5 aug 26

RYSK PROPAGANDA: Två felaktiga rykten om Finland sprids

2022 05 15

Efter Finlands besked om att man vill ansöka om Natomedlemskap har den ryska desinformationen trappats upp.

Rysslands diktator Putin, hans medhjälpare och såväl avsiktliga som oavsiktliga medlöpare ökar nu spridningen av lögner och falska anklagelser mot Norden.

Inför Natoansökan

Den upptrappade ryska desinformationen kommer inför att Sverige och Finland väntas ansöka till Nato vilket för Finlands del troligen kommer att ske på onsdag enligt landets utrikesminister.

För Sveriges del är det möjligt att en ansökan kan komma att ske samma dag.

Vill att Sverige lyder Moskva

Ryssland som inte vill att Sverige och Finland ska ha en självständig försvars- och säkerhetspolitik – utan istället ska lyda Moskva – är kända för sin omfattande desinformation och felaktiga påståenden i sociala medier.

Denna gång är inget undantag utan Moskvatrupperna online är i full gång med att försöka lura svenska och finska internetsurfare och konsumenter av sociala medier.

Särskilt två lögner

En rad falska påstående har nu börjat spridas i sociala medier och särskilt två felaktiga påståenden har börjat spridas extra mycket rapporterar SVT.

Båda påhitten handlar om falska uppgifter om militär aktivitet i Finland.

Lögn 1: Finska armén

Den första desinformationen hävdar att Finlands armé har dirigerat stridsvagnar i riktning mot den ryska gränsen. På filmklipp ses hur långa rader av stridsvagnar transporteras på järnvägar i Finland.

Uppgiften är emellertid felaktig då det avser en övning som har ägt rum vid ett helt annat tillfälle.

Lögn 2: USA på plats

Den andra desinformationen handlar om filmklipp där långa kolonner av stridsfordon rullar fram på vägar och påhittet går ut på att det är USA:s armé som är på plats i Finland.

På stridsfordonen ses stora amerikanska flaggor som vajar i vinden.

Det falska inlägget påstår att USA har anlänt för att hjälpa till i kampen mot Ryssland.

Rysk lögnpropaganda

Även den uppgiften är totalt felaktig.

– Vad det egentligen rör sig om är en årligen återkommande militärövning där flera länder medverkar – bland annat USA, rapporterar SVT:s reporter.

Att den ryska lögnpropaganda nu tar fart ytterligare är ingen överraskning för svenska myndigheter.

Ryssland aggressivt mot Finland

– Vi förväntas oss att konton som är ”Rysslandsvänliga” ska lägga ut sådana här saker, säger Ola Svenonius som är forskare vid Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI), till SVT

– Det är ingen slump att det kommer nu när Finland ska fatta beslut om Nato. Man såg det redan för nåra dagar sedan. Ryssland varnade att det var att betrakta som ett hot mot Ryssland om Finland gick ihop med Nato, säger Orla Vigsö, professor i media- och kommunikationsvetenskap.

Nyttiga idioter

Förutom ryska betalda desinformatörer som avlönas av den ryska diktaturen för att ljuga och lura folk i sociala medier så finns det även en grupp som kallas för ”nyttiga idioter” som deltar i spridningen av lögner och falska anklagelser.

Nyttiga idioter

Nyttiga idioter är en term som används för personer som utan att själva förstå att de används i dolda syften för att lura andra ändå gör just detta.

De så kallade nyttiga idioterna tror att de värnar sina egna intressen men används istället av till exempel diktaturer eller extremister för att sprida lögner genom att dela desinformation på Facebook, Instagram och Twitter med mera.

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen