13 maj 26

RYSKA HOTET: Danmark varnar hela Norden – ”ny fas” har inletts

2024 05 06

Ryssland planerar attentat på europeisk mark.

Det avslöjade Financial Times i helgen med hänvisning till flera europeiska underrättelsetjänster.

Enligt källorna planerar Ryssland bombdåd, mordbränder och angrepp mot infrastruktur på europeisk mark.

Varnar hela Norden

Nu slår Danmarks statsminister Mette Frederiksen larm.

Under en pressträff i Köpenhamn konstaterar hon att det ryska hotet gått in i en ”ny fas”.

Frederiksen uppmanar Norden och hela Europa att förbereda sig inför den nya hotbilden.

– Vi som allierade måste diskutera hur vi ska hantera det här. Vi kan inte vara öppna med all information om hur vi gör det, säger hon enligt Yle.

Orpo: ”Redo att använda alla möjliga sätt”

Finlands statsminister Petteri Orpo medverkar även på pressträffen.

Han delar Mette Frederiksens bedömning av hotbilden mot Norden och Europa.

– Det som Ryssland gör och planerar är inte acceptabelt. Ryssland är redo att använda alla sätt möjliga för att skada våra samhällen, säger Orpo enligt Yle.

Kristersson bekräftar

Statsminister Ulf Kristersson (M) har kommenterat underrättelseuppgifterna i Financial Times.

– Uppgifterna är i huvudsak korrekta. Många säkerhets- och underrättelsetjänster i Europa, inklusive Sveriges, har en tydlig bild av att Ryssland har mer omfattande planer och vilja att utföra sabotage än tidigare, sa han till  SR Ekot under söndagskvällen. 

Enligt artikeln i Financial Times misstänks Ryssland ligga bakom de dubbla urspårningarna på Malmbanan i Kiruna, som inträffade i december 2023 och i februari 2024.

Kristersson dementerar uppgifterna.

– Det specifika om Sverige uppfattar jag inte som korrekt. Den preliminära bedömningen från Haverikommissionen är att det var en olycka, men utredningen pågår fortfarande.

LÄS MER HÄR:

Regeringar varnas för ryska attentat i Europa

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen