Rysk kritik mot Putin: ”Borde dödat Zelensky”

2022 11 15

Ryska militärbloggare riktar kraftig kritik mot landets militära ledning och dess högsta befälhavare – diktatorn Vladimir Putin.

Den plötsliga kritiken kommer efter Ukrainas president Volodymyr Zelenskys besök i den befriade staden Cherson i södra Ukraina.

Flera militärbloggare reagerar kraftigt på att den ryska armén inte tog ”tillfället i akt” och försökte döda den ukrainske presidenten, rapporterar amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ryska militärbloggare klagar främst på att Zelensky anlände till staden och kunde röra sig helt fritt med en relativt liten oro för ryska attacker, skriver ISW.

Håller på att förlora kriget

Enligt tankesmedjan framhåller en välkänd bloggare att de uteblivna attackerna tyder på att Ryssland inte vill vinna kriget.

Han kritiserar kraftfullt de ryska styrkorna för att de ”tillät att Zelensky satte sin fot på ryskt territorium”.

I slutet av september annekterade Moskva illegalt Chersonregionen och tre andra regioner i Ukraina. Enligt rysk lagstiftning betraktas således Cherson som ryskt territorium.

Press på militärledningen

Kritiken från militärbloggarna sätter press på Moskva, uppger ISW.

– Den tydliga förskjutningen från ett relativt förlåtande språk till kritik som riktas mot ryska militära misslyckanden tyder på att det ryska militära ledarskapet sannolikt kommer att pressas att uppvisa vinster i Donetsk och andra områden, skriver tankesmedjan.

Explosioner i Kyiv

Kort efter kritiken kommer rapporter om flera explosioner i Ukrainas huvudstad Kyiv.

Stadens borgmästare Vitali Klitschko bekräftar att Ryssland har utfört en massiv robotattack mot huvudstaden, rapporterar Reuters.

Enligt borgmästaren har de ukrainska försvararna skjutit ner en majoritet av robotarna, men två bostadshus uppges ha träffats i den ryska attacken.

Andriy Yermak, rådgivare till Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, hävdar att attacken är ett svar på Zelenskys tal under G20-mötet. Presidenten adresserade G20-ledarna tidigare under tisdagen. Bland annat gjorde han en poäng av att tacka ”G19” för stödet i kriget mot Ryssland.  

– Ryssland svarar på Volodymyr Zelenskys kraftfulla tal vid G20 med en ny robotattack. Är det någon som på allvar tror att Kreml verkligen vill ha fred? De vill ha total lydnad. Men i slutet av dagen förlorar alltid terrorister, skriver Yermak på Twitter.

Foto: President of Russia resp Pressidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen


3 april 2026

JÄTTEHÖJNING: Så högt blir bensinpriset i Sverige nästa vecka

2026 04 04

Bensinpriset förväntas skjuta i höjden.

Bensinpriset väntas stiga kraftigt inom de närmaste dagarna.

Redan nästa vecka kan pris vid pump passera 20 kronor litern, rapporterar TV4.

Dramatisk ökning

Oroligheterna i Mellanöstern, och framför allt kriget i Iran, har fått oljepriset att rusa till nivåer som inte setts sedan 2008.

Råoljan har klättrat över 140 dollar per fat – en dramatisk ökning jämfört med drygt 70 dollar innan konflikten bröt ut.

Bakom uppgången ligger bland annat störningar i transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste oljepassager.

Samtidigt räcker inte ökad produktion från andra länder för att väga upp bortfallet.

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Snabb effekt vid pump

Prisökningarna väntas nå konsumenterna mycket snabbt – inom bara några dagar.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, säger han till TV4.

Kontinuerlig höjning

Sedan konflikten bröt ut för en månad sedan har dieselpriset stigit med omkring sju kronor per liter, medan bensinen har blivit cirka 3,60 kronor dyrare per liter.

Såväl dieseln som bensinen höjdes på nytt för endast fem dagar sedan.

Då kom beskedet att höjningen gick över 24 kronor litern för diesel och 19 kronor för bensinen.

– Det är bland annat Circle-K som uppger att listpriserna för företagskunder höjs med 30 öre per liter diesel till 24,14 kronor per liter, rapporterar Dagens industri.

Bensinen höjdes då med 35 öre till 19,14 kronor per liter.

Enligt Kopfer krävs det inte ens en ytterligare upptrappning av konflikten för att priserna ska fortsätta uppåt.

Han menar att det räcker med att läget är oförändrat i Mellanöstern för att priserna ska fortsätta att stiga.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen


4 mars 2026

Tungt besked för folk som hyr bostad

2026 04 04

Det kan bli dyrare att hyra bostad.

Regeringen har presenterat ett nytt förslag om att göra det enklare att hyra ut i andra hand.

Nu varnar kritiker för att förändringarna kan leda till högre hyror för många bostadssökande, rapporterar Sveriges Radio.

Lättare att hyra ut

Regeringen har nyligen lagt fram en proposition som innebär förändringar på andrahandsmarknaden.

Förslaget gör det svårare för bostadsrättsföreningar att neka medlemmar att hyra ut sina lägenheter.

Dessutom föreslås att uthyrning ska kunna ske under längre perioder än idag.

Syftet är att göra marknaden mer flexibel och öka rörligheten.

För många som äger en bostad kan det bli enklare att hyra ut utan att behöva oroa sig för att få avslag.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad. När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga. Det är en viktig målsättning för regeringen, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Risk för högre hyror

Samtidigt innehåller förslaget förändringar i hur hyror sätts.

Hyressättningen ska bli friare, vilket enligt kritiker kan få tydliga konsekvenser för hyresgäster.

Flera varnar för att detta kan pressa upp priserna, särskilt i storstäder där efterfrågan redan är hög.

För den som hyr i andra hand kan det innebära att boendekostnaderna ökar märkbart.

– Andrahandsmarknaden i dag präglas av oskäliga hyror och om det nu tillkommer lägenheter med det här förslaget är risken stor att det också kommer vara oskäliga hyror i de lägenheterna, sade Niclas Sundell, förbundsjurist på Hyresgäst­föreningen, till Sveriges Radio Plånboken, när förslaget presenterades, uppger Hyresgästföreningen.

Fler bostäder på marknaden

Andra bedömare ser dock positivt på förändringarna.

De menar att lättare regler kan göra att fler väljer att hyra ut sina bostäder, vilket i sin tur kan öka utbudet.

– Det vi ser är att det har en potential att leda till en ganska stor utbudsökning på marknaden, säger Maria Björkander, vd på uthyrningsajten Qasa, till SR.

Ändringarna är tänkta att träda i kraft den 1 juli men inget beslut har fattats än av riksdagen.  

LÄS MER: Framgång för Zelenskyj – fiasko för Ryssland

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen