Ryska folket har ändrat sig – chocksiffror för Putin

2024 11 23

En majoritet av ryska folket har nu en åsikt som går emot Putins krigspolitik.

De senaste dagarna har det skett en dramatisk utveckling både när det gäller kriget i Ukraina, och relationen mellan Ryssland och väst.

USA har meddelat att Ukraina får använda långdistansrobotar på ryskt territorium, och Ryssland har svarat genom att uppdatera kärnvapendoktrinen samt attackera Ukraina med en ny ballistisk robot.

Men medan Putin blir allt hårdare i sin fientlighet, går majoriteten av det ryska folket i motsatt riktning, rapporterar Moscow Times.

Oroande siffror för Putin

För första gången säger sig en majoritet av ryssarna vilja inleda omedelbara fredsförhandlingar med Ukraina, enligt tidningen.

En opinionsmätning som Russia Field har gjort i november visar att 53 procent av de tillfrågade vill övergå till en förhandlingsprocess.

Andelen som istället vill fortsätta kriga har sjunkit till 36 procent, enligt mätningen.

Stödet för kriget var som störst i ett väldigt tidigt skede av invasionen: i april och maj 2022 stöddes kriget av 54 procent. Sedan dess har stödet minskat. I februari i år ville 49 procent ha förhandlingar och 40 procent ville fortsätta kriga.

Och nu har det alltså kommit ett skifte där en majoritet vill inleda omedelbara fredsförhandlingar, enligt mätningen.

Många är rädda att själva drabbas

En majoritet av ryssarna, 63 procent, anser dock fortfarande att kriget har varit ”framgångsrikt” för den ryska armén. Det är dock också en minskning jämfört med tidigare.

Men trots det vill majoriteten alltså påbörja förhandlingar.

Samtidigt uppger många ryssar att de är rädda för att personligen drabbas av kriget.

40 procent uppger att de känner fara för egen del, vilket är en viss ökning jämfört med förra sommaren.

Det man framför allt är rädd för är drönarattacker, men många är även rädda för exempelvis beskjutning och mobilisering.

Äldre är mest positiva till kriget

Den grupp som är mest positiv till fortsatta stridigheter är pensionärerna, enligt tidningen.

De får ofta sin ”information”, i form av propaganda, från Rysslands statliga tv-kanaler, som är hårt kontrollerade av Putinregimen.

Många äldre tycker därför att landet är på rätt spår och tycker också att kriget bör fortsätta.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen