Rysk “pingvin” skickas ut i döden – bisarra bilder sprids
2026 01 29
Videoklipp på hur en rysk “pingvinsoldat” sprängs i luften på slagfältet har blivit virala.
Den ryska soldaten vaggar klumpigt fram, likt en pingvin, i en ovanligt stor och udda dräkt.
Sannolikt är dräkten utformad för att skydda soldaten från att bli upptäckt av drönare. Om det stämmer var den dock inte till mycket hjälp.
Trots den så kallade “osynlighetsmanteln” kunde en ukrainsk drönare fånga soldaten i sitt sikte och spränga honom i luften, rapporterar The Sun.
Experten: ett straff
Arne Bård Dalhaug, pensionerad generallöjtnant, tror att soldaten i fråga har skickats ut i döden som ett straff.
– Jag tänker att detta är en rysk bestraffning av en soldat eller möjligen en officer som inte har följt order med tanke på någon operation, eller visat olydnad i förhållande till givna order, säger experten till Dagbladet.
– Det är egentligen inget uppseendeväckande, det är helt vanligt att ryssarna på olika sätt avrättar sina egna. Det gör man ju här indirekt. Detta är naturligtvis också gjort för att skrämma andra så att de inte hamnar i samma situation.
ANDRA LÄSER: Storbrand rasar i rysk fabrik
Torterar avhoppare
Klippet publicerades tidigare i veckan på sociala medier av 120:e territoriella försvarsbrigaden, en enhet inom Ukrainas territoriella försvarsstyrkor.
Sedan dess har videon spridits som en löpeld.
Händelsen följer dessutom flera avslöjanden om hur ryska befälhavare delat ut barbariska tortyrstraff till soldater som deserterat eller struntat i att följa order.
Nyligen uppdagades exempelvis bilder på hur en avhoppade soldat halvnaken tejpats fast upp och ned vid ett träd i den bitande ukrainska kylan, skriver The Sun.
En annan blir tvingad att äta snö.
LÄS OCKSÅ: Putin bjuder in Zelenskyj
Foto: X
Text: Redaktionen


