Ryska soldater giftmördade i Ukraina – bjöds på dödlig paj

2022 04 03

Lokalbefolkningen har gjort kraftigt motstånd mot de ryska soldaterna på flera håll i Ukraina.

Det kommer allt fler rapporter om hur den ryska armén har mördat och terroriserat invånarna när de dragit fram och härjat på de ockuperade områdena i grannlandet Ukraina.

Kämpat emot ryska övergreppen

Då de ryska soldaterna bland har annat lidit brist på mat har de brutit sig in och tvingat till sig livsmedel i ukrainska bostäder.

Men det står även klart att Ukrainas invånare gjort starkt motstånd och kämpat emot övergreppen – bland annat i staden Izium nära Ukrainas näst största stad Kharkiv.

Delade ut förgiftade pajer

Personer ur lokalbefolkningen i Izium bakade pajer som de delade ut till den ryska diktaturens soldater. Men en av ingredienserna i pajerna var ett dödligt gift vilket de intet ont anande ryssarna inte kände till när de högg in på bakverken.

Vårdas på intensiven

Två ryska soldater dog och ytterligare 28 vårdas på sjukhus efter att ha förgiftats av pajerna rapporterar Ukrainas försvarsdepartement.

– Ukrainas folk har gjort motstånd mot ockupanterna med alla tillgängliga medel, uppger departementet till BBC News.

Ryssarna insjuknade omgående och de båda dödsoffren avled väldigt snabbt enligt uppgifter. Flera av de 28 som insjuknade ska vårdas på intensiven enligt The Standard.

Svårt alkoholförgiftade

De drabbade ryska soldaterna tillhör Rysslands 3:e Motoriserade Gevärsdivison.

Ytterligare 500 ryssar har lagts in på sjukhus till följd av förtäring av giftiga livsmedel.

– Svår alkoholförgiftning av okänt ursprung, uppger Ukrainas försvarsdepartement som orsak bakom sjukhusvården.

Totalt 528 ryssar förgiftade

De ryska myndigheterna klassar livsmedelsförgiftningarna som ägt rum avseende omkring totalt 528 ryska soldater i Ukraina som icke-stridsrelaterade förluster, rapporterar tidningen.

Den hårt prövade befolkningen i Izium väntas snart drabbas av nya angrepp av ryska styrkor då orten ligger i det område som Putinregimen nu säger att man tänker fokusera kommande attacker på.

Ryska mördandet inte över

Den brutala ryska diktaturens mördande och grymma övergrepp av Ukrainas oskyldiga befolkning är inte över. Det kan komma att bli ännu värre de kommande dagarna.

Foto: U. Kopanytsia

Text: Redaktionen


JUST NU: USA går till attack – 10 000 soldater på plats

2025 10 17

Den amerikanska militären har gått till nytt anfall.

Återigen har USA attackerat ett fartyg i Karibien utanför Venezuela.

Attacken ska ha ägt rum under torsdagen, rapporterar CBS News och Reuters natten till idag.

Det är den sjätte kända båtattacken i regionen sedan september. Nattens anfall är dock den första där det finns överlevande ombord på fartyget, säger en amerikansk tjänsteman till CBS.

Vid de tidigare fem attackerna har samtliga ombord dödats, minst 27 stycken till antalet enligt siffror som Vita huset gått ut med.

"Fair game"

En annan skillnad med den senaste attacken är att USA:s president Donald Trump inte omedelbart kommenterade den. Tidigare har republikanen vid flera tillfällen publicerat videomaterial från attackerna.

Han har även hävdat att fartygen fraktat droger på väg mot USA.

– När de är lastade med droger är de "fair game", och det var alla dessa fartyg, sade Trump i onsdags efter den senaste båtattacken.

10 000 på plats

För två veckor sedan förklarade Donald Trump krig mot de omtalade knarkkartellerna, uppgav New York Times vid tillfället.

Krigsförklaringen ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

USA har placerat ut åtta krigsfartyg, stridsflygplan och 10 000 soldater och annan militär personal i regionen, rapporterar CBS. Under onsdagen flög amerikanska B-52-bombplan cirka 240 kilometer norr om Venezuelas kust.

Samtidigt bekräftade Trump att han godkänt hemliga CIA-insatser i samma land.

– Jag tror att Venezuela känner av hettan, sade presidenten på en pressträff.

LÄS MER: Natojätte säger nej till Trump – presidenten förbannad

Presidenten: förbereder för invasion

Venezuelas president Nicolás Maduro har förnekat kopplingar till narkotikahandeln. Han har anklagat Trumpregeringen för att försöka störta den venezuelanska regeringen och för att förbereda sig för att invadera landet.

De amerikanska attackerna har även fått inhemsk kritik med argumentet att regeringen behöver tillstånd från kongressen. Mängden bevis för att båtarna fraktar narkotika har också ifrågasatts.

LÄS OCKSÅ: Trump pekar ut president – som kan lösa kriget i Ukraina

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Kan ha hittat svaret – på världen största mysterium

2025 10 16

Dussintals amerikanska militär- och underrättelseveteraner hävdar att de har direkt kunskap om eller erfarenhet av utomjordingar.

Flera av dem har vittnat under ed i USA:s kongress. Mest uppmärksammad blev sannolikt David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, och som 2023 vittnade om att han hade andrahandsuppgifter på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter” och har gjort så sedan 1930-talet.

Men.

De konkreta bevisen saknas. Övertygande bevismaterial på intelligent liv bortom jorden lyser med sin frånvaro.

Och nu kan Nasaforskaren Robin Corbet kanske svara på varför.

Ny teori

Robin Corbet, verksam vid University of Maryland, har nyligen publicerat sin teori.

Han menar att om utomjordingar verkligen finns så är deras teknologi möjligen enbart marginellt bättre än vår egen. Och efter att ha utforskat sin egen kosmiska närhet har de blivit uttråkade och slutat bry sig – vilket gör att vi inte upptäcker dem.

– Tanken är att de är mer avancerade, men inte mycket mer avancerade. Det är som att ha en iPhone 42 snarare än en iPhone 17, säger Robin Corbet till The Guardian.

Utmanar klassisk föreställning

Forskarens teori utmanar den om att utomjordingar skulle besitta överlägsen teknologi och susa omkring i universum på sätt som frångår vår förståelse om fysiska lagar.

Istället föreslår Corbet att Vintergatan är hem för ett mindre antal civilisationer med ganska lik teknologi som den människan har tillgång till.

– Det här känns mer möjligt, mer naturligt, eftersom det inte antyder något särskilt extremt.

LÄS OCKSÅ: Putin hånad i Sankt Petersburg

Lösning på paradoxen?

Robin Corbets hypotes är inte tagen ur luften.

Han har kommit fram till sin teori genom att ha studerat och övervägt forskningens förklaringar till det som kallas för Fermiparadoxen – nämligen bristen på övertygande bevis för utomjordingar samt sannolikheten för dess existens i ett gigantiskt universum.

Michael Garrett, chef för Jodrell Bank Centre for Astrophysics, välkomnar det nya perspektivet.

Men han är inte helt såld.

– Det projicerar en mycket mänsklig likgiltighet på resten av kosmos. Jag har svårt att tro att allt intelligent liv skulle vara så enhetligt tråkigt, säger Garrett till The Guardian.

LÄS MER: Rysk-kinesisk kollaps – Putinregimen bestört

Foto: L. Visions resp U.S. Navy

Text: Redaktionen