27okt2025

Ryska folket har ändrat sig – chocksiffror för Putin

2024 11 23

En majoritet av ryska folket har nu en åsikt som går emot Putins krigspolitik.

De senaste dagarna har det skett en dramatisk utveckling både när det gäller kriget i Ukraina, och relationen mellan Ryssland och väst.

USA har meddelat att Ukraina får använda långdistansrobotar på ryskt territorium, och Ryssland har svarat genom att uppdatera kärnvapendoktrinen samt attackera Ukraina med en ny ballistisk robot.

Men medan Putin blir allt hårdare i sin fientlighet, går majoriteten av det ryska folket i motsatt riktning, rapporterar Moscow Times.

Oroande siffror för Putin

För första gången säger sig en majoritet av ryssarna vilja inleda omedelbara fredsförhandlingar med Ukraina, enligt tidningen.

En opinionsmätning som Russia Field har gjort i november visar att 53 procent av de tillfrågade vill övergå till en förhandlingsprocess.

Andelen som istället vill fortsätta kriga har sjunkit till 36 procent, enligt mätningen.

Stödet för kriget var som störst i ett väldigt tidigt skede av invasionen: i april och maj 2022 stöddes kriget av 54 procent. Sedan dess har stödet minskat. I februari i år ville 49 procent ha förhandlingar och 40 procent ville fortsätta kriga.

Och nu har det alltså kommit ett skifte där en majoritet vill inleda omedelbara fredsförhandlingar, enligt mätningen.

Många är rädda att själva drabbas

En majoritet av ryssarna, 63 procent, anser dock fortfarande att kriget har varit ”framgångsrikt” för den ryska armén. Det är dock också en minskning jämfört med tidigare.

Men trots det vill majoriteten alltså påbörja förhandlingar.

Samtidigt uppger många ryssar att de är rädda för att personligen drabbas av kriget.

40 procent uppger att de känner fara för egen del, vilket är en viss ökning jämfört med förra sommaren.

Det man framför allt är rädd för är drönarattacker, men många är även rädda för exempelvis beskjutning och mobilisering.

Äldre är mest positiva till kriget

Den grupp som är mest positiv till fortsatta stridigheter är pensionärerna, enligt tidningen.

De får ofta sin ”information”, i form av propaganda, från Rysslands statliga tv-kanaler, som är hårt kontrollerade av Putinregimen.

Många äldre tycker därför att landet är på rätt spår och tycker också att kriget bör fortsätta.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 januari 2025

Drönarregn över Moskva – huvudstaden i massiv attack

2026 01 04

Rysslands huvudstad är under attack.

Ryska myndigheter uppger att luftförsvaret har skjutit ner ett stort antal drönare riktade mot Moskva under natten.

Anfallen har lett till att flera flygplatser i landet har blivit tvugna att stänga ned, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönare sköts ner över huvudstaden

Moskva utsattes för drönarattacker som inleddes under kvällen, enligt ryska myndigheter.

Totalt ska 19 drönare ha varit på väg mot huvudstaden innan de stoppades av luftförsvaret.

Moskvas borgmästare Sergej Sobjanin skriver på sociala medier att drönarna sköts ner mellan klockan 19.37 och 23.37 lokal tid.

– Ingen skada har rapporterats, men räddningstjänst arbetar på platser där vrakdelar fallit ner, uppger Sobjanin i sitt inlägg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Tre nya länder pekas ut – militära insatser möjliga

Flygplatser stängda

Som en följd av attackerna har Rysslands federala luftfartsmyndighet bestämt att tillfälligt stänga flera flygplatser.

Bland dem är Moskvas Vnukovo- och Zjukovskij-flygplatser samt flygplatserna i Jaroslavl och Ivanovo, norr och nordost om huvudstaden.

Enligt myndigheterna handlar det om säkerhetsåtgärder medan luftförsvaret arbetar med att hantera situationen.

Över 100 drönare

Samtidigt rapporterar Rysslands försvarsministerium att totalt 104 drönare skjutits ner under gårdagen i nio ryska regioner samt på den ryskockuperade Krymhalvön.

– 44 drönare neutraliserades över Brjanskregionen, 18 över Kaluga och 18 över Moskvaregionen, uppger försvarsministeriet i ett uttalande.

Ytterligare drönare ska ha skjutits ner över regionerna Kursk, Orjol, Tula, Tver och Rostov, samt över Krasnodarområdet, Krym och Azovska sjön.

Trots den omfattande drönaraktiviteten har ryska myndigheter inte rapporterat några personskador eller större materiella skador.

Händelsen är dock en av de största samordnade drönarattackerna som rapporterats mot Ryssland på senare tid.

– Situationen är under kontroll, uppger ryska myndigheter, samtidigt som säkerhetsnivån i och runt Moskva fortsatt är förhöjd.

LÄS MER: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

Foto: N Ermilov 

Text: Redaktionen