14 dec 2025

RYSSLAND: Stor ukrainsk attack – träffar lyxbyggnad

2024 12 21

En stor ukrainsk drönarattack har ägt rum långt inne i Ryssland.

Ukraina fortsätter att attackera Vladimir Putins Ryssland långt inne i hjärtat av landet.

På lördagen har den ryska staden Kazan i regionen Tatarstan attackerats med minst åtta drönare, rapporterar Kyiv Post.

I attacken uppges bland annat bostadshus ha blivit träffade – däribland ett lyxhus med 32 våningar, enligt tidningen.

Långt ifrån fronten

Kazan ligger 100 mil från fronten, vilket visar att ukrainska attacker långt inne i Ryssland är ett växande problem för Vladimir Putin.

De ukrainska drönarna uppges ha skadat flera byggnader i Kazan, som är en stad med cirka 1,3 miljoner invånare.

Lokala myndigheter uppger dock att ingen har dött i attacken, däremot har boende evakuerats.

Enligt det ryska försvarsministeriet kom attackerna i tre vågor och från olika håll. Attackerna ska ha ägt rum på lördagsmorgonen.

Stängde flygplatsen

Bilder i sociala medier uppges visa en drönare som träffar de övre delarna av en byggnad, och orsakar explosioner och en brand, rapporterar tidningen.

Rykten gör också gällande att drönaren flög in i byggnaden som ett resultat av rysk elektronisk krigföring, men dessa uppgifter är oklara.

Enligt ryska källor ska två drönare ha träffat ett 37-våningshus.

I Tatarstan har man vidtagit flera åtgärder efter attacken.

Bland annat stängdes Kazans flygplats tillfälligt för alla flyg, men den uppges nu ha öppnats igen.

Myndigheter har också beordrat att alla planerade event med stora folkmassor under helgen ska ställas in.

”Fienden attackerar civila”

Ledaren för regionen Tatarstan, Rustam Minnikhanov, riktar nu hårda anklagelser mot Ukraina.

– Idag har Kazan utsatts för en massiv drönarattack, kommenterar Minnikhanov på Telegram.

– Tidigare har industriföretag attackerats, men nu attackerar fienden civila på morgonen, hävdar Tatarstans ledare.

Av de åtta drönarna uppger ryska källor att sex träffade bostadshus, en träffade en fabrik och en sköts ned över en flod.

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


08mars26

KRAFTIG ÖKNING: Avgift höjs för hushållen

2026 03 09

En redan hög avgift kan höjas kraftigt.

Rekordmånga har framfört klagomål om elnätsbolagen till Energimarknadsinspektionen (Ei) den senaste tiden.

Detta till följd av att elnätsavgifterna har höjts.

Men nu varnar experter för att nya, kraftiga höjningar kan vänta.

”Kraftiga höjningar”

Många svenskar fick höjda elnätsavgifter vid årsskiften.

Men avgifterna kan höjas ytterligare, säger experter till DN.

Elnätsbolagen får ta ut totalt 326 miljarder kronor mellan 2024 och 2027, men hittills har de tagit ut mindre än vad som är tillåtet.

Det betyder att det finns utrymme för ytterligare höjningar av avgiften framöver. 2024 tog man exempelvis bara ut 70 miljarder trots att det fanns utrymme för 100.

– Det är en fingervisning om att det finns utrymme för relativt kraftiga ökningar av elnätspriserna fram till 2027, säger Tommy Johansson, avdelningschef på Ei, till tidningen.

De större bolagen brukar utnyttja nästan hela utrymmet, vilket talar för ytterligare höjningar.

LÄS OCKSÅ: "Fruktansvärt att se" - rysk vansinnesattack fångad på film

Bolagen försvarar sig

Även Sveriges Allmännytta gör bedömningen att elnätsavgifterna kommer att höjas ytterligare.

– Det finns inget som tvingar elnätsbolagen att höja så mycket som de har möjlighet till, men jag delar tyvärr Energimarknadsinspektionens bild av att fler stora prishöjningar är att vänta, säger Björn Berggren, energiexpert på Sveriges Allmännytta, till tidningen.

Energimarknadsinspektionen har fått rekordmånga frågor och klagomål om elnätsbolagen.

Men bolagen själva har försvarat sig och menar att de höjda avgifterna är nödvändiga.

Bolagen menar att de måste höja avgifterna för att finansiera infrastruktursatsningar, har Expressen rapporterat.

– Avgiftshöjningen går oavkortat till förbättring och utveckling av elnätet i våra elnätsområden och kommer alla kunder och hela samhället till godo, har Vattenfalls pressekreterare Markus Fischer kommenterat till tidningen.

Vattenfalls elnätsavgifter höjdes med i genomsnitt 14 procent den 1 januari, vilket har väckt ilska hos kunder.

– Vi förstår att många tycker att det är tufft med höga elräkningar i början av året. Även om elpriserna brukar vara högre under vintern, så har januari och början av februari i år blivit dyrare än på flera år, medger Fischer, som dock menar att höjningarna är nödvändiga.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt

Foto: Alex Antas-Bergkvist

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Erdogan – skickar stridsflygplan

2026 03 08

Svallvågorna från Irankriget har nått Cypern.

Den europeiska önationen har varit måltavla för en rad iranska drönar- och robotattacker sedan USA:s och Israels inledande attacker mot Iran för en vecka sedan.

Hotet från Iran har fått flera europeiska länder att agera.

Bland annat har Grekland, Frankrike och Storbritannien flyttat militär utrustning i riktning mot Cypern.

Nu uppges ytterligare ett land agera.

Turkiet, som kontrollerar den norra delen av Cypern, överväger att skicka flera F-16-stridsflygplan till ön.

– Utplacering av stridsflygplan är en av flera åtgärder som övervägs som svar på de ökade spänningarna, rapporterar den statliga tv-kanalen TRT Haber.

Sedan tidigare har Grekland stationerat fyra F-16-flygplan på Cypern.

Högsta beredskap

Iran uppges bland annat ha avfyrat drönare mot den brittiska flygbasen RAF Akrotiri på Cypern.

Attacken inträffade under krigets första dagar. Efter incidenten har Storbritannien satt sin militära personal i högsta beredskap.

– Skyddet av våra styrkor i regionen är på högsta nivå, sade en talesperson för det brittiska försvarsdepartementet i samband med händelsen.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film 

Regeringsbyggnad brinner

Samtidigt fortsätter attackerna att rasa i Mellanöstern.

I ett inlägg på X uppger den israeliska militären att de genomfört en våg av attacker mot den internationella flygplatsen Mehrabad i den iranska huvudstaden Teheran. Flera iranska stridsflygplan uppges ha förstörts.

Iran har också genomfört storskaliga angrepp. Flera länder har attackerats – bland annat Kuwait, Saudiarabien och Bahrain.

I Kuwait står en regeringsbyggnad i brand, rapporterar CNN. Byggnaden på cirka 22 våningar uppges ha träffats i en drönarattack.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland – ”kommer bemötas kraftfullt”

Foto: Nato resp President of Turkey Office

Text: Redaktionen