TROTS PUTINS LÖFTEN: Ryssland erkänner att värnpliktiga deltar

2022 03 09

Ryssland erkänner att värnpliktiga har tvångvärvats för att delta i invasionen av Ukraina, till mödrarnas fördärv.

Rysslands försvarsminister erkänner nu att värnpliktiga soldater som har tvångvärvats till armén har deltagit i invasionen av Ukraina. Detta uttalande kommer bara några dagar efter att Vladimir Putin sagt att bara yrkessoldater skickades till kriget, rapporterar BBC.

– Tyvärr har det kommit till vår kännedom att värnpliktiga soldater har deltagit i den särskilda militära operationen i Ukraina, sade det ryska försvarsministeriet.

Allmän värnplikt

I Ryssland är det allmän värnplikt i åldrarna 18 – 27, men det är inte ovanligt att unga män övertalas att stanna kvar ett tag till efter värnplikten, då det är svårt att hitta jobb som betalar en skälig lön.

– De övertygade honom. De sa att han skulle få gå i pension i förtid och att han skulle få en fast lön och dessutom få lära sig köra bil, berättar en mamma.

Verkligheten blev inte som han tänkt sig. Han tjänade ungefär 2 000 kronor, vilket precis räcker för klara sig på den ryska landsbygden. Han förväntades också betala för sin egen uniform och fick sova i en barack utan värme och vatten.

Förkrossade ryska mödrar

Flera ryska mammor berättar för BBC att deras söner mer eller mindre har blivit lurade. De ska ha fått höra att de skulle åka på en övning för att sedan upptäcka att de måste delta i invasionen av Ukraina. Nu har många inte hört av sina söner på länge.

– Jag är säker på att min son inte visste att han skulle skickas i strid, berättar en annan förtvivlad mamma.

Liknande uppgifter från USA

Det är oklart hur vanligt förkommande historien ovan är, men det har tidigare kommit liknande uppgifter från USA. Pentagon har antytt att en stor andel av de ryska styrkorna som kämpar i Ukraina är värnpliktiga. Det kan förklara deras oerfarenhet och bristande medvetenhet om vad de förväntas göra.

Manar familjerna att hem sina barn

Ukraina har en hjälplinje som heter "Sök efter din egen" (Ishchi Svoikh på ryska) som skapades strax efter att invasionen inleddes. Hjälplinjen är en Telegram-kanal med bilder på ryska krigsfångar och offer där de uppmanar oroliga släktingar att ta kontakt. Washington Post varnar dock för grafiska bilder.

Så många ryssar har dött

Ryssland publicerade nyligen dödssiffrorna för sina trupper och uppgav den 3 mars hade 498 ryska trupper dödats och ytterligare 1 597 skadats. Men det finns skäl att tro att ännu fler har omkommit. Ukraina säger att mer än 11 000 ryska militärer har dödats, även om detta inte kan verifieras.

Soldaterna dras tillbaka

Ryska försvarsministeriet betonar att samtliga värnpliktiga enheter ska dras tillbaka omgående och att misstaget inte ska upprepas.

Foto: Russian Ministry of Defence

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen