Ryssland ändrar sig – öppnar för att säga till ja till Natojätte

2024 03 18

Under 17 dagar i sommar kan kriget i Ukraina tillfälligt avbrytas.

Detta efter att Rysslands diktator Vladimir Putin nu öppnar för att möta ett krav som ställts från Natogiganten Frankrike.

Kräver vapenvila

Det var igår som den franska presidenten Emmanuel Macron uppmanade Ryssland att inleda en vapenvila i samband med att OS går av stapeln i Paris i slutet av juli.

– Vi kommer att begära det, säger Macron enligt The Telegraph och tillägger:

– Detta är ett budskap om fred. 

Slog tillbaka

Kremls svarade relativt omedelbart via utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova. 

Hon uppmanade istället Macron att upphöra med vapenleveranserna till Ukraina, vilket The Telegraph tolkar som ett klart nej till det franska förslaget.

– Zakharova sa också att Macron borde ha föreslagit samma vapenvila till sidorna av konflikten i Mellanöstern, rapporterar den brittiska tidningen.

Ändrar sig

Men nu ändrar sig Moskva.

Bara några timmar efter Zakharovas utspel säger sig nu Vladimir Putin öppna för att tillfälligt lägga ned sina vapen under idrottstävlingarna i Paris.

– Rysslands president Vladimir Putin sa att Ryssland var redo för samtal om ett franskt förslag om vapenvila i Ukraina under de olympiska spelen, uppger Reuters sent på söndagskvällen.

Det finns dock ett stort “men” i sammanhanget.

Ryssland kan överväga ett förslag om olympisk vapenvila i Ukraina, men planerar inte att inleda förhandlingar bara för att fienden försöker köpa tid medan det råder ammunitionsbrist, framhåller Putin enligt ryska nyhetsbyrån TASS.

Diktatorn tillägger att Ryssland måste ta hänsyn till Rysslands intressen på frontlinjen.

Får tävla under neutral flagg

Sedan tidigare har den olympiska kommittén godkänt att ryska idrottare får lov att tävla i OS under neutral flagg.

Ett beslut som Frankrike kommer att respektera.

– Självklart kommer vi noga att övervaka deras deltagande, så att ingen utnyttjar idrottarna i den här situationen, säger Macron enligt Politico.

OS i Paris går av stapeln 26 juli och avslutas 11 augusti.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen