Ryssarna har ingen aning – sprängs plötsligt i luften

2025 12 25

De ryska styrkorna påstås ha avancerat i östra delarna av Ukraina.

Det uppger den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, som hänvisar till ryska uppgifter om att soldaterna ska ha tagit sig fram i centrala Mynohrad, norr om Udachne och i västra Novopidhorodne.

Men i den sistnämnda staden ska det ha gått käpprätt åt skogen för delar av de ryska trupperna.

Ukraina förberedde nämligen en brutal överraskning för inkräktarna, rapporterar danska Ekstra Bladet som hänvisar till ukrainska källor.

"En hälsning till ryssarna"

Novopidhorodne har sedan tidigare varit evakuerad under större delen av året.

Innan den förlorade staden lämnades hade dock den ukrainska militären passat på att preparera en före detta skolbyggnad med sprängmedel.

När de ryska styrkorna installerat sig och gjort sig hemmastadda kunde ukrainarna, från distans, trycka på knappen och spränga de ovetande ockupanterna i luften.

– En hälsning till de framryckande ryssarna, skriver den danska tidningen.

Videon har blivit viral

Videon på den massiva explosionen i Novopidhorodne har sedan dess börjat cirkulera på nätet. Ekstra Bladet, som är en av de större tidningarna i Danmark, är ett av medierna som uppmärksammat händelsen som ska ha ägt rum den 14 december.

Enligt tidningen finns det inga uppgifter om hur många som befann sig i byggnaden vid explosionen eller hur många soldater som eventuellt dödades i sprängningen.

LÄS MER: Zelenskyj slår larm – Ukraina kan förlora nära allierad

Strider i nordöstra Ukraina

När det gäller det senaste om striderna på slagfältet har det mesta de senaste dagarna handlar om den nordöstra ukrainska regionen Sumy, där den ukrainska armén för närvarande avvärjer ett försök från ryska trupper att ta sig förbi gränsen.

– Striderna pågår för närvarande i byn Grabovske, uppger Ukrainas insatsstyrka, enligt Deutsche Welle.

Enligt den ukrainska människorättskommissionären Dmytro Lubinets har omkring 50 invånare i Grabovske tvångsförflyttats till Ryssland av ryska styrkor.

Vill du se videon från den omtalade explosionen kan du klicka här (länk till Ekstra Bladet).

LÄS OCKSÅ: Enorm kris i Ryssland – jämförs med Sovjets kollaps

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen