RYSSLAND: Tusentals oförklarligt döda djur upptäckta

2022 12 05

Över 2 000 utrotningshotade sälar har hittats döda vid den ryska kusten till Kaspiska havet.

Det rapporterar myndigheterna i den ryska provinsen Dagestan, rapporterar CNN med hänvisning till RIA Novosti.

Enligt tjänstemän i regionen ska det röra sig om hela 2 500 kaspiska sälar – en chockartad siffra efter att myndigheterna initialt upptäckt 700 stycken livlösa sälar på stranden.

Den kaspiska sälen är det enda däggdjuret som lever i Kaspiska havet, jordens största insjö belägen mellan Ryssland, Iran, Azerbajdzjan, Kazakstan och Turkmenistan.

Ingen vet varför de dog

Sälarna, som sedan 2008 är rödlistade och klassade som utrotningshotade enligt Internationella naturvårdsunionen, IUCN, hade under söndagen spolats upp i södra Ryssland. 

Dödsfallen förbryllar det ryska ministeriet för naturresurser och miljö, som inte kan se någon uppenbar förklaring till det som har skett.

– Det fanns inga tecken på våldsam död, inga rester av fiskenät, uppger ministeriet, vars bästa gissning är att den stora mängden sälar som flutit i land måste ha dött av naturliga orsaker.

Sannolikt har de varit döda i flera veckor, enligt Zaur Gapizov, chef för Caspian Environmental Protection Center.

Fynd även i Kazakstan

Den makabra upptäckten har skett i ljuset av en liknande händelse på stränder i Kazakstan, skriver CNN.

Tidigare i år hittades nämligen 140 döda kaspiska sälar i landet, även vid det tillfället uppspolade från Kaspiska havet.

Enligt IUCN har det kaspiska sälbeståndet lidit kraftigt av överdriven jakt, försämring av livsmiljöer och klimatförändringar de senaste åren.

Oklart hur många som finns kvar

Det totala antalet kaspiska sälar uppges dock vara stabilt i den ryska republiken, trots de tusentals döda individerna i helgen.

– Från 270 000 till 300 000, uppskattar Dagestanministeriet antalet till.

Caspian Environmental Protection Centre är dock mer pessimistiska och bedömer snarare att det finns 70 000 kaspiska sälar kvar, skriver The Guardian.

Inväntar labbtester

Inga omedelbara upptäckter av föroreningar gjordes på platsen, och enligt rysk media fortsätter inspektörer att patrullera kusten för att leta efter ytterligare döda sälar.

Under tiden analyserar specialister från Caspian Environmental Center prover från kadavren  för att kunna fastställa dödsorsaken.

Arkivfoto: NOAA

Text: Redaktionen


20 maj 2026

S har vänt – grundlagen ska ändras

2026 05 21

En av Sveriges fyra grundlagar har idag fått ett första klartecken att ändras.

Det står klart efter en omröstning i Sveriges riksdag på onsdagen.

Sakfrågan det gäller är det förslag som Tidöpartierna tidigare lagt fram, nämligen möjligheten att dra in svenska medborgarskap för personer som döms för brott som allvarligt skadar Sveriges “vitala intressen”. 

Så som grundlagen idag är formulerad är det inte möjligt.

– Ingen svensk medborgare får fråntas sitt medborgarskap, står det i den sjunde paragrafen i andra kapitlet av Regeringsformen, en av Sveriges fyra grundlagar.

S har svängt i frågan

På onsdagen togs alltså det första steget till att ändra lagen. Eftersom det är en grundlag som ska ändras krävs dock att förslaget klarar sig igenom en ny omröstning även efter höstens riksdagsval.

– Det här är det första beslutet om förslaget. Riksdagen sa ja till att anta förslaget som vilande, framhålls i ett uttalande från Sveriges riksdag.

Klubbandet idag sker fyra månader efter att Socialdemokraterna svängt i frågan. Tidigare var partiet emot ändringen, men valde att byta sida i januari.

– Gängkriminaliteten kryper in i våra system, i domstolar, i politiska partier och annat, och då behöver vi få till en lagstiftning. Där tror vi att “vitala intressen” kan fungera väldigt bra. sade Amalia Rud Stenlöf (S), ledamot i riksdagens konstitutionsutskott, till SR då.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Ska användas mot gängledare

Anledningen till att S tidigare sade nej till Tidöpartiernas förslag var att “vitala intressen” inte var tillräckligt definierade.

I motsats till flera andra länder finns det ingen möjlighet att återkalla ett svenskt medborgarskap från den som har förvärvat medborgarskapet på felaktiga grunder eller som har dömts för allvarlig brottslighet. Att införa en sådan möjlighet handlar om att markera medborgarskapet betydelse och vår nolltolerans mot missbruk och allvarlig brottslighet, sade migrationsminister Johan Forssell (M) när utredningen lades fram förra året. 

Det svenska medborgarskapet ska också kunna dras in om man fuskat eller hotat sig till beslutet. Indragningen kan bara gälla för den som har dubbelt medborgarskap och väntas framför allt kunna användas mot kriminella gängledare.

LÄS MER: Plötsligt stopp i Moskva

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 maj 2026

Var på er vakt i tre dagar – hela svenska folket varnas

2026 05 21

Var på er vakt fram till och med fredag.

Under de sista dagarna före helgen pågår det stora Natotoppmötet i Helsingborg.

Till och med USA:s utrikesminister Marco Rubio kommer till sundets pärla för att delta.

Då går polisen ut med en skarp uppmaning till hela svenska folket.

Säkerhetsläget är allvarligt.

Överbelastningsttacker och desinformationskampanjer från främmande makt riskerar att drabba Sverige i samband med mötet.

– Vi vill gärna trycka på att allmänheten ska vara lite på sin vakt när det gäller ryktesspridning, desinformation och vilseledande information, till exempel på sociala medier, säger Evelina Olsson polisens presstalesperson, till GP.

Mycket viktigt

Polisen understryker betydelsen av att privatpersoner tar till sig budskapet.

Att sprida falsk information kan vara mycket allvarligt om det blir skarpt läge. Dela enbart information från myndigheter eller kända organisationer, som exempelvis etablerade medier.

– Håll dig uppdaterad via myndigheternas information om det skulle inträffa någon händelse, säger Evelina Olsson.

Massiv säkerhet

Säkerhetspådraget när Natos utrikesministrar samlas i Helsingborg är massivt. Delar av staden är avspärrad och polisen varnar för både planerade och spontana demonstrationer utan tillstånd.

Även luftrummet kommer att patrulleras. Drönare har tagits in för att säkerställa säkerheten under de kommande dagarna.

Den här typen av drönare har stor potential att bidra till att förebygga brott, eftersom de kan navigera snabbt och ge information om vad som händer på marken. Men under den här insatsen kommer de förmodligen inte att vara de första som anländer till en händelseplats, eftersom det kommer att finnas ett mycket stort antal poliser närvarande i Helsingborg under dessa dagar, säger Mattias Sigfridsson, polisinsatschef, i ett uttalande.

Middag med kungen

Utrikesministrarna anländer på torsdag 21 maj. Då ska de äta middag på Sofiero slott tillsammans med kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia samt Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

På fredagen samlar Natos generalsekreterare de 32 ministrarna för officiellt möte på Sea U, ett av de större hotellen nere i Helsingborgs hamn.

Foto:

Text: Redaktionen