Ryssland ändrar sig – öppnar för att säga till ja till Natojätte

2024 03 18

Under 17 dagar i sommar kan kriget i Ukraina tillfälligt avbrytas.

Detta efter att Rysslands diktator Vladimir Putin nu öppnar för att möta ett krav som ställts från Natogiganten Frankrike.

Kräver vapenvila

Det var igår som den franska presidenten Emmanuel Macron uppmanade Ryssland att inleda en vapenvila i samband med att OS går av stapeln i Paris i slutet av juli.

– Vi kommer att begära det, säger Macron enligt The Telegraph och tillägger:

– Detta är ett budskap om fred. 

Slog tillbaka

Kremls svarade relativt omedelbart via utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova. 

Hon uppmanade istället Macron att upphöra med vapenleveranserna till Ukraina, vilket The Telegraph tolkar som ett klart nej till det franska förslaget.

– Zakharova sa också att Macron borde ha föreslagit samma vapenvila till sidorna av konflikten i Mellanöstern, rapporterar den brittiska tidningen.

Ändrar sig

Men nu ändrar sig Moskva.

Bara några timmar efter Zakharovas utspel säger sig nu Vladimir Putin öppna för att tillfälligt lägga ned sina vapen under idrottstävlingarna i Paris.

– Rysslands president Vladimir Putin sa att Ryssland var redo för samtal om ett franskt förslag om vapenvila i Ukraina under de olympiska spelen, uppger Reuters sent på söndagskvällen.

Det finns dock ett stort “men” i sammanhanget.

Ryssland kan överväga ett förslag om olympisk vapenvila i Ukraina, men planerar inte att inleda förhandlingar bara för att fienden försöker köpa tid medan det råder ammunitionsbrist, framhåller Putin enligt ryska nyhetsbyrån TASS.

Diktatorn tillägger att Ryssland måste ta hänsyn till Rysslands intressen på frontlinjen.

Får tävla under neutral flagg

Sedan tidigare har den olympiska kommittén godkänt att ryska idrottare får lov att tävla i OS under neutral flagg.

Ett beslut som Frankrike kommer att respektera.

– Självklart kommer vi noga att övervaka deras deltagande, så att ingen utnyttjar idrottarna i den här situationen, säger Macron enligt Politico.

OS i Paris går av stapeln 26 juli och avslutas 11 augusti.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen