RYSSLAND: Diktatorns huvudbry – attentat i hemlandet

2022 05 20

När invasionen av Ukraina inleddes den 24 februari satte Vladimir Putin in 190 000 soldater.

Nästan tre månader senare beräknas en tredjedel av invasionsstyrkan vara förlorad.

Uppemot 63 000 ryska soldater beräknas ha dödats eller skadats i Ukraina, rapporterar amerikanska tankesmedjan Atlantic Council.

Attentat i Ryssland 

Enligt den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW) har en serie attentat riktats mot militära byggnader i olika delar av Ryssland.  

Ryska medier rapporterar om avsiktliga mordbränder mot militärkommissariat i Moskva, Omsk, Volgograd och Khanty-Mansi.

"Hemlig mobilisering"

Gärningsmännen använder sig av molotovcocktails för att sätta eld på byggnaderna. Ryska tjänstemän grep två 16-åringar på bar gärning i Moskva, vilket tyder på att ryska medborgare sannolikt är ansvariga för attentaten, uppger ISW.

– Antagligen är molotovcocktailsattackerna en protest mot en ”hemlig mobilisering” som pågår i Ryssland, skriver tankesmedjan.

Det har tidigare rapporterats om att ryska soldater vägrar att åka till Ukraina för att delta i Putinregimens anfallskrig.

Flera attentat

Under förra veckan utfördes fem attentat mot militära byggnader. Totalt ska tolv militärkommissariat attackerats, uppger Oleksiy Gromov, biträdande chef för huvudoperationsavdelningen för generalstaben för de väpnade styrkorna i Ukraina.

Behöver soldater

Protesterna i Ryssland är dåliga nyheter för diktatorn Vladimir Putin. Rysslands stora förluster behöver ersättas. Men det är lättare sagt än gjort.

Eftersom Putin vägrat att utropa krig mot Ukraina kan han inte massmobilisera reservister och värnpliktiga.

– Det jag ser nu är att man drar sig för att kalla in en storskalig mobilisering, för det är att erkänna att man har gjort fel, och att man nu behöver gå in i ett krig, säger Johan Norberg, militäranalytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitutet (FOI), till SvD.

5 000-6 000 per månad

Enligt Johan Norberg försöker Ryssland febrilt skicka flera soldater till Ukraina, men det går långsamt.

– Så vad man bland annat försöker göra är att tubba värnpliktiga att skriva kontrakt. Då blir de formellt sett kontraktsanställda och kan skickas till kriget, även om de bara har tre månaders utbildning, säger han till SvD och tillägger:

– Jag har sett siffror på att man fått in 5 000–6 000 soldater per månad på det här sättet, men det räcker ju inte för att täcka förlusterna.

Foto: President of Russia Office resp A. Valdivia

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

UPPGIFTER: Putin överger Ryssland – stödjer en enda stad

2026 07 21

En enda stad i Ryssland prioriteras.

Efter en våg av attacker mot ryska oljeraffinaderier uppges Kreml ha styrt om bränsleleveranser.

Detta för att skydda en enda stad från brist – medan andra delar av landet drabbas av allt större problem, rapporterar Reuters.

Bränsle skickas till Moskva

Ryssland ska enligt uppgifter ha börjat prioritera huvudstaden Moskva när bränslebristen breder ut sig i landet.

Enligt Reuters har Kreml styrt om bensinleveranser från bland annat Uralområdet och Sibirien för att säkra tillgången i Moskva-regionen.

Moskva-regionen är hem för omkring 22 miljoner människor – mer än en sjättedel av Rysslands befolkning.

Samtidigt ska Ryssland ha ökat importen av bränsle från Belarus och även börjat köpa bensin från Indien för att stabilisera marknaden.

En källa inom oljeindustrin uppger till Reuters att bränsle nu transporteras till huvudstaden från Achinsk-raffinaderiet i Krasnojarsk-regionen.

– Marknadsaktörer uppskattar att flera hundratusen ton extra bensin har styrts om till Moskva från andra delar av landet, skriver RBC Ukraine.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Lämnas med bränslebrist

Samtidigt som Moskvas situation har förbättrats uppges flera ryska regioner fortfarande kämpa med omfattande bränsleproblem.

Bristen har påverkat områden i samtliga Rysslands elva tidszoner sedan maj, efter att Ukraina intensifierat sina attacker mot ryska oljeraffinaderier.

Syftet med attackerna uppges vara att försvaga Rysslands militära kapacitet genom att slå mot landets energiförsörjning.

Enligt industrikällor låg den ryska bensinproduktionen i början av juli på omkring 65 procent av den normala säsongsefterfrågan.

Problemen blev särskilt tydliga efter en attack mot Moskvas oljeraffinaderi i mitten av juni.

Då bildades långa köer vid bensinstationer i huvudstaden och många bilister hade svårt att hitta bränsle.

Kritik mot Kremls prioritering

– Vice premiärminister Alexander Novak sade på tisdagen att Rysslands inhemska bränslemarknad delvis har stabiliserats, även om situationen fortfarande är svår i vissa regioner, skriver Reuters.

De största problemen rapporteras från den ryskockuperade Krymhalvön.

Där har myndigheter infört bränsleransonering och begränsat delar av samhällslivet.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen