RYSSLAND: Putin i krismöte – kraftigt pressad

2022 12 07

Vladimir Putin är alltmer pressad efter flera attacker på ryskt territorium de senaste dagarna.

Under gårdagen kallade den ryska diktatorn till krismöte i Kreml med anledning av de attacker som ägt rum i landet i veckan, rapporterar bland annat The Moscow Times och The Telegraph.

Mötet ska ha handlat om Rysslands “inhemska säkerhet” och Putinregimen hävdar att de drönarattacker man utsatts för, vars skuld läggs på Ukraina, utgör en fara för landet.

– Naturligtvis är den linje som öppet deklarerats av den ukrainska regimen att fortsätta sådana terrordåd en riskfaktor, säger Putins talesperson Dmitrij Peskov, som mötte pressen efter mötet.

Han tillägger att de ryska myndigheterna vidtar “nödvändiga” åtgärder för att skydda landet från ”ukrainska attacker”.

Flygfält träffades

Attackerna som Putinregimen syftar på handlar om de kraftiga explosioner som skakade Ryssland för två dagar sedan.

Två militära flygfält, det ena enbart 20 mil söder om Moskva, utsattes för explosioner. Bland annat skadades strategiska bombplan som används vid ryska attacker av Ukraina.

– En bränsletank exploderade och dödade tre och skadade sex på ett flygfält nära staden Ryazan, sydost om Moskva, rapporterade BBC när nyheten blev känd.

I Ryssland hävdades omedelbart att ukrainska drönare låg bakom angreppet.

Intern kritik växer

Ytterligare en attack ägde rum under tisdagsmorgonen, vilket föranledde det toppmöte som Vladimir Putin kallade till med kort varsel.

Det handlade då om en oljecister vid en flygbas utanför Kursk i södra Ryssland, en träff som orsakade omfattande bränder. Återigen beskylldes ukrainska drönare, skriver The Telegraph.

Attackerna har dessutom fått rysk militär att vända sig emot den egna ledningen.

– Tre ryska militärer dödades och sex skadades. Det kunde ha förhindrats med vanliga försiktighetsåtgärder och luftvärnsskydd. Det är överraskande att man inte lyckats säkerställa säkerheten för sådana strategiska anläggningar, framhåller den ryska militärbloggen Rybar.

Ingen har erkänt ansvar

Ukraina har inte tagit på sig ansvaret för attackerna på ryskt territorium de senaste dagarna. Så har inget annat land eller aktör gjort heller.

Händelserna har dock subtilt och syrligt kommenterats från den ukrainska regeringen.

– Om något avfyras in i andra länders luftrum kommer okända flygande objekt förr eller senare att återvända till platsen där de lyfte. Jorden är rund, uttrycker president Zelenskys rådgivare Mychajlo Podoljak på Twitter.

"Kan ha i bakfickan"

Enligt den militära analytikern Jörgen Elfving, före detta överstelöjtnant, går det inte att utesluta att Ukraina ligger bakom attackerna. Men det behöver i så fall ha utförts med speciella drönare med tanke på avståndet

– Ur ett ukrainskt perspektiv skulle det vara väldigt lockande att kunna slå till och slå ut antingen flygplan eller robotar på de här flygbaserna, säger han i en intervju med SVT.

– Det är möjligt att man från ukrainsk sida har drönare med en räckvidd till Engels-basen (ett av de attackerade flygfälten i måndags, red. anm.), att man har haft det här i bakfickan och inte redovisat det tidigare.

Förändrar kriget i grunden

Om Ukraina kan slå till mot Ryssland djupt inne i deras eget land förändras kriget i grunden.

Det menar överstelöjtnant Joakim Paasikivi, lärare i militärstrategi vid Försvarshögskolan.

Teoretiskt sett är räckvidden till Moskva och strax bortom. Då måste man från rysk sida börja fundera på hur man ska förstärka luftförsvaret, hur man ska motivera det för det ryska folket och hur man ska svara Ukraina, säger han till Aftonbladet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Maträtten som hjälper mot förkylning – forskare bekräftar

2025 11 19

En maträtt sägs kunna hjälpa mot förkylning.

När hösten är på väg att övergå i vinter är det många som blir förkylda.

Och det finns en maträtt som ofta används som huskur mot just förkylning.

Men fungerar den verkligen?

Traditionell huskur mot förkylning

Sedan urminnes tider har människor ätit soppa för att lindra sin förkylning.

Redan 200 år före Kristus rekommenderades kycklingsoppa som medicin i ett urgammalt kinesiskt dokument.

Nu hävdar forskare att soppa verkligen fungerar mot förkylning, rapporterar Forskning.no.

Forskare vid University of the West of Scottland har studerat och jämfört fyra tidigare vetenskapliga artiklar där man bland annat testade kycklingsoppa, grönsakssoppor med korngryn och en soppa med örter.

Studierna visar att soppa faktiskt kan lindra förkylning, menar forskaren Sandra Lucas och hennes kollegor.

LÄS OCKSÅ: Länsförsäkringar bekräftar - nu blir det billigare för svenskarna

Soppa kan hjälpa

En av studierna visade att den som åt soppa återhämtade sig 2,5 dagar snabbare än den som inte åt soppa.

Andra studier visade att soppätare var mindre täppta i nästan. De hade också mindre ont i halsen och var mindre trötta, enligt forskarna.

De som hade ätit kycklingsoppa hade också lägre nivåer av inflammationsrelaterade markörer i blodet, enligt en av studierna.

– Det tyder på att soppa kan hjälpa till att dämpa en överaktiv immunreaktion, vilket kan göra symtomen mildare och konvalescensen bekvämare, skriver Sandra Lucas, enligt sajten.

Alla forskare är dock inte helt överens om de ganska långtgående slutsatserna – men det kan ändå vara bra att äta soppa när man är förkyld, menar de.

Symboliserar omsorg

Flera norska forskare och experter säger till sajten att studien är ganska tunn och att det är svårt att dra slutsatsen att soppa verkligen hjälper mot förkylning.

Men att äta soppa är ändå ett mycket bra sätt att få i sig näring när man är förkyld och kanske inte har så mycket aptit.

Soppa kan dessutom ge en placeboeffekt.

Även forskarna i Skottland understryker att soppans symbolvärde inte ska underskattas.

– I många hem används mat som medicin, inte på grund av ingredienserna, men för att maten symboliserar omsorg, rutin och trygghet, skriver Sandra Lucas, enligt sajten.

LÄS OCKSÅ: Luftwaffe i skarp insats

Foto: Spencer Backman

Text: Redaktionen 


19nov25

JUST NU: Putin slår till på julafton – Polen varnar allierade

2025 11 19

Två gärningsmän, som agerat på uppdrag av rysk underrättelsetjänst, misstänks för explosionen på en järnvägsträcka mellan Warszawa och Lublin.

Nu varnar Polen för nya sabotage mot infrastruktur i Europa.

Enligt chefen för landets väpnade styrkor, Wieslaw Kukula, kan Ryssland slå till på julafton.

Kukula varnar för att "fienden" kan uppfatta julperioden ”som en bra tid för nya sabotage”, rapporterar TV2.

10 000 soldater stationeras

I samma veva uppger Kukula att Polen kommer stationera 10 000 soldater vid kritisk infrastruktur – exempelvis järnvägar. Syftet med utplaceringen är att förhindra nya sabotage mot viktig infrastruktur.

Ordern utfärdats kort efter att Kukula varnat för att Polen och Nato befinner sig i  ”förkrigstid”.  

– Det handlar om att kunna hantera denna förkrigstid och bygga en effektiv avskräckningsförmåga, som till stor del baseras på våra defensiva förmågor men också på medborgarnas motståndsvilja, sade generalstabschefen i måndags, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Sverige har drabbats

Även Sverige har drabbats av sabotage med misstänkt koppling till Ryssland – bland annat har flera undervattenskablar skadats i Östersjön.

– Den här typen av incidenter har blivit något vanligare de senaste åren. Jag tror inte att det är någon tillfällighet, utan vi kan inte utesluta att det är en del av en bredare ansats, sade överbefälhavare Michael Claesson till SR i januari.

– En del av det är att skapa sårbarheter, utnyttja sårbarheter och påvisa sårbarheter. Alltså att skrämma genom att påvisa hur beroende olika länder är av energitillförsel och kommunikation genom datakablar, tillade ÖB och beskrev incidenterna som en del av fiendens ”hybrida metoder”.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen