RYSK PROPAGANDA: Två felaktiga rykten om Finland sprids

2022 05 15

Efter Finlands besked om att man vill ansöka om Natomedlemskap har den ryska desinformationen trappats upp.

Rysslands diktator Putin, hans medhjälpare och såväl avsiktliga som oavsiktliga medlöpare ökar nu spridningen av lögner och falska anklagelser mot Norden.

Inför Natoansökan

Den upptrappade ryska desinformationen kommer inför att Sverige och Finland väntas ansöka till Nato vilket för Finlands del troligen kommer att ske på onsdag enligt landets utrikesminister.

För Sveriges del är det möjligt att en ansökan kan komma att ske samma dag.

Vill att Sverige lyder Moskva

Ryssland som inte vill att Sverige och Finland ska ha en självständig försvars- och säkerhetspolitik – utan istället ska lyda Moskva – är kända för sin omfattande desinformation och felaktiga påståenden i sociala medier.

Denna gång är inget undantag utan Moskvatrupperna online är i full gång med att försöka lura svenska och finska internetsurfare och konsumenter av sociala medier.

Särskilt två lögner

En rad falska påstående har nu börjat spridas i sociala medier och särskilt två felaktiga påståenden har börjat spridas extra mycket rapporterar SVT.

Båda påhitten handlar om falska uppgifter om militär aktivitet i Finland.

Lögn 1: Finska armén

Den första desinformationen hävdar att Finlands armé har dirigerat stridsvagnar i riktning mot den ryska gränsen. På filmklipp ses hur långa rader av stridsvagnar transporteras på järnvägar i Finland.

Uppgiften är emellertid felaktig då det avser en övning som har ägt rum vid ett helt annat tillfälle.

Lögn 2: USA på plats

Den andra desinformationen handlar om filmklipp där långa kolonner av stridsfordon rullar fram på vägar och påhittet går ut på att det är USA:s armé som är på plats i Finland.

På stridsfordonen ses stora amerikanska flaggor som vajar i vinden.

Det falska inlägget påstår att USA har anlänt för att hjälpa till i kampen mot Ryssland.

Rysk lögnpropaganda

Även den uppgiften är totalt felaktig.

– Vad det egentligen rör sig om är en årligen återkommande militärövning där flera länder medverkar – bland annat USA, rapporterar SVT:s reporter.

Att den ryska lögnpropaganda nu tar fart ytterligare är ingen överraskning för svenska myndigheter.

Ryssland aggressivt mot Finland

– Vi förväntas oss att konton som är ”Rysslandsvänliga” ska lägga ut sådana här saker, säger Ola Svenonius som är forskare vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI), till SVT

– Det är ingen slump att det kommer nu när Finland ska fatta beslut om Nato. Man såg det redan för nåra dagar sedan. Ryssland varnade att det var att betrakta som ett hot mot Ryssland om Finland gick ihop med Nato, säger Orla Vigsö, professor i media- och kommunikationsvetenskap.

Nyttiga idioter

Förutom ryska betalda desinformatörer som avlönas av den ryska diktaturen för att ljuga och lura folk i sociala medier så finns det även en grupp som kallas för ”nyttiga idioter” som deltar i spridningen av lögner och falska anklagelser.

Nyttiga idioter

Nyttiga idioter är en term som används för personer som utan att själva förstå att de används i dolda syften för att lura andra ändå gör just detta.

De så kallade nyttiga idioterna tror att de värnar sina egna intressen men används istället av till exempel diktaturer eller extremister för att sprida lögner genom att dela desinformation på Facebook, Instagram och Twitter med mera.

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


Nytt land inför euro – halva befolkningen är emot

2025 11 05

Den 1 januari 2026 är det dags.

Efter åratal av förberedelser går då till slut Bulgarien med i eurosamarbetet, efter att beslutet formellt fattats i somras.

Men det är enbart drygt hälften av landets befolkning som stödjer valet av att byta valuta, rapporterar Politico.

Inflation och maktcentralisering i Bryssel är några av farhågorna som oroar bulgarerna.

Dessutom har påstådda ryska desinformationskampanjer fått fart, vilket bedöms ha ökat motståndet ytterligare.

Nu agerar Europeiska centralbanken för att lugna motståndarna inför anslutningen.

– Bulgarien går med i euron vid en tidpunkt då det råder större osäkerhet, då vi upplever fler kriser – den ena efter den andra, som dessutom förstärker varandra – och då den globala ordningen, så som vi har känt den, har blivit mer splittrad och vännerna kanske är färre, säger Christine Lagarde, Europeiska centralbankens ordförande, enligt Politico.

Kommissionären: kommer hjälpa Bulgarien

Tidigare i år låg stödet för euron i Bulgarien på 45 procent. De senaste månaderna har stödet ökat något till 51 procent, enligt en undersökning som landets finansminister Temenuzhka Petkova gått ut med.

Även Valdis Dombrovski, EU-kommissionär med särskilt ansvar för ekonomi, handel och finansiella frågor, försöker nu lugna kritikerna.

Hans budskap är att euron kommer att hjälpa Bulgarien att kompensera för växande geopolitiska risker. Åtminstone så som de uppfattas för investerare.

– I de baltiska länderna, trots att de var geopolitiskt exponerade, var lånekostnaderna lägre än i Polen, och investerare bedömde i stor utsträckning att euron är en stabiliserande faktor, säger Dombrovski enligt Politico.

LÄS MER: Kristersson ger plötsligt besked – om euro i Sverige

Har ryska kampanjer påverkat?

Enligt den amerikanska tidningen har det gått att peka ut ryssfinansierade kampanjer i sociala medier som ämnar att undergräva stödet för euron.

Det högerextrema partiet Revival, som arrangerat flera demonstrationer mot euron under året, ingick exempelvis i april ett avtal med Vladimir Putins parti Enade Ryssland.

Det är ingen hemlighet att Ryssland för ett hybridkrig mot Europa och de europeiska medlemsstaterna. Det handlar om provokationer, sabotagehandlingar, kränkningar av det europeiska luftrummet, inblandning i politiska processer i Europeiska unionen, även i andra länder, och desinformation, svarar Valdis Dombrovski på frågan om det ryska inflytandet påverkat den allmänna opinionen om euron.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

LÄS MER: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ryan Rayburn / IMF resp I. Boran

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen