Ryssland har skjutit ned oväntad farkost – “saknar motstycke i världen”

2024 10 14

Två vita spår av kondens på himlen i östra Ukraina brukar betyda en sak: ryska krigsplan är på väg att attackera.

Men när detta nyligen skedde i närheten av staden Kostyantynivka bröts mönstret av ett utskjutet accelererande föremål från den ena “randen”. 

En explosion följde och ett av de två objekten störtade mot marken.

Händelsen, som inträffade 5 oktober och som delvis fångats på video, har i efterhand visat sig att sannolikt vara ett ryskt flygplan som sköt ned en egen avancerad stridsdrönare.

Det rapporterar BBC.

"Saknar motstycke i världen"

Den brittiska kanalen konstaterar att nedskjutningen av den egna drönaren är mycket oväntad. 

Och det handlar inte om någon vanlig drönare.

Den kallas för S-70, väger mer än 20 ton, har ett vingspann på cirka 20 meter och en räckvidd på 600 mil och påstås kunna bära en vapenlast på över två ton.

– Detta tunga, obemannade fordon är lika stort som ett stridsflygplan men utan cockpit. Det är mycket svårt att upptäcka och dess utvecklare hävdar att det “saknar motstycke i världen”, uppger BBC.

"Förbluffande pinsamt misslyckande"

Varför Ryssland sköt ned sin egen prestigedrönare är ett mysterium,

Varken Kreml eller Ukraina har officiellt kommenterat saken. I flera kretsar spekulerades det nu vad Ryssland försöker dölja.

Bland ryska militärbloggare och västerländska analytiker är dock den mest utbredda teorin att den ryska militären tappade kontrollen över drönaren.

Det har hur som helst väckt stor uppståndelse.

Justin Bronk, seniorforskare på den brittiska tankesmedjan RUSI, är en av dem som uttryckt sin förvåning över det som skett.

– Ett förbluffande pinsamt misslyckande och ett som också avslöjar att de måste ha genomfört testflygningar nära fronten, framhåller han på X:

Har inte använts tidigare

Enligt BBC finns det inga bevis för att Ryssland tidigare har använt sig av drönaren i kriget.

Farkosten har varit under utveckling sedan 2011 och var planerad att produceras under andra halvan av 2024.

Det uppges nu vara tveksamt efter nedskjutningen nyligen.

Vraket som störtade till marken har nu omhändertagits av ukrainska myndigheter.

Förhoppningen är att Ukraina, beroende på vilka delar som klarat sig, kan använda vraket till att lära sig hur de ska försvara sig mot drönaren framöver.

– Vi kan lära oss om den har egna radarsystem för att hitta mål, eller om ammunitionen är förprogrammerad med koordinator för var den ska träffa, säger den ukrainska experten tillika före detta soldaten Anatoly Khraptzhynskyj till BBC.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Miljontals mobiliseras – diktator rustar för krig

2025 10 18

Kraftiga spänningar mellan två länder är på väg att trappas upp ytterligare.

Igår kom rapporter om att USA återigen attackerat ett fartyg i Karibien utanför Venezuela.

Donald Trump har hävdat att fartygen fraktat droger på väg mot USA.

– När de är lastade med droger är de "fair game", och det var alla dessa fartyg, sa Trump, rapporterade Reuters.

Har förklarat krig

USA har förklarat krig mot de omtalade knarkkartellerna, vilket ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

Stormakten har satt stor militär press på Venezuela genom att placera ut krigsfartyg, stridsflygplan och 10 000 soldater i regionen.

Nu svarar Venezuelas ledare Nicolás Maduro på den amerikanska maktdemonstrationen.

Mobiliserar miljoner

Venezuela mobiliserar nu trupper och miliser i miljoner.

– Maduro har hävdat att hans frivilliga miliser nu har mer än 8 miljoner reservister, även om experter har ifrågasatt den siffran liksom kvaliteten på truppernas utbildning, uppger CNN.

– Fram till den 17 oktober har 20 av 23 venezuelanska delstater militariserats som en del av Maduros militära mobilisering, kallad ”Självständighet 200”.

LÄS OCKSÅ: “Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj”

”Redo för strid”

Efter att USA flyttat sin militär närmare Venezuela ger Maduro signalen att landet inte kommer vika ner sig.

– Folket är redo för att slåss, redo för strid, säger Nicolás Maduro, rapporterar Wall Street Journal.

I ett tv-sänt tal fördömer Maduro den amerikanska närvaron i landet.

– Men vårt folk är tydligt, enat och medvetet. Vi har medlen för att än en gång besegra denna öppna konspiration mot freden och stabiliteten i Venezuela, säger han, rapporterar CNN.

Anklagar USA

Maduro har också anklagat den amerikanska administrationen för att försöka stjäla landets oljerikedomar.

Enligt fler källor är de amerikanska attackerna mot de påstådda narkotikabåtarna bara början.

– USA:s senaste militära angrepp på narkotikabåtar bara är början på en större insats för att befria regionen från narkotikahandel och potentiellt få bort Maduro från makten, uppger flera källor, enligt CNN.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump – “Kostar bara 76 miljarder”

Text: Redaktionen


18okt2025

Kristerssons historiska besked – inte hänt sedan 1979

2025 10 18

Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson har nåtts av ett historiskt besked.

Det är mindre än ett år kvar till valet i Sverige.

Nu presenteras tunga siffror för Moderaterna och Ulf Kristersson.

Partiets opinionssiffror har inte varit så låga så här nära inpå valet, sedan 1979.

Lägsta siffran på nästan 50 år

Moderaternas ligger just nu på ett väljarstöd på 17,9 procent, enligt SVT/Verians oktobermätning.

Den siffran har inte varit lägre så här nära inpå ett val på nästan 50 år.

1979 hade partiet 16,0 procent, enligt mätinstitutet.

– Tittar man inför förra valet så låg vi under ett år före valet. Sedan låg vi under i nästan varje mätning, och ändå så vann vi på valdagen, kommenterar Ulf Kristersson (M) opinionsläget, rapporterar SVT.

Hoppfull trots allt

Trots det dystra utgångsläget med mindre än ett år kvar till valet är statsministern optimistisk.

– Val tenderar att vara väldigt jämna i Sverige. Vinnarskalle och att stå upp för att man har ett bra alternativ är det som kommer avgöra saken, säger han till tv-kanalen.

En av Ulf Kristerssons utmaningar inför valet är att ena regeringsunderlaget.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Liberalerna säger nej

Inför valet har Liberalerna gett beskedet att de inte kommer stödja en regering där Sverigedemokraterna ingår.

Sverigedemokraterna ställer just det kravet inför nästa val. Annars kommer man vara ett oppositionsparti, har Jimmy Åkesson (SD) sagt.

Statsministern tror inte att splittringen i regeringsunderlaget kommer bli ett problem efter valet.

– Jag tar det med en ganska stor nypa salt, har han sagt till DN.

Kristersson motiverar sitt uttalande med att han ser Liberalernas uttalande som ett sätt att positionera sig inför valet.

Avslöjar statsministern

Statsministerns uttalande avslöjar något om den egna ståndpunkten, hävdar DN.

Inför förra valet sa Moderaterna att de inte kunde tänka sig några ministerposter till Sverigedemokraterna.

Kristerssons uttalande om Liberalernas besked kan vittna om att partiet nu inte ser det som en omöjlighet.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga – för tre miljoner kronor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen