7 november 2025

Ryssland har genomfört attack i Mellanöstern

2023 11 06

Ryska styrkor har genomfört ett anfall mot den redan mycket oroliga regionen Mellanöstern.

Attacken har bekräftats av ryska myndigheter, rapporterar Reuters.

Mot nordväst

Det ryska angreppet kom från luften.

– Ryska militära styrkor genomförde luftangrepp, framhåller nyhetsbyrån.

Attacken slog mot nordvästra delen av Syrien.

Specifikt riktades den mot en större lokal i regionen Idlib där det ska ha förvarats lager av drönare.

"Inledde flygangrepp"

Uppgifterna kommer initialt från ryska nyhetsbyrån Interfax som hänvisar till amiralen Vadim Kulit, biträdande chef för det ryska försoningscentret för Syrien.

– De ryska flygstyrkorna inledde ett flygangrepp, säger han enligt Reuters.

– Mot ett lager av obemannade flygfarkoster från militären som var involverade i att beskjuta positionerna där syriska regeringstrupper befann sig, tillägger Vadim Kulit.

Begränsad information

Uppgifterna är oklara gällande skadornas omfång samt kring eventuella offer.

Syrien har å sin sida anklagat rebellerna, som enligt regimen är islamistiska jihadister, för att ha genomfört attacker mot områden kontrollerade av den syriska regeringen.

Det uppges ha skett i både Idlib- och Aleppo-provinsen.

– Och förnekar urskillningslös beskjutning av civila i områden under rebellkontroll, rapporterar Reuters och hänvisar till ett uttalande från Syriens regering.

Utnyttjar situationen

Ryssland har sedan länge haft ett nära samarbete med Syrien.

När oroligheterna nu trappas upp i Mellanöstern har många fruktat att Vladimir Putin kommer att utnyttja striderna mellan Israel och Hamas till max.

Enligt uppgifter till Wall Street Journal har den ökända Wagnergruppen redan fått uppdraget att bistå den libanesiska terrorstämplade gruppen Hizbollah med avancerade luftvärnssystem.

Hizbollah har vid upprepade tillfällen öppnat eld mot Israel som besvarat attackerna.

Experten tveksam

Ryssland har också långvariga vänskapsband med både Hamas och Iran.

Men enligt analytikern Hanna Notte, Eurasienchef vid James Martin Center for Nonprofileration Studies och expert på både Rysslands utrikes- och säkerhetspolitik samt Mellanöstern, skulle inte Putin nödvändigtvis tjäna på att kriget sprider sig.

Hon pekar på att Ryssland även har nära diplomatiska relationer med Israel.

– Ryssland har marin- och flygbaser i Syrien som tillåter dem att projicera makt i Mellanöstern och Nordafrika. Om det var ett större krig i regionen skulle Ryssland inte ha kapacitet eller bandbredd att hantera det. Och Moskva behöver inte den typen av krig, säger hon till Sky News.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Värsta tänkbara scenario” – otäck period väntar Ukraina

2025 11 18

– Vi måste förberedda oss för värsta tänkbara scenario.

Det säger Vitaliy Zaichenko, chef för Ukrainas nationella elnätsoperatör Ukrenergo, till nyhetsbyrån RBC-Ukraina.

Zaichenko varnar för att landet kan drabbas av "rullande strömavbrott" under vintern i takt med att storskaliga ryska attacker fortsätter att härma Ukrainas energiförsörjning.

– Vi förlorar produktionskapacitet nästan var tionde dag, säger Ukrenergo-chefen till kanalen.

”Kunde ha exporterat el”

Ukrainas totala elförbrukning har minskat med omkring 30 procent sedan starten av den fullskaliga invasionen – men produktionsförlusterna är "mycket högre", uppger Zaichenko.

Det skapar ett växande gap som gör systemet sårbart för framtida ryska attacker.

– Om Ryssland inte hade återupptagit sina massiva attacker kunde vi till och med ha exporterat el i vinter, förklarar Zaichenko.

LÄS MER: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland 

Varnar för Putins plan

Enligt Zaichenko kan Ryssland försöka slå ut det ukrainska kraftsystemet genom att förstöra de öst-västliga överföringslänkar. I ett sådant scenario skulle landet inte kunna transportera el från väst till öst, eller tvärtom.

– Ockupanterna försöker splittra vårt system och slå ut det. Det är fiendens huvudmål, säger Zaichenko till RBC.

Han tillägger att ukrainska elreparatörer ”jobbar dygnet runt” för att förhindra ett sådant scenario.

Dessutom skyddas hälften av Ukrenergos transformatorer av betongkonstruktioner.

– Dessa strukturer har redan visat sig effektiva, säger Zaichenko och berättar att flera konstruktioner har överlevt ”direkta drönarträffat”.

Transformatorer är komponenter som genom elektromagnetisk induktion omvandlar elektrisk energi mellan olika ström- och spänningsnivåer.

LÄS OCKSÅ: ATACMS-missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: D. Vynohradov

Text: Redaktionen


18nov25

I MORGON ONSDAG: Bubblan kan ”brisera” – sparare varnas

2025 11 18

I morgon, onsdag, kan AI-bubblan ”brisera”.

Det varnar sparekonomen Claes Hemberg för.

Han hänvisar den amerikanska AI-jätten Nvidias kvartalsrapport som släpps under onsdagen. 

– Om försäljningen faller drastiskt är det ett tecken på att bubblan kanske briserar. Då kanske vi får en nedgång på börserna med fem-tio procent, bara över dagen, säger Hemberg till Expressen.

Uppmanar sparare: Gör det här

Experten uppmanar sparare med ”techtunga portföljer” att se över sitt innehav. Det kan vara klokt att sprida riskerna till fonder och aktier som inte påverkas lika hårt av en potentiell AI-kris.  

– I och med att det har varit ett så stort intresse för AI finns de som, utöver globalfonder, kanske har en USA-fond, en tech-fond och har köpt aktier i till exempel Nvidia. Då tycker jag att man ska se över sin portfölj och bredda den, så att man inte drabbas onödigt hårt vid en börsnedgång, säger Claes Hemberg till tidningen.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Aktiechef ger lugnande besked  

Varningen utfärdas efter tisdagens börsras. Stockholmsbörsen föll kraftigt. Indexet OMXS30 föll med 2,3 procent, vilket markerar den sämsta handelsdagen sedan tullraset i april. Samtidigt backade OMXSPI med 2,2 procent.

Enligt Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie Private Banking, finns det flera förklaringar till nedgången.

För det första handlar det om osäkerhet kring närliggande räntesänkningar i USA, menar experten.

– Det är mycket det som är anledningen till att det här startade.  Jag ser det mer som en rekyl i en fortsatt stigande trend – än så länge, säger Hedberg till EFN.

För det andra pekar experten på osäkerheten kring de höga värderingarna av de amerikanska techjättarna. Han tror dock inte att bubblan kommer att spricka inom den närmaste tiden.

–  Jag tror det fortsatt kommer vara fokus på den stora AI- och datainvesteringstrenden – den kommer inte ta slut här och nu. Sen kommer det nog fortsätta vara diskussioner om det verkligen kommer vara så pass lönsamt och vilka bolag som tjänar på trenden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: 500 000 flygbiljetter avbokas direkt – till samma land 

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen