RYSK TJÄNSTEMAN: ”Ledningen i Kreml är inkompetent”

2022 10 06

En högt uppsatt ryss-installerad tjänsteman i Ukraina gick hårt åt sin egen ledning i Kreml i ett uttalande på torsdagen.

Kirill Stremousov, chef för den annekterade Cherson-regionen, skyllde i en upprörd video på Telegram ledningen i Kreml för de bristfälliga ryska framgångarna i kriget.

– De militära förlusterna får vi skylla på inkompetenta befälhavare, påstod Stremousov.

Han tillade:

– Generalerna och ministrarna i Moskva förstår inte problemen vid fronten.

Stremousov berömde och spred lovord över de ryska soldaterna som kämpade till döden, vilket stod i bjärt kontrast med inkompetensen hos de styrande.

Hjältar som ger sina liv

– Försvarsministeriet består inte bara av ministrar, generaler, korrupta plundrare och andra bristfälliga personer, utan alla de hjältar som gav sina liv för att försvara Ryssland, sa Stremousov, enligt kanalen.

Angreppet kommer just som Ukraina sakta men säkert återtar mark som de har förlorat under det drygt sju månader långa kriget.

På senare tid har mer och mer kritik kommit från ryskt håll mot hur kriget i Ukraina förlöper.

–  Sådan offentlig och förolämpande kritik av president Vladimir Putins trupper inifrån systemet är extremt sällsynt i det moderna Ryssland, påpekar tv-kanalen Al Jazeera.

Högt uppsatta ryska försvarspersoner har kommenterat utspelen.

Måste sluta ljuga

Överste general Andrei Kartapolov, chefen för Rysslands dumans försvarskommitté, framhöll på torsdagen att tjänstemän måste "sluta ljuga" om utvecklingen på marken.

–  Folk vet. Vårt folk är inte dumt, framhöll generalen i en intervju med en rysk journalist, enligt CNN.

Foto: I Shilov

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


Amerikansk jätte i konkurs – har produkter på Ica och Coop

2025 07 02

En amerikansk matjätte ansöker om konkurs.

Konkursansökningarna ligger alltjämt på en hög nivå i Sverige.

Även i USA finns det företag med problem – däribland den anrika matjätten Del Monte.

På onsdagskvällen kommer besked om att företaget ansöker om konkurs.

Det rapporterar CBS News.

Efter 140 år

Det är efter 140 år som Del Monte ansöker om konkursskydd.

Företaget har under de senaste åren genomfört kostnadsbesparande åtgärder i form av bland annat personalnedskärningar.

Sarah Foss, global chef för juridik och omstrukturering på Debtwire, kommenterar beskedet.

– Generellt säger Del Monte att konsumenternas efterfrågan har minskat, vilket har lett till ökade kostnader för överskottslager som företaget har varit tvunget att lagra och försöka få bort från hyllorna med hjälp av ökade marknadsföringskostnader, säger hon.

– Konsumenternas preferenser har skiftat från konserverad mat till förmån för hälsosammare alternativ.

Produkter hos Ica och Coop

Del Monte är kända för deras konserverade produkter som säljs över hela världen.

På bland annat Ica och Coop går det att hitta Del Montes klassiska konserverade persikohalvor, ananasskivor och fruktcocktail.

Läs mer: Batteribolag går i konkurs

Nya siffror

Ny konkursstatistik har samtidigt kommit ut från affärs- och kreditinformationsföretaget UC.

Där framgår att antalet företagskonkurser minskade med 5 procent under juni jämfört med samma period föregående år.

Ökar inom restaurang

UC:s analytiker Amanda Aldestam säger att “våra junisiffror visar på en fortsatt försiktig nedgång när det kommer till konkurstal.”

– Inom hotell- och restaurang och detaljhandel ökar i stället konkurserna något. Detta är branscher som historiskt sett kunnat återhämta sig under sommarmånaderna, menar hon.

– Utvecklingen inom detaljhandeln blir särskilt intressant att bevaka framöver då både Svensk Handels Stilindex från i maj och Konjunkturinstitutets senaste barometer, tillsammans med våra konkurssiffror, signalerar om ett pressat läge.

Läs mer: Svenskt modebolag går i konkurs

Arkivfoto: C. Deluvio

Text: Redaktionen