Ryska folket har tröttnat – prestigesmäll för Putin

2026 03 10

Ryssarnas förtroende för Vladimir Putin når en ny lägstanivå.

Den fullskaliga invasionen av Ukraina har pågått i över fyra år och fortsätter att rasa utan slut i sikte.

Ryska mammor får hem sina söner i kistor och Ryssland har fortfarande inte uppnått målen för kriget.

Nu visar en ny undersökning att ryssarnas förtroende för Vladimir Putin når en ny lägstanivå, rapporterar Iltalehti.

Når ny lägstanivå

De ryska medborgarnas förtroende för Vladimir Putin har sjunkit till den lägsta nivån under kriget i Ukraina.

Det visar en färsk undersökning från det statliga forskningsinstitutet VTsIOM.

I en öppen fråga uppgav endast 32,1 procent av de svarande att de litar på Putin i viktiga statliga frågor. Förtroendet har minskat kraftigt från toppnoteringen i mars 2024, då siffran låg på 48,8 procent.

Minskat intresse

I en sluten fråga, där respondenterna fick en färdig namnlista, uppgav 77,5 procent att de litar på Putin. Även den siffran är på nedgång, så sent som i december litade 80,9 procent av ryssarna på Putin.

Att medborgarnas intresse för Putin minskar syns också i statistiken för den ryskspråkiga Wikipedia, rapporterar den oberoende ryska mediekanalen Moscow Times.

Antalet visningar av Putins Wikipediasida sjönk under 2025 till nästan hälften av året innan – från 6,07 miljoner till 3,7 miljoner.

Samtidigt förlorade artikeln om Vladimir Putin sin plats som den mest lästa sidan på ryskspråkiga Wikipedia.

Förra året var ryssarna mer intresserade av rapartisten Pavel Ivlev, som dog av en överdos.

Läs mer: Putin trotsar Trump

“Svårare nu”

Samtidigt kommer uppgifter om att Ryssland står inför större utmaningar i de södra delarna av Ukraina nu än vad de gjorde i början av året.

– Ukrainska styrkor har bundit upp ryska styrkor i riktningarna Huljajpole och Oleksandrivka, och de ryska styrkorna har tvingats snabbt anpassa sig till problem med kommunikation samt ledning och kontroll som uppstod efter Starlink-blockeringen den 1 februari, rapporterar tankesmedjan ISW.

Hindrar ryssarna

ISW fortsätter.

– Ukrainas motattacker har hindrat ryska styrkor från att befästa de positioner som de avancerade till under hösten 2025. De ukrainska styrkornas framgång berodde delvis på att de ryska styrkorna inte följde upp sina framryckningar – som gjordes genom ryska infiltrationstaktiker – genom att konsolidera sina nyerövrade positioner.

Läs mer: TRUMP: ”Jag hoppas och ber att det inte händer”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Ukraina stoppar Ryssland

2026 03 09

Ukraina har satt stopp för ryska framryckningar och återerövrat territorium.

Ukraina ser mer positivt på läget på fronten nu jämfört med i slutet av 2025.

Det säger Volodymyr Zelenskyj, som berättar att ukrainska styrkor gjort viktiga erövringar.

”Varit ganska framgångsrika”

Ukrainska styrkor har befriat områden i landets södra delar som varit ockuperade av Ryssland.

De har därmed också lyckats stoppa en ny rysk offensiv i söder, uppger Zelenskyj, enligt Kyiv Independent.

– I södra delen av vårt land har ukrainska styrkor under den senaste en och en halv månaden genomfört ett antal viktiga åtgärder både i försvar och i vissa offensiva områden, säger Zelenskyj i samband med en gemensam presskonferens med Nederländernas premiärminister Rob Jetten i Kyiv, rapporterar tidningen.

– Åtgärderna syftade uteslutande till att motverka Ryska federationens planer. Vi tror att vi har varit ganska framgångsrika – vi återställde kontrollen över någonstans runt 400–435 kilometer, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Kina drar sig ur - överger Ryssland

”Mer positivt nu”

Zelenskyj medger att förhållanden på slagfältet är fortsatt svåra, och Ukraina är i behov av omvärldens stöd.

Ändå menar han att läget ser något ljusare ut nu jämfört med för några månader sedan.

– Men jag vill säga detta, mycket försiktigt, alla är mer positiva än det var i slutet av 2025, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Rysslands viktigaste mål är fortfarande att erövra östr Donetsk och Luhansk, och det pågår alltjämt en offensiv i Donbas.

– Deras planer har inte ändrats, de skjuts upp eftersom de inte kan göra detta med de medel och styrkor de har idag och på grund av våra väpnade styrkors agerande, säger Zelenskyj.

I Donetsk fortsätter ryska styrkor dock att vinna territorium, men till ett väldigt högt pris, enligt tidningen.

Varje erövrad kvadratkilometer vinns till priset av enorma förluster.

Det har också rapporterats att ukrainska styrkor i februari 2026 sammantaget erövrade mer territorium än de ryska styrkorna.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen