RYSSLAND: Putins lakej i uppmärksammat uttalande om Kyiv

2022 11 21

Ukrainas huvudstad Kyiv är rysk och måste återerövras.

Det anser Rysslands expresident Dmitrij Medvedev, rapporterar Ukrainska Pravda.

I ett inlägg på plattformen Telegram vädrar Medvedev, som numera är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, sina åsikter.

– Olika kackerlackor som förökat sig bland insekterna i Kyiv hotar ständigt med att återerövra Krym, skriver expresidenten och fortsätter sedan att redogöra för vad han kallar för ”obestridliga faktum”.

– Jag vill påminna er om några obestridliga faktum, skriver Medvedev och radar upp tre punkter:

- Kyiv är huvudstaden i det antika Ryssland

- Kyiv är en större stad i Lillryssland inom det ryska imperiet

- Kyiv är huvudstad i en sovjetisk delrepublik

Vill erövra Kyiv

Avslutningsvis påstår Medvedev att Kyiv är en rysk stad där människor alltid har tänkt och talat på ryska. Han framhåller även att Moskva ämnar att erövra grannlandets huvudstad.

– Det ska stå fullständigt klart för alla om vad som ska erövras och hur det ska gå till, understryker Dmitrij Medvedev.

Kyivs historia

Rysslands före detta president verkar dock ha slumrat till på historielektionerna i skolan. Det anser Ukrainska Pravda.

Tidningen påpekar att Kyiv tros ha grundats på 500-talet, nästan 600 år före Moskva som grundades på 1100-talet.

Den ukrainska tidningen påpekar även att Moskva har utsatt Ukraina för en förryskningspolitik både under det ryska imperiet och under Sovjetunionen.

– När Ukraina var en del av det ryska imperiet och en del av Sovjetunionen, förde Moskvas myndigheter en förryskningspolitik, skriver Pravda.

Känd för sin brutala retorik

Det är inte första gången som Dmitrij Medvedev står för ett uppmärksammat uttalande om Ukraina.

I somras ifrågasatte han Ukrainas framtida existens. 

–Jag såg ett meddelande om att Ukraina vill ta emot flytande naturgas från sina utländska ”ägare” och betala för leveransen om två år. Annars kommer de helt enkelt frysa i vinter. Det finns bara en fråga. Vem säger att Ukraina ens existerar på världskartan om två år? skrev Medvedev på Telegram.

President i fyra år

Dmitrij Medvedev var Rysslands president under fyra år, från 2008 till 2012.

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


17 sep 2026

Blankt nej – nytt besked i regeringsfrågan

2026 09 18

Oppositionen har vunnit valet.

Nu ska de rödgröna partierna försöka enas om ett regeringsunderlag.

Tidigare under dagen öppnade Centerpartiet för en ren S-regering med stöd av MP, C och V.

– Varken V och C är intresserade av att MP får fördelen att sitta i regeringen, sade en C-källa till Aftonbladet.

Blankt nej

Nu svarar Vänsterpartiet.

V säger blankt nej till förslaget, rapporterar Aftonbladet.

Alla regeringsalternativ där V inte ingår ses som uteslutna, uppger tidningen med hänvisning till källor inom Vänsterpartiet.

”Alla ska med!”

Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson dömer också ut förslaget om en ren S-regering.

– Klart att alla fyra partier bör ta ansvar i regeringen, för stabiliteten, så att våra överenskommelser och budgetar kan genomföras. Nu testar C att säga nej till ännu ett parti, skriver hon på X och fortsätter:

– Tror ärligt talat det är bättre att inse att man måste börja säga ja istället! Alla ska med!

Samtal inleds i morgon

Talmannen Andreas Norlén kommer att inleda samtal med alla partiledare under fredagen. Detta efter att statsminister Ulf Kristersson (M) meddelat sin avgång under dagen.

– Talmannen har i dag tagit emot begäran om entledigande från statsminister Ulf Kristersson (M). Mot bakgrund av detta inleder talmannen uppdraget att ta fram förslag till ny statsminister, framhåller riksdagen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Ebba Busch: Vi står redo

Om förhandlingarna mellan de rödgröna partierna skulle kollapsa är högersidan redo att ta över ledartröjan, uppger KD-ledaren Ebba Busch.

– Det blågula laget har i fyra år visat att vi både kan enas och genomföra för Sverige nödvändiga reformer, politik och budget. Vi kan också konstatera att valresultatet gett Sverige en majoritet för en borgerlig ekonomisk politik framåt, det står vi redo att söka möjligheter kring framåt, skriver hon på X.

LÄS MER: Arbetslösheten minskar i Sverige – en grupp sticker ut 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen