JUST NU: Stor turbulens i Ryssland – Kreml hävdar ”terrorattack”

2023 03 02

Kreml hävdar att flera ”ukrainska sabotörer” har tagit sig över den ryska gränsen och utfört ”terrorattentat” i Brjansk-regionen, strax norr om Ukraina.   

Flera ryska statliga nyhetsbyråer rapporterar att den ukrainska gruppen, bestående av ungefär 50 personer, har tillfångatagit och dödat civila.

– Explosioner och skottlossning har inträffat, rapporterar den ryska nyhetsbyrån RIA.

– Upp till sex personer hålls som gisslan och civila har dödats, skriver ryska TASS.

Falsk flagg-operation

De ryska medieuppgifterna har inte verifierats.

I stället cirkulerar rapporter om att det i själva verket handlar om en iscensatt attack av Ryssland.

Anton Barbashin, redaktionschef för tidskriften Riddle Russia, tvivlar på att det är ukrainska soldater som tagit sig in i Ryssland.

– Det är en mycket misstänkt utveckling, skriver han på Twitter och påpekar att ryska medier i flera dagar förutspått ett ukrainskt intrång i regionen.

– Allt tyder på att Vladimir Putin kan använda detta för att motivera någon form av eskalering, framhåller Anton Barbashin.

Rena uniformer

Olliver Carroll, utrikeskorrespondent för The Economist, påpekar att de ”ukrainska soldaternas” uniformer ser märkbart nytvättade ut.

På Twitter delar Carroll ett videoklipp som påstås visa ukrainska styrkor från platsen.

– Det ser falskt ut. Helt rena uniformer och dåligt skådespeleri, skriver han på sociala medie-plattformen.

Ukraina dementerar

Ukraina har officiellt dementerat att man ligger bakom de påstådda attackerna.

Mychajlo Podoljak, rådgivare till Volodymyr Zelenskyj, kommenterar de ryska anklagelserna på Twitter.

– Ryska federationen vill skrämma sin befolkning för att rättfärdiga sitt krig mot ett annat land, framhåller Podoljak.

Säkerhetsrådsmöte

Efter händelsen cirkulerar det uppgifter om att Vladimir Putin kallat Rysslands säkerhetsråd till ett akut möte.

Kreml dementerar uppgifterna. 

Dmitrij Peskov, talesperson för Kreml, betonar dock att Putin får regelbundna uppdateringar om händelseutvecklingen i Brjanks.

– Det här är en terrorattack, säger Peskov.

Rysk grupp tar på sig attacken

Senare under torsdagen har den ryska frivilliga ukrainakåren tagit på sig ”attacken”.

I ett inlägg på Telegram och i flera videoklipp uppger gruppen att de har korsat den ryska gränsen och tagit sig in i Brjansk.

Frivilliga ukrainakåren består av ryssar som slåss för Ukraina mot Putin.

Enligt gruppen har inga attacker utförts mot civila.

– Vi strider inte mot civila. Vi dödar inte obeväpnade. Kom ihåg det, säger en påstådd representant för gruppen i ett videoklipp

Han uppmanar den ryska befolkningen att göra uppror mot Putinregimen.

– Vi är till skillnad från Putins armé inte bödlar och våldtäktsmän. Vi är här för att befria er.

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen