RYSK MINISTER: Svenskt företag vill återigen öppna i landet

2022 04 21

Ikea planerar att återigen slå upp portarna i Ryssland, trots landets pågående anfallskrig mot grannlandet Ukraina.

Det rapporterar flera ryska medier.

Ministern bekräftar

Uppgifterna bekräftas av Rysslands biträdande industri- och handelsminister Viktor Evtukhov.

I ett uttalande, som handlar om utländska företags ambition att ta sig tillbaka in på den ryska marknaden, konstaterade Evtukhov att Ikea planerar att återöppna sina butiker i landet, erfar bland annat nyhetsbyrån Nexta.

Enligt ministern måste företaget säkerhetsställa logistiken för en rad produkter innan en tillbakagång till den ryska marknaden återigen kan ske.

Har kritiserats i Ryssland

Ikea har kritiserats hårt i Ryssland efter beslutet att stänga ner verksamheten i landet. Bland annat har Margarita Simonyan, tidigare chef för Russia Today, anklagat företaget för att nedstängningen gjort mängder av människor arbetslösa i landet.

Den 3 mars bestämde sig Ikea för att pausa sin verksamhet i Ryssland och grannlandet Belarus.

Pausade verksamheten dagar efter invasionen

– Det förödande kriget i Ukraina är en mänsklig tragedi. Vår oro är stark och våra tankar går till de miljontals människor som påverkas. Sedan krigets början har de två koncernerna Inter IKEA och Ingka lagt all sin kraft på att stötta våra medarbetare och säkra deras och deras familjers säkerhet, och det fortsätter vi att göra, skrev företaget i ett pressmeddelande och konstaterade att verksamheten tillfälligt pausas i Ryssland.

– Kriget har en enorm inverkan på människors liv, men påverkar även vår leverantörskedja och verksamhet i regionen. Därför har våra två koncerner tillsammans beslutat att tillfälligt pausa vår verksamhet i Ryssland.

Ikea har inte kommenterat uppgifterna från Ryssland.

Fakta Ikeas nedstängning i Ryssland

  • Inter IKEA koncernen pausar all export och import till och från Ryssland och Belarus.
  • Inter IKEA koncernen pausar all produktion som IKEA Industry bedriver i Ryssland. Detta innebär också att alla leveranser från alla våra ryska underleverantörer till IKEA Industrys anläggningar pausas.
  • Ingka koncernen pausar all försäljning i Ryssland genom att stänga varuhus och butiker. Köpcentren MEGA kommer dock att vara fortsatt öppna för att kunna tillgodose människors behov av mat, läkemedel och andra varor.
  • Källa: Ikea

Foto: I. designs

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


Använd ej på SoMe!

“Enorm vändning” på gång i Tyskland – inte hänt på 80 år

2026 09 02

Världens blickar riktas mot Tyskland på söndag.

En historisk förändring är på väg att ske i EU-jätten.

Alternative für Deutschland (Alternativ för Tyskland), AfD, är på väg att bli största parti i delstatsvalet i Sachsen-Anhal på söndag. Enligt opinionsmätningarna har partiet till och med chans på majoritet.

Något motsvarande har inte skett sedan Adolf Hitlers tid.

Detta skulle vara första gången i Förbundsrepubliken Tyskland efter andra världskriget som ett öppet radikalt högerparti har stigit till ledning av en delstat eller blivit det största partiet, säger Kimmo Elo, forskare vid Östra Finlands universitet, till finländska Iltalehti som beskriver scenariot som en “enorm vändning”. 

Infört en "brandvägg"

Till följd av landets nazistiska historia har Tysklands styrande partier isolerat ett antal mindre nynazistiska partier, samt AfD, från beslutsfattande.

Det har gjorts med en så kallad Brandmauer, en “brandvägg”.

De här valen visar tyvärr att försöken att isolera AfD och bryta dess stöd inte har varit framgångsrika. Partiet har fortsatt att både radikaliseras och växa bakom brandväggen, säger Elo. 

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Merz löfte

AfD, som av det tyska inrikesdepartementets underrättelsetjänst klassats som ett misstänkt högerextremistiskt hot, har växt särskilt mycket sedan nuvarande förbundskansler Friedrich Merz tog över som Tysklands ledare i maj 2025.

Merz har försäkrat att hans parti CDU inte kommer att ha några bredare samarbeten med AfD eller låta Sachen-Anhalt falla i “händerna på radikaler”.

På tysk nivå har CDU hittills varit ganska enade. Kritiska röster har dock hörts, särskilt i de östtyska delstaterna, säger Kimmo Elo och tillägger:

– Valet i Sachsen-Anhalt kommer säkerligen att starta en diskussion inom CDU om hur partiet ska närma sig AfD i framtiden.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Bundesarchiv Bild 183-S33882 CC BY-SA 3.0 DE resp Official White House Photo by Daniel Torok resp Elekes Andor Wikipedia Commons CC BY 4.0

Text: Redaktionen