Ryska jaktplan och spionplan i svenskt luftrum

2022 06 11

Flera ryska plan gick olagligen in i svenskt civilt luftrum.

Händelsen skall ha ägt rum på torsdagen och avser Gotland, rapporterar SVT och DN.

Den ryska diktaturen

Det skall handla om tre olika flygplan från den ryska diktaturen och ett av planen var ett ryskt signaspaningsplan medan de två andra var ryska jaktplan, uppger tidningen.

Flygplanen flög in i vad som klassas som civilt övervakat luftrum och incidenterna ägde rum norr om Visby.

Hotar Sveriges civila lufttrafik

Den fientliga ryska agerandet strider mot luftfartslagen och hotar dessutom Sveriges civila lufttrafik.

Detta eftersom inflygningarna i svenskt luftrum skedde utan att de anmäldes, framhåller källor till tidningen.

Signalspaningsplan och jaktplan

De aktuella planen skall ha varit av följande modeller:

-Ryskt signalspaningsplan av märket Il-20

-Ryskt jaktplan av märket SU-27

-Ytterligare ett ryskt jaktplan av märket SU-27

Har dödat 10 000-tals människor

Händelsen sker mot bakgrund av att Rysslands diktator Vladimir Putin gjort sig skyldig till tiotusentals människors död genom att ha inlett ett brutalt krig mot det självständiga och fria landet Ukraina.

Sjukhus, skolor, bostäder, tågstationer, vårdcentraler och arbetsplatser bombas dagligen av den ryska regimens styrkor vars mål är att krossa den ukrainska staten och förvandla landet till en rysk lydstat.

Sverige och Finland har svarat med att ansöka till försvarsalliansen Nato men ansökningsprocessen har störts kraftigt av Turkiets allt mer diktatoriska ledare Erdogan.

Trots ursprungliga löften vill han inte meddela grönt ljust till Sverige och Finland utan framhåller istället diverse invändningar.

Ville fotografera USA-fartyget

Enligt DN skall de ryska planen sannolikt ha gått på låg höjd för att fotografera det amerikanska jättefarttyget USS Kearsarge som bedöms finnas i Östersjön då det deltar i Natoövningen Baltops.

Försvarsmakten uppger för DN att Sverige reagerade på de ryska planens intåg.

En talesperson för Försvarsmakten förklarar för tidningen att Sverige hade uppe svenska flygplan i luften för att följa de ryska ekipagen.

Sparsmakat

Försvarsmakten väljer att hålla en låg profil kring händelsen och uttalar sig sparsmakat i tidningen.

Enligt Expressen gick DN först ut med att det var en kränkning av svenskt luftrum men att man nu ändrat sig till att de ryska planen gått in i svenskt luftrum.

God luftlägesbild

Försvarsmakten förmedlar en bild till SVT som utstrålar att man hade läget under kontroll.

– Vi hade egna flyg i luften som följde de ryska flygen, säger Försvarsmaktens pressekreterare Erik Karlsson.

– Vi har en god luftlägesbild och en god operativ förmåga för att hantera dessa händelser.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 juni 2026

Ryssland vädjar till grannland – behöver hjälp omedelbart

2026 06 25

Ryssland står inför många stora utmaningar.

Det ryska samhället lider på flera olika sätt.

Slag efter slag drabbar landets ekonomi och de ukrainska attackerna har orsakat stora förluster i det ryska maskineriet.

Nu tvingas Ryssland vända sig till grannlandet Kazakstan för att vädja om hjälp att tillfälligt lösa en av landets kriser, rapporterar Reuters med hänvisning till flera källor.

– Vi förhandlar med Kazakstan, och det finns lite hopp, säger en källa till nyhetsbyrån.

Stora mängder behövs

Ryssland har den senaste tiden drabbats av stor brist på bensin och bränsle, ett område som landet normalt är starkt inom.

Men nu råder ransonering för den ryska befolkningen och många pumpar är tomma.

Nu ställs hoppet till grannlandet Kazakstan.

– Ryssland förhandlar med Kazakstan om möjligheten att importera bensin i en mängd av cirka 50 000 ton på grund av brist på bränsle på den inhemska marknaden, uppger oberoende Moscow Times.

Attacker ligger bakom

Ryssland är normalt en stark producent av petroleumprodukter.

Men efter att en rad stora raffinaderier har fått pausa verksamheten till följd av ukrainska drönarattacker har produktionen minskat med omkring 25 procent, enligt uppgifter till Reuters.

Varken Kazakstan eller Ryssland har ännu gått ut och kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Inte synts till på flera dagar – plötsligt skifte vid ukrainska gränsen

Flera åtgärder

Ryssland överväger ytterligare åtgärder för att begränsa den omfattande bränslebristen.

Exporten kan begränsas, subventionerna för raffinaderierna ökas och import via sjövägen kan initieras, rapporterar RBC-Ukraine.

– Den här månaden har Moskva redan tillåtit raffinaderier att producera bränsle som inte uppfyller standardkvalitetskrav, uppger tidningen.

– Restriktioner för bensinförsäljning har införts i 53 regioner och Tatneft begränsar inköp till 30 liter per tillfälle.

Det är inte första gången som Ryssland vänder sig till Kazakstan för att få hjälp med bränsle.

Under 2024 bad den ryska ledningen Kazakstan att ha 100 000 ton bensin redo om en plötslig kris skulle uppstå i landet.

LÄS MER: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 juni 2026

Ryska trupper flyr för livet

2026 06 25

Ryska trupper tvingas överge frontlinjerna.

Under våren har återkommande rapporter avslöjat att Ukraina på flera håll pressar de ryska styrkorna hårt.

Nu har de ukrainska trupperna hissat flaggan på Kinburnudden i södra Ukraina, rapporterar RBC-Ukraine.

Området har varit ockuperat av Ryssland sedan 2022.

Men nu har de ryska trupperna tvingats överge sina positioner och fly för livet efter kraftfulla attacker från de ukrainska försvararna.

– Som ett resultat av kraftfulla eldattacker tvingade försvarsstyrkorna i södra Ukraina ockupanterna att dra sig tillbaka från sina positioner, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

– Evakueringen av överlevande personal pågår, och ockupanterna överger sina försvarslinjer.

Drar sig tillbaka

Det finns fortfarande ryska styrkor kvar i området och fler motattacker är att vänta, enligt den ukrainska flottans talesperson, Dmytro Pletenchuk, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryska trupper tvingades överge några av sina positioner, men när det gäller att befria udden helt och hållet är det fortfarande för tidigt att säga att fienden helt har dragit sig tillbaka från detta område, säger han till tidningen.

Strategiskt viktig

Kinburnudden är strategiskt viktig, enligt den ukrainske talespersonen. Både för de ryska attackerna och kontrollen över delar av Svart havet.

– Ryssland använder sin närvaro på Kinburnudden för att upprätthålla trycket på den södra kusten av regionen Mykolaiv och hindra sjöfarten från hamnarna i regionen, säger Dmytro Pletenchuk, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland köper svenska fartyg

Attack mot oljan

Under dagen kommer också rapporter om flera ukrainska attacker mot den ryska oljeinfrastrukturen, rapporterar Kyiv Independent.

En oljedepå i Krasnodar har träffats och en eld har brutit ut. Dessutom har två oljeraffinaderier i Basjkirien träffats av drönare, uppger Volodymyr Zelenskyj.

– Våra långdistansoperationer är ett konsekvent, precist svar på Rysslands utdragna krig och attacker mot ukrainska städer och samhällen, slår presidenten fast, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putin tvärvänder om kriget i Ukraina

Foto: M. Mamaev

Text: Redaktionen