RYSSLAND: “Har bara två alternativ kvar”

2022 11 10

Rysslands diktator Vladimir Putin har fastnat och börjar få slut på alternativ.

Den analysen gör Mark Galeotti, Rysslandsexpert och författare till “Putins krig: Från Tjetjenien till Ukraina”, i en intervju med Sky News.

Han menar att det ryska tillbakadragandet från Cherson, om det verkligen sker, måste ses som ett enormt misslyckande för Putin och att det markerar en “ny fas i kriget”.

"Vill undvika förlust"

Enligt Putinexperten har den ryska diktatorn sannolikt skiftat fokus från att försöka vinna kriget på slagfältet till att istället “undvika att förlora det".

Sannolikt sätter Kreml sitt hopp på att västvärlden så småningom ska tröttna och dra tillbaka sitt stöd till Ukraina för att det kostar för mycket pengar, säger Galeotti till den brittiska kanalen.

Anledningen tros vara att Putin bedömer att västvärlden “i slutändan är svag och oförmögen att behålla sitt fokus”, säger författaren, och menar att Ryssland därför bara vill låta kriget rulla på så länge det går.

Två alternativ återstår

Misslyckas Ryssland med upprätthålla sin position på slagfältet har Putin kört fast, enligt Galeotti.

Då återstår enbart två alternativ.

Det första handlar om att eskalera konflikten ytterligare, exempelvis genom ett taktiskt kärnvapen. Ett alternativ som Rysslandsexperten bedömer som osannolikt.

Det andra valet är att kapitulera – någonting som skulle markera slutet för hela Vladimir Putins karriär.

– Däremellan är allt han har kvar att fortsätta hålla på. Det är mycket svårt att se en väg ut ur detta, säger Mark Galeotti till Sky News.

Varnar för "dödens stad"

Ukrainas militär har ikväll uppgett att man återtagit flera delar i just regionen Cherson, rapporterar CNN.

Detta trots att myndigheterna varnat för att retirerande ryska soldater kan förvandla den regionala huvudstaden till en “dödens stad” på väg ut därifrån.

En talesperson för ukrainska militären säger att man drivit frontlinjen framåt med sju kilometer och återtagit kontroll i 260 kvadratkilometer av regionen.

Ser tecken på reträtt

Ordförande för USA:s yrkesmilitära råd Joint Chief of Staff, Mark Milley, har uttryckt att man börjat se tecken på att ryska styrkor drar sig tillbaka från Cherson.

– Vi ser början på det. Det tillkännagavs igår av den ryska försvarsministern, så det sker, säger Milley i en intervju med CNBC.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen