Ryska jaktplan och spionplan i svenskt luftrum

2022 06 11

Flera ryska plan gick olagligen in i svenskt civilt luftrum.

Händelsen skall ha ägt rum på torsdagen och avser Gotland, rapporterar SVT och DN.

Den ryska diktaturen

Det skall handla om tre olika flygplan från den ryska diktaturen och ett av planen var ett ryskt signaspaningsplan medan de två andra var ryska jaktplan, uppger tidningen.

Flygplanen flög in i vad som klassas som civilt övervakat luftrum och incidenterna ägde rum norr om Visby.

Hotar Sveriges civila lufttrafik

Den fientliga ryska agerandet strider mot luftfartslagen och hotar dessutom Sveriges civila lufttrafik.

Detta eftersom inflygningarna i svenskt luftrum skedde utan att de anmäldes, framhåller källor till tidningen.

Signalspaningsplan och jaktplan

De aktuella planen skall ha varit av följande modeller:

-Ryskt signalspaningsplan av märket Il-20

-Ryskt jaktplan av märket SU-27

-Ytterligare ett ryskt jaktplan av märket SU-27

Har dödat 10 000-tals människor

Händelsen sker mot bakgrund av att Rysslands diktator Vladimir Putin gjort sig skyldig till tiotusentals människors död genom att ha inlett ett brutalt krig mot det självständiga och fria landet Ukraina.

Sjukhus, skolor, bostäder, tågstationer, vårdcentraler och arbetsplatser bombas dagligen av den ryska regimens styrkor vars mål är att krossa den ukrainska staten och förvandla landet till en rysk lydstat.

Sverige och Finland har svarat med att ansöka till försvarsalliansen Nato men ansökningsprocessen har störts kraftigt av Turkiets allt mer diktatoriska ledare Erdogan.

Trots ursprungliga löften vill han inte meddela grönt ljust till Sverige och Finland utan framhåller istället diverse invändningar.

Ville fotografera USA-fartyget

Enligt DN skall de ryska planen sannolikt ha gått på låg höjd för att fotografera det amerikanska jättefarttyget USS Kearsarge som bedöms finnas i Östersjön då det deltar i Natoövningen Baltops.

Försvarsmakten uppger för DN att Sverige reagerade på de ryska planens intåg.

En talesperson för Försvarsmakten förklarar för tidningen att Sverige hade uppe svenska flygplan i luften för att följa de ryska ekipagen.

Sparsmakat

Försvarsmakten väljer att hålla en låg profil kring händelsen och uttalar sig sparsmakat i tidningen.

Enligt Expressen gick DN först ut med att det var en kränkning av svenskt luftrum men att man nu ändrat sig till att de ryska planen gått in i svenskt luftrum.

God luftlägesbild

Försvarsmakten förmedlar en bild till SVT som utstrålar att man hade läget under kontroll.

– Vi hade egna flyg i luften som följde de ryska flygen, säger Försvarsmaktens pressekreterare Erik Karlsson.

– Vi har en god luftlägesbild och en god operativ förmåga för att hantera dessa händelser.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet President of Russia Office

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen


28 juli 26

Anstormning över Öresundsbron – aldrig hänt förut

2026 07 29

Fordon passerar Öresundsbron i ett rasande tempo.

För första gången någonsin har över 37 000 vägpassager registrerats under ett dygn. Lördagen den 25 juli registrerades 37 669 passager, vilket är 882 fler än det tidigare rekordet.

– Sommarens nya trafikrekord är mycket glädjande. Allt fler upptäcker möjligheterna på andra sidan sundet och använder bron för både upplevelser i närområdet och världen via Köpenhamns flygplats, säger Linus Eriksson, vd för Öresundsbro Konsortiet.

Flera nya rekord

Dessutom sattes nya rekord för både helg- och veckotrafiken över Øresundsbron under samma vecka.

Under helgen den 24–26 juli registrerades 106 652 passager – 2 267 fler än det senaste helgrekordet från 25–27 juli 2025. På veckobasis noterades 236 765 passager, vilket är 9 558 fler än det tidigare rekordet från 28 juli–3 augusti 2025.

–  Varje sommar finjusteras arbetssätt och teknik för att säkra smidiga passager. Tack vare engagerade medarbetare och en välfungerande betalstation har vi även i år kunnat hantera sommartrafiken på ett effektivt sätt, säger Linus Eriksson.

Över 22 000

I maj uppgav Öresundsbro Konsortiet att över 22 000 personer pendlar varje dag över bron. Under 2025 ökade antalet pendelresor med tio procent jämfört med föregående år.

Pendelresor med bil ökade med 9,2 procent, resor med färjor med 4,8 procent och tågresor noterade en uppgång på 11,2 procent.

– Alla trafikslag visar en tillväxt över Öresund under 2025. Allra mest ökade pendlingen, som tydligt driver integrationen i vår region framåt. Öresundsregionen fortsätter att växa samman, varje dag och i båda riktningarna, säger Linus Eriksson.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Invigdes av kungen

Öresundsbron löper från udden Lernacken i Malmö, över Öresund till den konstgjorda danska ön Pepparholm. Bron är en nästan åtta kilometer lång snedkabelbro som går över till den 4 kilometer långa ön och därefter den fyra kilometer långa Drogdentunneln.

Sammanlagt mäter Öresundsförbindelsen 16 kilometer och når en höjd av 204 meter.

Byggstarten ägde rum 1995 och bron invigdes sommaren 2000.

Kung Carl XVI Gustaf av Sverige och Dronning Margrethe II av Danmark genomförde invigningen den 1 juli 2000. Vid invigningen ägde även det så kallade Broloppet rum.

LÄS OCKSÅ: Läkemedelsjätte tvingas betala 54 miljarder – efter jätteskandal

Foto: Johan Nilsson Øresundsbron

Text: Redationen