– Ryssland planerar största kriget i Europa sen andra världskriget 1945

2022 02 20

Rysslands diktator är i färd med att göra sig skyldig till ett fasansfullt krig som lär leda till döden för såväl många ukrainare som många ryssar.

Det konstaterar Storbritanniens premiärminister Boris Johnson i en intervju med BBC.

Rena lögner från Ryssland

Den ryska diktaturen har samlat upp till 190 000 soldater nära Ukrainas gränser och trots löften om att dra tillbaka trupper har det tvärtom kommit nya ryska soldater till gränsen. Rysslands löften har visat sig vara rena lögner och istället ser Putins plan ut att vara en invasion av Ukraina konstaterar Väst.

Omringa huvudstaden

– Planen är för något som kan bli det största kriget i Europa sedan 1945 sett till rena storleken. Det handlar om inte bara en invasion från öster genom Donbass utan enligt underrättelseuppgifterna vi ser även från norr. Att [soldaterna] kommer ner från Belarus och omringar självaste huvudstaden Kiev, säger Boris Johnson.

Fasanfullt

Han betonar hur fasansfullt kriget lär bli när det gäller antalet döda människor.

– Jag tror folk behöver inse kostnaderna i rena liv som det kan leda till. Inte bara för ukrainare utan även för ryssar, säger Storbritanniens premiärminister till TV-kanalen.

Har redan börjat

USA:s och Storbritanniens regeringar konstaterar att Ryssland redan tycks ha inlett slutfaserna inför kriget.

– Alla tecken pekar på att planen redan har börjat på sätt och vis, säger Boris Johnson från den årliga säkerhetskonferensen i München.

Planerar långtgående sanktioner

Storbritanniens ledare indikerar att man kommer att ta till ännu mer långtgående sanktioner mot Ryssland än man har nämnt tidigare.

Han framhöll att Storbritannien och USA kommer att stoppa ryska företag från att handla med pund och dollar vilket skulle slå mycket hårt mot företagen enligt Boris Johnson.

Tror att Putin ljuger

USA och Storbritannien har de senaste veckorna gjort allt för att peka ut att Putinregimen när som helst kan gå till anfall mot Ukraina vilket pressat Rysslands utrikesminister att flera gånger gå ut och lova att det är fel.

Ryssland kommer inte alls att attackera Ukraina enligt Putinregimen men Väst tror att Putin ljuger.

Ett sista rop på hjälp

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har under Münchenkonferensen samtalat med en rad ledare från Väst i vad som ser ut att vara ett sista rop på hjälp för att försöka stoppa Rysslands diktators förmodade krigsplaner.

Foto: Boris Johnson FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen