11 feb 2026

Ryssland rosenrasande på Norge – “Det är nazism”

2023 10 08

Kreml har blivit duktigt uppretade på Sveriges grannland.

Ryskregistrerade bilar får inte längre köras in i EU. 

Det beslutet fattade EU-kommissionen i september och innebar i praktiken att det blev betydligt svårare för ryssar att korsa gränsen vid exempelvis Finland, Lettland, Litauen eller Estland.

Men Norge – som inte är med i EU – har också en gräns till Ryssland.

Och den 196 kilometer långa sträckan skulle därmed lätt kunna utnyttjas av ryska bilister för att ta sig in i Finland, då gränskontrollen mellan de två nordiska länderna inte är särskilt strikt eftersom båda länderna ingår i det passfria Schengenområdet.

Lavrov: "Det är nazism"

Det kryphålet satte dock Norge stopp för tidigare i veckan genom att ansluta sig till samma beslut som resten av EU.

– Att inkludera Norge i detta särskilda förbud var avgörande för EU eftersom ryska bilar lyckades passera från Ryssland till Finland genom Norge, säger en källa med insyn till franska nyhetssajten Euractiv.

Och det har inte tagits emot särskilt väl i Ryssland.

– Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov beskrev förbudet som flera europeiska länder infört för ryskregistrerade bilar som kör in på deras territorier som en manifestation av nazism, framhåller Charles Szumski på Euractiv.

"Saknar anständighet"

Sergej Lavrov uttryckte även att det är “häpnadsväckande” hur företrädare för europeiska länder har “tappat sin känsla för anständighet”.

Hack i häl på ministerns ilska var Maria Zakharova, taleskvinna för landets utrikesdepartementet.

Även hon stämde in i klagosången och upprepade Lavrovs ord om att bilförbudet enbart kan betraktas som en form av “nazism mot ryssar”.

– Jag kan säga att de nämnda EU-ländernas agerande inte kommer att förbli utan en ordentlig reaktion, säger Maria Zakharova på en presskonferens.

Finns undantag

Den norska regeringen har deklarerat att förbudet innehåller flera undantag.

Bilar som räknas som diplomatiska fordon, ägs av norska medborgare eller deras familjer med permanent uppehållstillstånd i Ryssland och akuta resor som vid dödsfall eller begravningar ingår bland undantagen då det är tillåtet att korsa gränsen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redkationen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen