2 februari 2026

Ryssland varnar finska folket: ”Det är oundvikligt”

2024 03 07

Putinregimen vänder sig återigen mot Norden med nya hotfulla utspel.

Den 11 februari stod det klart att Alexander Stubb blir Finlands nya president.

Kort därefter öppnade han för amerikanska kärnvapen i landet.

– Jag skulle utgå från premissen att vi i Finland måste uppnå en verkligt kärnvapenavskräckande effekt, och det är vad vi har, eftersom Nato praktiskt taget ger oss tre avskräckande medel genom vårt medlemskap, sade Stubb på en pressträff när han tillträdde.

– Den första är militär, det vill säga soldater, den andra är missiler, det vill säga ammunition, och den tredje är ett kärnvapenavskräckande medel, som kommer från USA.

"Oundviklig konfrontation"

Förra veckan togs frågan upp nå nytt.

Alexander Stubb sade då att det är upp till regeringen och riksdagen att fatta beslut, eftersom nuvarande lagstiftning förbjuder kärnvapen på finsk mark.

Nu har den ryska regimen i Moskva reagerat på den finska presidentens besked.

Man menar att kärnvapen i Finland eller andra länder i Rysslands närhet oundvikligen skulle framkalla en militär konfrontation mellan Nato och Ryssland.

– Man behöver inte vara en militärstrateg för att inse att sådana anläggningar kommer att utgöra en källa till direkt hot och, naturligtvis, oundvikligen kommer att inkluderas i listan över legitima mål under ett scenario med en direkt sammandrabbning mellan vårt land och Nato, säger Maria Zakharova, talesperson för det ryska utrikesdepartementet, enligt Newsweek som hänvisar till rysk statlig media.

Varnar finska folket

Putinregeringen vänder sig också direkt till det finska folket och varnar allmänheten i landet.

– I vilken utsträckning folket i Finland är medvetna om de risker de kommer att behöva möta är en stor fråga, säger Maria Zakharova.

– Ett sådant beslut kommer verkligen att förändra mycket i sammanhanget för det landets säkerhet och andra frågor som är relevanta för den staten. 

En "ny era"

Alexander Stubb själv menar att Finland nu är på väg in i en “ny era”.

– Som ett resultat av vår militära anpassning och Natomedlemskap har vi tagit det sista steget in i den västerländska värdegemenskapen, där vår republik spirituellt har hört hemma under hela sin självständighet.

I egenskap av ny och fullvärdig medlem i Nato måste Finland även ta ställning till Natos kärnvapenpolicy.

– Det betyder att allierade länder får och måste diskutera Natos kärnvapenlinje och ta beslut som rör kärnvapen, förklarar Matti Pesu, ledande forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, för Yle.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen