RYSSLAND: Spagettihån mot Putin

2023 03 03

Den ryske politikern Mikhail Abdalkin kommer att infinna sig i rätten nästa vecka.

Politikern, som representerar det ryska kommunistpartiet, anklagas för att ha misskrediterat den ryska armén och diktatorn Vladimir Putin.  

Abdalkin filmade sig själv när han tittade på Rysslands diktator Vladimir Putins tal till nationen den 21 februari.

I filmklippet syns det att politikern hängt några spagettitrådar runt höger öra.

Frasen ”att hänga nudlar över öronen” är ett ryskt ordspråk med betydelsen ”att ljuga för någon”.

Politikerns ”spagettikupp” tolkas därmed som ett hån mot Putin som under det nästan två timmar långa talet gav sin syn på omvärlden, statusen för den ryska armén och kriget i Ukraina. 

Ska tas upp i domstol

Att håna envåldshärskaren Vladimir Putin är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Därför kommer Mikhail Abdalkins ”brott” att prövas i rysk domstol den 7 mars, rapporterar Sky News.

Blev tvingad

Politikern har själv kommenterat uppståndelsen.

Han hävdar att han inte ville lyssna på Putins tal, men att hans överordnade tvingade honom.

Efter att han kontaktats av rysk polis kommenterade Abdalkin, troligtvis en smula ironiskt, diktatorns anförande i ett inlägg på V Kontakte, Rysslands motsvarighet till Facebook.  

– Jag stödjer allt han sa fullt ut. Håller helt med om att det var en fantastisk prestation. Jag har inte hört något liknande de senaste 23 åren. Väldigt positivt överraskad, skrev politikern. 

Brutala lagar

Putinregimen har efter invasionen av Ukraina trappat upp insatserna för att kontrollera den inhemska opinionen. 

Bland annat har man stiftat en ny lag som innebär att människor kan kastas i fängelse i upp till 15 år om de sprider “falsk” information om “specialoperationen” i Ukraina.

Blockerat sociala medier

Den ryska regimen har även ökat kontrollen av sociala medier och nyhetssajter i landet.

I början av invasionen blockerades Facebook och Instagram. Åtkomsten till Twitter är även kraftigt begränsad.

– Putinregimens beslut att begränsa sociala medier och oberoende media i landet har lett till att det uppstått en kraftig ”informationsobalans”, konstaterade Twitter i ett uttalande i början av april.

Foto: M. Mu resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen