Ryska soldater erkänner fruktansvärt krigsbrott

2023 04 18

Två ryska soldater har gått ut med ett sällsynt, brutalt erkännande.  

Männen, som uppger att de stridit för den ryska Wagnergruppen i Ukraina, bekräftar en mörk och fruktansvärd sida av den paramilitära gruppen.

I en intervju med människorättsorganisationen Gulagu.net erkänner de tidigare ryska fångarna Azamat Uldarov och Alexey Savichev att de dödat civila i Ukraina, inklusive barn.

Azamat Uldarov, som verkar vara uppenbart berusad, beskriver hur han sköt ihjäl en 5- eller 6-årig flicka.

– Det var ett ledningsbeslut. Jag fick inte släppa igenom någon levande. Min order var att döda alla som kom i min väg.

”Förinta alla”

Enligt Uldarov fick samtliga Wagnersoldater i närheten av de östra städerna Soledar och Bachmut samma order.

– Vi fick kommandot att förinta alla, berättar han och tillägger:

– Det finns en som bestämmer över alla befälhavare – det är Prigozjin (Wagnergruppens ledare). Han sa till oss att inte låta någon komma undan. Vi skulle förinta alla.

Uldarovs kollega, Alexey Savichev, ger liknande vittnesmål i intervjun som publicerats på nätet.

Han berättar att Wagnertrupperna vid ett tillfälle beordrades att ”avrätta alla män som var 15 år eller äldre" och ”rensa" ett närliggande hus.

– Det spelade ingen roll om det fanns civila i huset eller inte. Huset skulle rensas. Jag brydde mig inte ett skit om vem som befann sig där.

– Ni kan döma mig för detta. Jag kommer inte att invända. Men jag vill också leva, fortsätter Savichev och hävdar att samtliga Wagnersoldater som vägrade ordern dödades av sina egna.

Dömda brottslingar

Azamat Uldarov och Alexey Savichev satt tidigare i ryskt fängelse. De är båda dömda brottslingar.

Efter tiden i Ukraina har männen benådats från sina straff av Rysslands diktator Vladimir Putin.

"Måste få veta" 

Under hösten 2022 rekryterade Wagnergruppen tusentals fångar från ryska fängelser.

Fångarna rekryterades med ett löfte om att bli benådade från sina fängelsestraff om de stred i Ukraina under ett halvår.

Enligt västerländska uppgifter har över 30 000 Wagnersoldater dödats, sårats eller deserterat från strid. En stor andel av de rekryterade fångarna har stupat.  

Azamat Uldarov och Alexey Savichev är två av ett fåtal som överlevt.

I intervjun med Gulagu.net hävdar soldaterna att de känner sig tvungna att berätta om Wagnergruppens krigsbrott.

– Jag vill att Ryssland och andra nationer ska få veta sanningen. Jag vill inte ha krig och blodsutgjutelse, säger Azamat Uldarov och visar upp sin hand framför kameran.

– Jag följde order och denna hand dödade barn.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Bottenbetyg för nordiskt flygbolag – sämst i Europa

2025 07 16

Det finländska flygbolaget får bottenbetyg i en ny europeisk jämförelse av flygbolag.

I konsumentportalen Flightrights senaste rankning placerar sig Finnair på toppen bland Europas sämsta flygbolag – med ett sammanlagt betyg på 2,48 av 5.

Den lägsta poängen ligger i kategorin pålitlighet, där bolaget bara får 1,5 stjärnor. Kategorin mäter hur ofta flyg ställs in, försenas eller om passagerare nekas ombordstigning.

Flightright tittade även på betalningsbeteende och hur snabbt och smidigt bolagen hanterar krav på ersättning. Där fick Finnair betyget 3 av 5, vilket visar att det finns förbättringspotential.

Interna konflikter

Finnairs pålitlighet har påverkats kraftigt av interna konflikter. Bland annat har bolaget drabbats av arbetsmarknadstvister som lett till inställda flyg och stora förseningar.

Finnair har redovisat ett kraftigt försämrat resultat för årets första halvår, med förluster på över 50 miljoner euro.

Den negativa utvecklingen kopplas direkt till vårens omfattande strejker, där konflikter med både piloter och markpersonal lett till att över 1 300 flyg fått ställas in.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till alla kunder som upplevt störningar i sina reseplaner på grund av arbetskonflikten, säger Finnairs vd Turkka Kuusisto i ett pressmeddelande.

I söndags nådde Finnair och fackförbundet Luftfartsunionen IAU en överenskommelse tillsammans med arbetsgivarorganisationen Palta, vilket innebär att strejkerna nu är avslutade.

Missnöjda resenärer ger låga betyg

Den tredje och sista kategorin, kundnöjdhet, baseras på enkäter där resenärer bedömer sin helhetsupplevelse. Där fick Finnair 2,94 av 5, ett resultat som drar ner helhetsindexet.

Medan Finnair hamnade i botten siktade Discover Airlines in sig på toppen med 3,33 i totalbetyg. Även lågprisjättarna Vueling och Ryanair hamnade lågt, men inte sämst.

Portal för resenärer 

Flightright som utfärdat rankningen är en portal som hjälper passagerare att utöva sina rättigheter och att hävda dem gentemot flygbolagen.

 – Som marknadsledare inom vårt segment är vi fast beslutna att se till att det alltid blir bevisat att man har rätt, menar de.

Finnair har ännu inte kommenterat resultatet offentligt.

Foto: G. Van der Walt

Text: Redaktionen


Kraftig varning för populärt färdmedel – fler behöver akutvård

2025 07 16

Allt fler unga skadas i olyckor på elsparkcykel.

Universitetssjukhuset i Linköping slår larm om en tydlig ökning av patienter efter olyckor med elsparkcyklar.

Enligt läkarchefen Maciej Wajda har antalet olyckor kopplade till elsparkcyklar ökat markant, särskilt under sommarmånaderna. Det handlar inte bara om lindriga skrubbsår.

– Vi ser allt från frakturer till skallskador. I vissa perioder kommer det in en till två skadade per dag, säger han till Corren.

Olyckorna drabbar inte bara de som kör – även fotgängare och cyklister råkar ut för kollisioner.

– Det är inte bara personer som själva har kört elsparkcykel som behöver akutvård, utan även människor som blivit påkörda eller kolliderat med någon, betonar Wajda.

Unga och berusade utgör majoriteten

Olycksstatistiken visar att det främst är unga mellan 15 och 25 år som hamnar på akuten. En bidragande orsak är berusning. Många har därför nedsatt omdöme när de ger sig ut på elsparkcykel sent på kvällen eller natten.

Sjukhuset efterlyser nu tydligare regler, förebyggande åtgärder och ökad medvetenhet för att minska antalet skador.

Regelverket för elsparkcykel

Enligt Transportstyrelsen räknas elsparkcyklar som cyklar så länge de inte går snabbare än 20 km/h och har en motoreffekt som inte överstiger 250 watt. I sådana fall gäller samma trafikregler som för vanliga cyklar.

I Sverige finns ingen lag som sätter en specifik åldersgräns för att köra elsparkcykel, men det rekommenderas att förare är minst 15 år gamla och har tillräcklig mognad samt förståelse för trafikregler.

Ny lag i Finland

I Finland har man tagit oron ett steg längre. Sedan den 17 juni 2025 gäller nya regler för elsparkcyklar. Nu måste man vara minst 15 år gammal för att köra elsparkcykel, oavsett om den är hyrd eller privatägd.

Den nya lagen, som undertecknats av Finlands president Alexander Stubb, inkluderar även en alkoholgräns på 0,5 promille – samma som för bilkörning.

Foto: S. Andrews

Text: Redaktionen