Ryssland har genomfört attack i Mellanöstern

2023 11 06

Ryska styrkor har genomfört ett anfall mot den redan mycket oroliga regionen Mellanöstern.

Attacken har bekräftats av ryska myndigheter, rapporterar Reuters.

Mot nordväst

Det ryska angreppet kom från luften.

– Ryska militära styrkor genomförde luftangrepp, framhåller nyhetsbyrån.

Attacken slog mot nordvästra delen av Syrien.

Specifikt riktades den mot en större lokal i regionen Idlib där det ska ha förvarats lager av drönare.

"Inledde flygangrepp"

Uppgifterna kommer initialt från ryska nyhetsbyrån Interfax som hänvisar till amiralen Vadim Kulit, biträdande chef för det ryska försoningscentret för Syrien.

– De ryska flygstyrkorna inledde ett flygangrepp, säger han enligt Reuters.

– Mot ett lager av obemannade flygfarkoster från militären som var involverade i att beskjuta positionerna där syriska regeringstrupper befann sig, tillägger Vadim Kulit.

Begränsad information

Uppgifterna är oklara gällande skadornas omfång samt kring eventuella offer.

Syrien har å sin sida anklagat rebellerna, som enligt regimen är islamistiska jihadister, för att ha genomfört attacker mot områden kontrollerade av den syriska regeringen.

Det uppges ha skett i både Idlib- och Aleppo-provinsen.

– Och förnekar urskillningslös beskjutning av civila i områden under rebellkontroll, rapporterar Reuters och hänvisar till ett uttalande från Syriens regering.

Utnyttjar situationen

Ryssland har sedan länge haft ett nära samarbete med Syrien.

När oroligheterna nu trappas upp i Mellanöstern har många fruktat att Vladimir Putin kommer att utnyttja striderna mellan Israel och Hamas till max.

Enligt uppgifter till Wall Street Journal har den ökända Wagnergruppen redan fått uppdraget att bistå den libanesiska terrorstämplade gruppen Hizbollah med avancerade luftvärnssystem.

Hizbollah har vid upprepade tillfällen öppnat eld mot Israel som besvarat attackerna.

Experten tveksam

Ryssland har också långvariga vänskapsband med både Hamas och Iran.

Men enligt analytikern Hanna Notte, Eurasienchef vid James Martin Center for Nonprofileration Studies och expert på både Rysslands utrikes- och säkerhetspolitik samt Mellanöstern, skulle inte Putin nödvändigtvis tjäna på att kriget sprider sig.

Hon pekar på att Ryssland även har nära diplomatiska relationer med Israel.

– Ryssland har marin- och flygbaser i Syrien som tillåter dem att projicera makt i Mellanöstern och Nordafrika. Om det var ett större krig i regionen skulle Ryssland inte ha kapacitet eller bandbredd att hantera det. Och Moskva behöver inte den typen av krig, säger hon till Sky News.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Biltillverkare varnar – hotas av konkurs

2025 09 14

Jaguar Land Rover befinner sig mitt i en kris.

En cyberattack mot Jaguar Land Rover, JLR  har tvingat fabriker och datasystem att vara stillastående och skapat en kris som sprider sig genom företagets leverantörskedja.

Attacken, som först upptäcktes den 1 september, ledde till att JLR stängde ned sina IT-system och produktionslinjer globalt.

Nu har det gått ännu längre där flera leverantörer förväntas gå i konkurs, rapporterar BBC.

Stoppat produktionen

Med produktionen stillastående i nästan två veckor riskerar tusentals jobb att försvinna, och företaget står inför en allvarlig kris.

De primära fabrikerna i Solihull, Halewood och Wolverhampton väntas stå stilla åtminstone till onsdag medan skadorna utreds, medan 34 000 anställda i Storbritannien har tvingats hålla sig hemma.

– Vi stängde ned nätverken medvetet för att skydda dem från skada, säger en talesperson för JLR, till BBC.

Men eftersom produktionen är starkt automatiserad har bilar inte kunna byggas, och försäljningen har påverkats kraftigt.

Leverantörer i fara

JLR:s leverantörer, många små och medelstora företag, drabbas hårt av stoppet.

Experter varnar för att vissa riskerar konkurs om krisen fortsätter och JLR:s framtid är fortfarande oklar.

– Vissa av dem kommer att gå under. Jag skulle inte bli förvånad om vi såg konkurser, säger Andy Palmer, tidigare chef på Aston Martin och senior chef på Nissan, till mediebolaget.

Han befarar att leverantörer redan har börjat minska personalen för att hålla kostnaderna nere.

En chef hos en mindre JLR-leverantör, som vill vara anonym, bekräftar för BBC att 40 personer redan har sagts upp – nästan hälften av arbetsstyrkan.

Krav på statlig hjälp

Politiker och fackföreningar uppmanar nu regeringen att agera för att skydda jobb.

– Det som började hos några onlinesystem sprider sig nu genom leverantörskedjan och hotar likviditeten, vilket kan förvandla en kortvarig chock till långsiktig skada, säger Labourföreträdaren Liam Byrne.

Unite, fackföreningen som organiserar fordonsarbetare, kräver ett korttidsstöd där staten subventionerar löner tills JLR och leverantörerna är i full drift igen.

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar med kraftiga prisökningar i hela Europa

2025 09 14

Ett nytt besked från Donald Trump kan slå hårt mot europeiska konsumenter.

Donald Trump trappar upp kampen mot höga läkemedelspriser i USA – men strategin kan innebära att resten av världen får betala mer.

Presidenten vill att amerikanska patienter ska sluta “subventionera” läkemedel åt resten av världen.

För att nå dit hotar han nu läkemedelsbolagen med handelspolitiska åtgärder om de inte höjer sina priser i Europa och andra rika länder, rapporterar CNN.

– Presidenten kommer att säga att ni läkemedelstillverkare inte får sälja här om ni inte säljer i Europa till ett högre pris. Sluta vara villiga att sälja till dem så billigt, säger USA:s handelsminister Howard Lutnick i en intervju med The Axios Show.

Strategi återupplivas

Förslaget innebär att företagen ska balansera prissättningen globalt så att de amerikanska konsumenterna kan få billigare mediciner.

Trump försökte redan under sin första mandatperiod införa ett system där amerikanska Medicare skulle betala samma pris som de lägsta nivåerna i jämförbara länder – det så kallade “Most Favored Nation”-priset.

Förslaget stoppades dock i domstol och skrotades senare av Bidenadministrationen.

I maj i år återkom Trump med en presidentorder där han krävde att läkemedelsbolagen skulle erbjuda amerikanska patienter det lägsta internationella priset eller riskera sanktioner.

– Spelet är över, tyvärr, sade Trump då och riktade kritik mot EU:s hårda priskontroller.

Ökade priser i Europa

En del läkemedelsbolag i Europa har redan börjat agera.

I augusti meddelade läkemedelsföretaget Eli Lilly att man höjer priset på viktminskningsmedlet Mounjaro i Storbritannien.

– Det här ombalanseringsarbetet kan vara svårt, men det betyder att priserna på läkemedel som betalas av regeringar och sjukvårdssystem måste öka inom andra utvecklade marknader för att kunna minska i USA, skriver Eli Lilly i ett uttalande.

Kritik mot förslaget

Branschorganisationen PhRMA stöder tanken på att andra länder ska betala mer men varnar för Trumps prisstrategi.

De menar att det kan slå tillbaka mot den amerikanska läkemedelsindustrin.

Experter är dessutom tveksamma till om Trump ens har befogenhet att styra priser internationellt, och juridiska utmaningar ses som oundvikliga.

Foto: White House Official

Text: Redaktionen