RYSSLAND: Spagettihån mot Putin

2023 03 03

Den ryske politikern Mikhail Abdalkin kommer att infinna sig i rätten nästa vecka.

Politikern, som representerar det ryska kommunistpartiet, anklagas för att ha misskrediterat den ryska armén och diktatorn Vladimir Putin.  

Abdalkin filmade sig själv när han tittade på Rysslands diktator Vladimir Putins tal till nationen den 21 februari.

I filmklippet syns det att politikern hängt några spagettitrådar runt höger öra.

Frasen ”att hänga nudlar över öronen” är ett ryskt ordspråk med betydelsen ”att ljuga för någon”.

Politikerns ”spagettikupp” tolkas därmed som ett hån mot Putin som under det nästan två timmar långa talet gav sin syn på omvärlden, statusen för den ryska armén och kriget i Ukraina. 

Ska tas upp i domstol

Att håna envåldshärskaren Vladimir Putin är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Därför kommer Mikhail Abdalkins ”brott” att prövas i rysk domstol den 7 mars, rapporterar Sky News.

Blev tvingad

Politikern har själv kommenterat uppståndelsen.

Han hävdar att han inte ville lyssna på Putins tal, men att hans överordnade tvingade honom.

Efter att han kontaktats av rysk polis kommenterade Abdalkin, troligtvis en smula ironiskt, diktatorns anförande i ett inlägg på V Kontakte, Rysslands motsvarighet till Facebook.  

– Jag stödjer allt han sa fullt ut. Håller helt med om att det var en fantastisk prestation. Jag har inte hört något liknande de senaste 23 åren. Väldigt positivt överraskad, skrev politikern. 

Brutala lagar

Putinregimen har efter invasionen av Ukraina trappat upp insatserna för att kontrollera den inhemska opinionen. 

Bland annat har man stiftat en ny lag som innebär att människor kan kastas i fängelse i upp till 15 år om de sprider “falsk” information om “specialoperationen” i Ukraina.

Blockerat sociala medier

Den ryska regimen har även ökat kontrollen av sociala medier och nyhetssajter i landet.

I början av invasionen blockerades Facebook och Instagram. Åtkomsten till Twitter är även kraftigt begränsad.

– Putinregimens beslut att begränsa sociala medier och oberoende media i landet har lett till att det uppstått en kraftig ”informationsobalans”, konstaterade Twitter i ett uttalande i början av april.

Foto: M. Mu resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – värst av alla

2026 08 31

För mindre än ett år sedan stod sig kronan allt starkare mot den amerikanska dollarn.

I början av 2026 närmade sig dollarn 9 kronor, den lägsta kursen mätt i kronor på cirka fyra år.

Dessutom hade Sveriges valuta presterat bäst av alla valutor i den så kallade G10-gruppen under 2025, enligt Bloomberg.

Sedan dess har det varit mörkare tongångar. I maj hamnade kronan istället i botten av samma lista.

Och nu sjunker kronan ytterligare.

Enligt Bloombergs veckovisa dollarindex har kronan i år backat 4,15 procent. Nu står kursen till 9,61 kronor mot dollarn och Sverige ligger kvar i botten.

Norska kronan lyfter

G10, Group of Ten, är ett samarbete mellan länderna med de mest handlade valutorna i världen.

Det är dock inte bara kronan som går svagt bland gruppens valutor.

Även japanska yenen, ned 2,11 procent mot dollarn, bedöms underprestera precis som schweiziska francen som backar 2,04 procent mot samma valuta.

Bättre går det för exempelvis norska kronan som lyft 7,61 procent mot dollarn. 

Varningen: håll nere förväntningarna

I våras flaggade flera experter för att folk inte ska förvänta sig för mycket av kronan i år. Samtliga faktorer som drev upp kronan förra året har tappat kraft, menar DNB Carnegie, Nordens ledande investeringsbank.

– SEK kommer endast stärkas marginellt från nuvarande nivåer, sade Ulf Andersson, chefekonom DNB Carnegie, till Realtid, i maj tidigare i år.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Då kan kronan lyfta

Enligt Bank of America väntar dock ljusare tider för Sveriges valuta. Kronan kommer bli starkare gentemot euron och dollarn, men först i slutet av året.

Amanda Sundström, valutaanalytiker på SEB, sade nyligen att att kronan kan ta ett skutt uppåt om kriget mellan Iran och USA tar slut.

– Om vi får en lösning på konflikten och lägre oljepriser och inflation gör det att centralbankerna inte behöver höja räntan lika mycket, då tror jag absolut att vi kan se en betydligt starkare krona, säger SEB:s valutaanalytiker Amanda Sundström till SvD.

Fakta: Medlemsländerna i G10

  • Belgien
  • Kanada
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Japan
  • Nederländerna
  • Sverige
  • Storbritannien
  • USA
  • Schweiz

Andra läser: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen