JUST NU: Stor turbulens i Ryssland – Kreml hävdar ”terrorattack”

2023 03 02

Kreml hävdar att flera ”ukrainska sabotörer” har tagit sig över den ryska gränsen och utfört ”terrorattentat” i Brjansk-regionen, strax norr om Ukraina.   

Flera ryska statliga nyhetsbyråer rapporterar att den ukrainska gruppen, bestående av ungefär 50 personer, har tillfångatagit och dödat civila.

– Explosioner och skottlossning har inträffat, rapporterar den ryska nyhetsbyrån RIA.

– Upp till sex personer hålls som gisslan och civila har dödats, skriver ryska TASS.

Falsk flagg-operation

De ryska medieuppgifterna har inte verifierats.

I stället cirkulerar rapporter om att det i själva verket handlar om en iscensatt attack av Ryssland.

Anton Barbashin, redaktionschef för tidskriften Riddle Russia, tvivlar på att det är ukrainska soldater som tagit sig in i Ryssland.

– Det är en mycket misstänkt utveckling, skriver han på Twitter och påpekar att ryska medier i flera dagar förutspått ett ukrainskt intrång i regionen.

– Allt tyder på att Vladimir Putin kan använda detta för att motivera någon form av eskalering, framhåller Anton Barbashin.

Rena uniformer

Olliver Carroll, utrikeskorrespondent för The Economist, påpekar att de ”ukrainska soldaternas” uniformer ser märkbart nytvättade ut.

På Twitter delar Carroll ett videoklipp som påstås visa ukrainska styrkor från platsen.

– Det ser falskt ut. Helt rena uniformer och dåligt skådespeleri, skriver han på sociala medie-plattformen.

Ukraina dementerar

Ukraina har officiellt dementerat att man ligger bakom de påstådda attackerna.

Mychajlo Podoljak, rådgivare till Volodymyr Zelenskyj, kommenterar de ryska anklagelserna på Twitter.

– Ryska federationen vill skrämma sin befolkning för att rättfärdiga sitt krig mot ett annat land, framhåller Podoljak.

Säkerhetsrådsmöte

Efter händelsen cirkulerar det uppgifter om att Vladimir Putin kallat Rysslands säkerhetsråd till ett akut möte.

Kreml dementerar uppgifterna. 

Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml, betonar dock att Putin får regelbundna uppdateringar om händelseutvecklingen i Brjanks.

– Det här är en terrorattack, säger Peskov.

Rysk grupp tar på sig attacken

Senare under torsdagen har den ryska frivilliga ukrainakåren tagit på sig ”attacken”.

I ett inlägg på Telegram och i flera videoklipp uppger gruppen att de har korsat den ryska gränsen och tagit sig in i Brjansk.

Frivilliga ukrainakåren består av ryssar som slåss för Ukraina mot Putin.

Enligt gruppen har inga attacker utförts mot civila.

– Vi strider inte mot civila. Vi dödar inte obeväpnade. Kom ihåg det, säger en påstådd representant för gruppen i ett videoklipp

Han uppmanar den ryska befolkningen att göra uppror mot Putinregimen.

– Vi är till skillnad från Putins armé inte bödlar och våldtäktsmän. Vi är här för att befria er.

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen