25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 27

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen, som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemanget.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén och sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Amerikansk matkedja tänker storsatsa i Sverige – flera varuhus

2026 08 27

En av USA:s största matjättar planerar att storsatsa i Sverige.

I hemlandet har kedjan över 600 varuhus.

Hittills finns det “bara” två stycken i Sverige.

Men det ska det bli ändring på. Den amerikanska giganten Costco tänker nämligen aktivera “jätteplaner” för Sverige, rapporterar Market.

Två nya varuhus

Idag finns Costco i Malmö och Stockholm. Nu står det klart att dagligvarujätten även ska etablera sig i Huddinge kommun, enligt källor till tidningen.

Dessutom ska det förberedas för ytterligare i ett varuhus i Sisjön, södra Göteborg, som beskrivs som ett av Sveriges snabbast växande handelsområden.

Redan 2021 framhöll Costco att det fanns stora planer i Sverige.

Efter starten kommer vi att lära oss den svenska marknaden efterhand, se hur utvecklingen blir och om fler orter blir aktuella, sa Costcos dåvarande Sverigechef Louie Silveira till Market vid tillfället.

Måste vara medlem

Våren 2025 öppnade Costco i Burlöv, utanför Malmö. Kedjan har tidigare talat om att man vill “erövra” marknaden i Sverige. 

Costcos koncept har ofta beskrivits som annorlunda jämfört med traditionella svenska matbutiker. Alla kunder måste vara medlemmar, vilket kostar 500 kronor per år. Dessutom behöver man handla i bulk för att tjäna på att välja Costco, och utbudet varierar ganska kraftigt. 

– Om det kommer att slå och bli stort här är fortfarande rätt oklart, det kräver ett helt annat sätt att tänka kring inköp och de flesta av oss är inte vana vid att köpa i bulk, har Ulf Johansson från Centrum för handelsforskning vid Lunds universitet tidigare sagt till DN.

Andra läser: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Enorm bensinstation

I Burlöv har Costco även en bensinmack, ofta med det lägsta literpriset i landet. Idag onsdag ligger kedjans bensinpris på 14,64 kronor litern. Det krävs dock medlemskap även för att tanka.

Sedan tidigare har Costco planerat ytterligare en mack vid varuhuset i Stockholm där så många som 24 bilar ska kunna tanka samtidigt.

Andra läser: Oljepriset faller

Foto: F. Chamaki

Text: Redaktionen