RYSK PROPAGANDA: Två felaktiga rykten om Finland sprids

2022 05 15

Efter Finlands besked om att man vill ansöka om Natomedlemskap har den ryska desinformationen trappats upp.

Rysslands diktator Putin, hans medhjälpare och såväl avsiktliga som oavsiktliga medlöpare ökar nu spridningen av lögner och falska anklagelser mot Norden.

Inför Natoansökan

Den upptrappade ryska desinformationen kommer inför att Sverige och Finland väntas ansöka till Nato vilket för Finlands del troligen kommer att ske på onsdag enligt landets utrikesminister.

För Sveriges del är det möjligt att en ansökan kan komma att ske samma dag.

Vill att Sverige lyder Moskva

Ryssland som inte vill att Sverige och Finland ska ha en självständig försvars- och säkerhetspolitik – utan istället ska lyda Moskva – är kända för sin omfattande desinformation och felaktiga påståenden i sociala medier.

Denna gång är inget undantag utan Moskvatrupperna online är i full gång med att försöka lura svenska och finska internetsurfare och konsumenter av sociala medier.

Särskilt två lögner

En rad falska påstående har nu börjat spridas i sociala medier och särskilt två felaktiga påståenden har börjat spridas extra mycket rapporterar SVT.

Båda påhitten handlar om falska uppgifter om militär aktivitet i Finland.

Lögn 1: Finska armén

Den första desinformationen hävdar att Finlands armé har dirigerat stridsvagnar i riktning mot den ryska gränsen. På filmklipp ses hur långa rader av stridsvagnar transporteras på järnvägar i Finland.

Uppgiften är emellertid felaktig då det avser en övning som har ägt rum vid ett helt annat tillfälle.

Lögn 2: USA på plats

Den andra desinformationen handlar om filmklipp där långa kolonner av stridsfordon rullar fram på vägar och påhittet går ut på att det är USA:s armé som är på plats i Finland.

På stridsfordonen ses stora amerikanska flaggor som vajar i vinden.

Det falska inlägget påstår att USA har anlänt för att hjälpa till i kampen mot Ryssland.

Rysk lögnpropaganda

Även den uppgiften är totalt felaktig.

– Vad det egentligen rör sig om är en årligen återkommande militärövning där flera länder medverkar – bland annat USA, rapporterar SVT:s reporter.

Att den ryska lögnpropaganda nu tar fart ytterligare är ingen överraskning för svenska myndigheter.

Ryssland aggressivt mot Finland

– Vi förväntas oss att konton som är ”Rysslandsvänliga” ska lägga ut sådana här saker, säger Ola Svenonius som är forskare vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI), till SVT

– Det är ingen slump att det kommer nu när Finland ska fatta beslut om Nato. Man såg det redan för nåra dagar sedan. Ryssland varnade att det var att betrakta som ett hot mot Ryssland om Finland gick ihop med Nato, säger Orla Vigsö, professor i media- och kommunikationsvetenskap.

Nyttiga idioter

Förutom ryska betalda desinformatörer som avlönas av den ryska diktaturen för att ljuga och lura folk i sociala medier så finns det även en grupp som kallas för ”nyttiga idioter” som deltar i spridningen av lögner och falska anklagelser.

Nyttiga idioter

Nyttiga idioter är en term som används för personer som utan att själva förstå att de används i dolda syften för att lura andra ändå gör just detta.

De så kallade nyttiga idioterna tror att de värnar sina egna intressen men används istället av till exempel diktaturer eller extremister för att sprida lögner genom att dela desinformation på Facebook, Instagram och Twitter med mera.

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

UPPGIFTER: Putin har skickat avgörande signal till Trump

2025 10 19

Putin uppges ha skickat en viktig signal till Trump.

Vladimir Putin har skickat en viktig signal till Donald Trump.

Det menar den exilryska oligarken Michail Chodorkovskij i London, som tidigare har suttit i fängelse i Ryssland och ses som en av Putins fiender.

Putin är redo för en uppgörelse, menar oligarken.

”Har sänt en signal till Trump”

Michail Chodorkovskij tror att en uppgörelse mellan Putin och Donald Trump om Ukraina kan vara nära förestående, rapporterar Sky News.

Putin och Trump ska snart täffas i Ungern, och enligt exiloligarken kan Putin verkligen vara ute efter en fredsuppgörelse den här gången.

– Jag har fått intrycket att Putin har sänt en signal till Trump om att han är redo för ett avtal, säger Michail Chodorkovskij till kanalen.

Putin kommer dock att ställa höga krav i förhandlingarna, menar han.

– Putin vill ta hela Donbass, de delar av det som han ännu inte har ockuperat, säger oligarken, som har tillbringat ett decennium i ryskt fängelse och uppfattas som ett hot mot Putinregimen.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Kan sätta press på Putin

Michail Chodorkovskij får också frågor om hur länge Putin kan sitta kvar vid makten.

Han tror och hoppas att den ryska oppositionen kan sätta press på diktatorn.

– Jag tror att genom att sätta psykologisk press på Putin, skapa en uppsättning problem för Putin som han måste lösa själv eller vara engagerad i att lösa sig själv - och konsolideringen av oppositionen är ett av dessa problem - allt detta är faktiskt en möjlighet att sätta press på den centrala punkten i denna konflikt. Och den centrala punkten är Putin själv, säger Michail Chodorkovskij till kanalen.

Nu tror han alltså att Putin har skickat en signal till Trump om att han är redo för ett avtal.

Uppmaning till Storbritannien

Samtidigt konstaterar exiloligarken att det är mycket svårt att förstå vad Putin egentligen vill uppnå.

– Jag har redan börjat tvivla på möjligheten att förstå Putin och vad han verkligen vill, säger han.

Michail Chodorkovskij hävdar också att det i dagens Storbritannien, där han själv numera bor, saknas tillräcklig expertkunskap om Ryssland.

– Det skulle vara vettigt för Storbritannien att också ha en dialog med människor som har kunskapen och expertisen och som är naturliga allierade till den brittiska regeringen, säger Michail Chodorkovskij till kanalen.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: Official White House Ohoto by Daniel Torok

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Priset för resor ökar med 65 procent

2025 10 19

Priset för resor väntas öka rejält.

Planer på att bygga ut Arlanda flygplats ifrågasätts nu av experter från IVL Svenska Miljöinstitutet och KTH.

Skälet är att flygresor enligt experterna kan bli 65 procent dyrare – vilket kan få en stor påverkan på efterfrågan.

Resor kan bli 65 procent dyrare

Det är kraven på minskade utsläpp som kommer att leda till att flygresor blir mycket dyrare än de är idag, skriver experterna från IVL Svenska Miljöinstitutet och KTH i en debattartikel i SvD.

Regerings Arlandautredning föreslår en utbyggnad baserad på ett antagande om kraftigt ökat flygande.

– Men när flyget ska nå nettonollutsläpp 2050 kan det bli upp till 65 procent dyrare att flyga, vilket skulle påverka efterfrågan. Därför behövs en uppdaterad analys av hur kostnader och efterfrågan på flygresor kan utvecklas innan beslut fattas, skriver experterna i debattartikeln.

För att nå målet om nettoutsläpp antas en övergång till bioflygbränsle och elektro­bränsle vara lösningen.

– Men biobränsle är cirka fyra gånger dyrare än fossilt bränsle, vilket sannolikt är en orsak till att inblandning av biobränsle i dag sker i mycket begränsad omfattning, skriver debattörerna.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntar för svenska hushåll - på grund av Norge

Tveksamma till billigt biobränsle

EU:s krav kommer att leda till högre kostnader för flygbolagen, vilket påverkar biljettpriserna.

– Sammantaget kommer utsläppshandeln och reduktionsplikten innebära ökade kostnader för flyget, vilket håller tillbaka efterfrågan, skriver experterna i debattartikeln.

De ställer sig också tveksamma till att biobränsle kommer att bli billigare.

– En viktig råvara för framtidens bioflygbränsle förväntas vara rester från skogsindustrin. Den råvaran kommer sannolikt i stor utsträckning efterfrågas av fler sektorer, bland annat sjöfarten och kemiindustrin. Dessutom innebär EU:s regelverk att dagens avverknings­nivåer behöver minska i skogen, menar debattörerna.

Utbyggnaden av Arlanda riskerar därför att ske i onödan, anser de.

”Stärka Arlandas konkurrenskraft”

Regeringens Arlandasamordnare Peter Norman överlämnade sitt slutbetänkande till regeringen i somras.

– Regeringens ambition är att stärka Arlandas konkurrenskraft och bidra till att flygplatsen får bättre möjligheter att utvecklas på ett långsiktigt hållbart sätt, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson då.

I uppdraget ingick bland annat att föreslå åtgärder för ökad kapacitet och förbättrad tillgänglighet till och från Arlanda flygplats. Utredningen föreslog flera åtgärder som skulle innebära att Arlanda byggs ut.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Foto: Philippe Murray-Pietsch

Text: Redaktionen