Ryska utspelet om gravida kvinnan: Bilden är fejk

2022 03 10

Bilden på den gravida kvinna som med staplande steg tar sig ut ur det sönderbombande barn- och förlossningssjukhuset i Mariupol har skakat omvärlden.

Den ryska ambassaden i London har kommenterat händelsen på sin Twitter. Ett inlägg som numera är nerplockat, rapporterar The Guardian och flera andra medier.

Hävdar att bilden är fejk

I inlägget skrev ambassaden att bilden på den drabbade kvinnan föreställde en betald skådespelare och att onsdagens attack mot förlossningskliniken var iscensatt.

Vidare hävdade den ryska ambassaden att den som tagit fotot är en ”propagandafotograf”.

Fått hatmedelande

Kvinnan vars namn publicerades online har blivit utsatt för en ström av hatiska meddelanden, rapporterar The Times.

Twitter har plockat ner inlägget från ryska ambassaden och tillhörande inlägg om att kvinnan på bild ska vara en skådespelare. Enligt sociala medie-jätten bryter inlägget särskilt mot policyn för hatiskt uppförande, kränkande beteende och förnekande av våldsamma händelser, rapporterar BBC.

Ryska försvarsministeriet svarar

Det ryska försvarsministeriets talesperson Igor Konnashenkov har kommenterat bombningen av sjukhuset.

Han anklagar Ukraina för en ”iscensatt provokation”, och hävdar att Ryssland inte genomförde några luftangrepp mot markmål i staden på onsdagen.

– Flyganfallet som ägt rum är en fullständig iscensatt provokation för att upprätthålla en anti-rysk hype för en västerländsk publik, säger han enligt The Guardian.

Bakgrund

På onsdagen bombades ett barnsjukhus och en förlossningsklinik i hamnstaden Mariupol i södra Ukraina. Tre personer, varav ett barn, dog och 17 personer skadades, rapporterar CNN.

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har bekräftat uppgifterna om antalet döda personer i attacken, rapporterar The Guardian.

Foto: MFA of Ukraine

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen