17 juni 2026

Ryssland har tittat i spåkulan – “är på väg mot avgrunden”

2026 01 02

Den ryska astrologen Mikhail Levin betraktas av ryska statliga medier som en auktoritet med hög trovärdighet.

Inför 2026 citeras Levin, som var astrologisk rådgivare åt tidigare presidenten Boris Jeltsin på 1990-talet, flitigt i ryska statskontrollerade medier.

Enligt astrologen själv kan han se in i framtiden.

Och han förutspår bland annat att “EU är på väg mot avgrunden”, rapporterar danska TV2 som hänvisar till den ryska tidningen Komsomolskaja Pravda.

Dessutom påstår den forne rådgivaren att ett krig med Europa “tyvärr är oundvikligt”, men först 2028.

– Det kommer inte att bli några militära åtgärder mot oss från Europa år 2026. Det liksidiga triangelförhållandet mellan Uranus, Pluto och Neptunus hindrar oss för närvarande från ett större krig – detta kommer att fortsätta i några år till, påstår Mikhail Levin enligt TV2.

Förutspår ny världsordning

De ryska medierna uppmärksammar även andra “förutsägelser” för 2026. Bland annat ser Levin en “dyster bild för Zelenskyj”, den ukrainska presidenten, “då universum kommer att hålla honom ansvarig”, citeras astrologen i Moskovskij Komsomolets.

I statliga Rossijskaya Gazeta, som TV2 beskriver som ett språkrör för Kreml, påstås världen stå inför en helt ny världsordning nästa år.

– Vissa experter tror att Washington avser att dela upp världen i inflytelsesfärer, där varje global aktör – USA, Kina och Ryssland – får sin del. En sak är dock klar: den gamla, "regelbaserade" världsordningen kommer att falla, påstår tidningen.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Har aldrig slagit in

De ryska förutsägelserna bör tas med en rejäl dosa salt. 

Mikhail Levin, som har hundratusentals följare på sociala medier, har gång på gång haft fel i sina prognoser. År 2022 förutspådde han exempelvis att kriget i Ukraina skulle sluta med en rysk seger sommaren 2023, uppger TV2.

Dessutom påstod astrologen att USA skulle drabbas av en “systemkris” samma år och att Rysslands ekonomi skulle ha återhämtat sig 2025.

Ingen av förutsägelserna slog in.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Alla mobiler ska laddas på nytt sätt

2026 07 02

Alla mobiler, oavsett märke är tänkta att laddas på ett nytt sätt.

En ny global standard för mobilladdning är på väg.

Utvecklingen ska förändra hur vi laddar våra mobiltelefoner.

Ny laddstandard på gång

Flera av världens största teknikföretag arbetar just nu med en gemensam ny standard för laddning som är trådlös.

Målet är att göra det både snabbare och mer enhetligt att ladda mobilen oavsett märke.

Enligt uppgifter från Android Authority handlar det om en ny teknik som kan ge upp till 50 watts trådlös laddning där alla mobiler ska kunna laddas på samma sätt.

Förhoppningen är att tidigare sätt att ladda mobiler ska fasas ut.

Teknikjättar går samman

Bakom initiativet står Wireless Power Consortium (WPC), tillsammans med flera stora aktörer i mobilbranschen.

På ett nyligen möte i Peking, som hölls av Wireless Power Consortium (WPC) på Xiaomis huvudkontor, träffades flera stora teknikföretag som Apple, Google, Huawei, Oppo och Vivo.

Mötet arrangerades för att komma överens om hur den nya standarden ska fungera och testas, rapporterar IT Home.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hela lönen går till skatt

Ska fungera oavsett mobilmärke

Den nya standarden, som går under namnet Qi 50W, är tänkt att ersätta dagens Qi2 25W.

I dag fungerar snabbladdning ofta bäst med laddare från samma tillverkare, vilket kan begränsa användningen.

Med den nya lösningen hoppas branschen att en och samma laddare ska fungera bättre över olika märken.

– Din nästa iPhone, Pixel- eller Xiaomi-enhet kan kunna trådlöst laddas med 50 W med samma laddare, skriver Android Authority.

Även om utvecklingen redan pågår väntas den nya standarden inte lanseras fullt ut förrän omkring 2028.

– Med en öppen och gemensam 50 W-standard hoppas branschen nu kunna göra laddningen säkrare, minska energiförluster och ge en jämn och snabb laddningsupplevelse oavsett vilket märke på mobilen eller laddaren man använder, skriver sajten.

LÄS MER: Ryssland stänger gränsövergångar

Foto: Steve Johnson

Text: Redaktionen


1 jul 2026

Förändring i alla ICA-butiker – kräver kort

2026 07 01

Alla ICA-butiker i landet inför en förändring när det kommer till betalning.

En ny funktion ska göra det lättare för kunder att få igenom sina köp.

Till detta kräver matjätten dock att kunder har ett fysiskt bankkort till hands.

Införs i hela landet

Från och med idag gäller en ny funktion i alla ICA-butiker och Apotek Hjärtat.

Nu ska det bli möjligt att genomföra kortköp även vid tillfälliga störningar i datakommunikationen.

Syftet är att stärka betalningssystemets robusthet vid kris eller avbrott.

– Att kunder har möjlighet att betala för mat och andra nödvändiga varor även vid störningar är en viktig beredskapsfråga, säger Gunnar Olsson, vd på Ica Banken.

LÄS MER: Ägare av motorfordon varnas – flera anmälningar

Krav från Riksbanken

Den nya lösningen är inte något som Ica själva har hittat på, utan bygger på riktlinjer och krav kopplade till Sveriges betalningsberedskap.

Riksbanken har under lång tid tryckt på att samhället måste kunna genomföra betalningar även vid kriser, störningar eller i värsta fall krigssituationer.

Därför har man drivit på utvecklingen av så kallade offlinebetalningar i fysisk handel.

Tanken är att köp av viktiga varor som mat, mediciner och drivmedel ska fungera även när uppkopplingen ligger nere.

Fungerar offline

För att den nya betallösningen ska fungera innebär det kunder betalar med fysiskt kort med chip och PIN-kod, om internetuppkopplingen i kassan inte fungerar.

Trots att mobilbetalningar blivit allt vanligare finns en viktig begränsning i den nya lösningen.

Mobila plånböcker omfattas ännu inte, vilket innebär att telefonen inte kommer fungera som betalmedel vid störningar.

– Vi ser en utveckling där allt fler kunder betalar med mobilen till vardags. Därför är det viktigt att komma ihåg att tekniken som möjliggör offlinebetalningar kräver fysiskt kort och PIN-kod. Vår rekommendation är att ha dessa tillgängliga som en del av sin vardagsberedskap, säger Gunnar Olsson.

För kunderna krävs ingen föranmälan eller registrering, det viktigaste är att ha ett fungerande bankkort och kod tillgängligt även om mobilen normalt används vid betalning.

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen