23 oktober 2025

Ryssland har genomfört test – kan vara förberedelse

2023 07 09

Ryssland har nyttjat en krisåtgärd som övning.

Under den senaste tiden har det stormat ordentligt i Ryssland.

Den ökände Wagnergruppens ledare Jevgenij Prigozjin var på väg mot Moskva med sina styrkor, men övergav senare kuppförsöket.

Utvecklingen satte press på Kreml som svarade genom att placera militärfordon på Moskvas gator.

Vladimir Putins makt har ifrågasatts, och många undrar hur länge till den nuvarande situationen kommer att fortgå.

Kan vara förberedelse

Nu rapporterar SVT att Ryssland natten mellan den 4 och 5 juli genomförde ett test.

Då kopplade landet bort sig från det globala internet, vilket innebar att ryska medborgare inte längre hade tillgång till exempelvis Google eller Wikipedia.

Aktionen beskrivs som “en övning inför krig”.

“Är en krigsövning”

Övningen kan ha varit en förberedelse på nya oroligheter i landet.

– Det är en form av krigsövning helt enkelt. Man vill i en konflikt eller krig kunna stänga av Ryssland helt och hållet för att man är rädd för cyberattacker, säger Mattias Wåhlén som är cybersäkerhetsexpert, till SVT.

En krisåtgärd

Wåhlén förklarar vidare att det rör sig om en krisåtgärd.

– Att kapa all digital trafik in och ut ur landet är ett grovt ingrepp som skadar den egna ekonomin. Det är en krisåtgärd, säger han.

Anti-Putin gruppen “Frihet för Ryssland” har under veckan meddelat att de planerar attacker i Ryssland.

– Det kommer att bli ytterligare en överraskning under nästa månad eller så. Det blir vår tredje operation. Därefter blir det en fjärde och femte. Vi har ambitiösa planer. Vi vill befria hela vårt territorium, säger gruppens ledare Maximillian Andronnikov enligt The Guardian.

Hundratals volontärer

Legionen består av hundratals militära volontärer och har genomfört attacker på ryskt territorium i maj och juni.

I juni tillfångatog gruppen 10 ryska soldater, och ockuperade byar nära staden Belgorod.

De hoppas kunna ta vara på oredan som skapats av Wagnergruppens aktioner.

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 28

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 28

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen