Ryska jaktplan och spionplan i svenskt luftrum

2022 06 11

Flera ryska plan gick olagligen in i svenskt civilt luftrum.

Händelsen skall ha ägt rum på torsdagen och avser Gotland, rapporterar SVT och DN.

Den ryska diktaturen

Det skall handla om tre olika flygplan från den ryska diktaturen och ett av planen var ett ryskt signaspaningsplan medan de två andra var ryska jaktplan, uppger tidningen.

Flygplanen flög in i vad som klassas som civilt övervakat luftrum och incidenterna ägde rum norr om Visby.

Hotar Sveriges civila lufttrafik

Den fientliga ryska agerandet strider mot luftfartslagen och hotar dessutom Sveriges civila lufttrafik.

Detta eftersom inflygningarna i svenskt luftrum skedde utan att de anmäldes, framhåller källor till tidningen.

Signalspaningsplan och jaktplan

De aktuella planen skall ha varit av följande modeller:

-Ryskt signalspaningsplan av märket Il-20

-Ryskt jaktplan av märket SU-27

-Ytterligare ett ryskt jaktplan av märket SU-27

Har dödat 10 000-tals människor

Händelsen sker mot bakgrund av att Rysslands diktator Vladimir Putin gjort sig skyldig till tiotusentals människors död genom att ha inlett ett brutalt krig mot det självständiga och fria landet Ukraina.

Sjukhus, skolor, bostäder, tågstationer, vårdcentraler och arbetsplatser bombas dagligen av den ryska regimens styrkor vars mål är att krossa den ukrainska staten och förvandla landet till en rysk lydstat.

Sverige och Finland har svarat med att ansöka till försvarsalliansen Nato men ansökningsprocessen har störts kraftigt av Turkiets allt mer diktatoriska ledare Erdogan.

Trots ursprungliga löften vill han inte meddela grönt ljust till Sverige och Finland utan framhåller istället diverse invändningar.

Ville fotografera USA-fartyget

Enligt DN skall de ryska planen sannolikt ha gått på låg höjd för att fotografera det amerikanska jättefarttyget USS Kearsarge som bedöms finnas i Östersjön då det deltar i Natoövningen Baltops.

Försvarsmakten uppger för DN att Sverige reagerade på de ryska planens intåg.

En talesperson för Försvarsmakten förklarar för tidningen att Sverige hade uppe svenska flygplan i luften för att följa de ryska ekipagen.

Sparsmakat

Försvarsmakten väljer att hålla en låg profil kring händelsen och uttalar sig sparsmakat i tidningen.

Enligt Expressen gick DN först ut med att det var en kränkning av svenskt luftrum men att man nu ändrat sig till att de ryska planen gått in i svenskt luftrum.

God luftlägesbild

Försvarsmakten förmedlar en bild till SVT som utstrålar att man hade läget under kontroll.

– Vi hade egna flyg i luften som följde de ryska flygen, säger Försvarsmaktens pressekreterare Erik Karlsson.

– Vi har en god luftlägesbild och en god operativ förmåga för att hantera dessa händelser.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen