RYMDEN: Ny spännande upptäckt kan förklara livets ursprung

2022 08 16

Efter ett sexårigt rymduppdrag har forskare underlag för en unik teori om hur livet uppstod på jorden.

Sedan 2020 har japanska forskare analyserat material från asteroiden Ryugu.

Målet med studien har varit att framkalla ytterligare svar på frågan om livets ursprung och i förlängningen även universums bildande.

Nu har forskarna publicerat sina fynd, och de ger mycket intressanta indikationer på hur allting egentligen började på vår egen planet, rapporterar France 24 med hänvisning till nyhetsbyrån AFP.

Kom från asteroider

En slutsats som dras är nämligen att vatten kan ha förts till jorden av asteroider från solsystemets yttre kanter.

Det menar rymdforskarna efter att ha granskat 5,4 gram stenar och damm som samlats upp av rymdsonden Hayabusa-2 från just asteroiden Ryugu.

Studien påvisar att man har lyckats hitta organiskt material som visar att aminosyror i själva verket sannolikt bildats i rymden, skriver den franska nättidningen.

Förklarar förekomst av oceaner

Resultaten har publicerats i tidskriften Nature Astronomy. 

Enligt forskarna bidrar upptäckten till att förstå hur oceaner egentligen dök upp på jorden för flera miljarder år sedan.

– Flyktiga och organiskt rika asteroider av C-typen kan ha varit en av de viktigaste källorna till jordens vatten, säger en av forskarna enligt AFP.

– Leveransen av flyktiga ämnen (det vill säga organiska ämnen och vatten) till jorden är fortfarande ett ämne anmärkningsvärd debatt, står det också i studien.

Forskarna tror dock inte att asteroiderna med “yttre solsystemsursprung” är den enda förklaringen för hur vatten uppstod på jorden.

300 miljoner kilometer ut i rymden

Hayabusa-2 skickades 300 miljoner kilometer ut i rymden 2014.

För två år sedan återvände den alltså med de prover från Ryugu som nu har analyserats.

– Ryugu-partiklar är utan tvekan bland de mest oförorenade solsystemets material som finns tillgängliga för laboratoriestudier och pågående undersökningar av dessa värdefulla prover kommer säkerligen att utöka vår förståelse av tidiga solsystemprocesser, framhäver studien enligt France 24.

Bra år för rymdforskningen

2022 har varit ett bra år för rymdforskningen.

I juli släppte exempelvis Nasa sina nya och otroliga bilder som togs med det extremt avancerade James Webb-teleskopet.

Bland annat hade man lyckats hitta vattenånga i atmosfären på en planet mer än 1 000 ljusår från jorden.

Lägg i sammanhanget in att ett ljusår motsvarar 9,46 biljoner kilometer så är det lätt att känna sig vimmelkantig över avståndet.

LÄS MER: Otroliga fynd i universum med Nasas nya teleskop

Foto: B. Goff

Text: Redaktionen


MERZ: Stort avtal närmar sig

2025 07 09

Tysklands förbundskansler tror att ett avtal äntligen börjar närma sig.

EU fortsätter att förhandla med USA om ett nytt handelsavtal.

Trump-administrationen har kommit överens med Kina, Vietnam och Storbritannien – och nu börjar även ett avtal med EU tillslut närma sig.

Åtminstone om man ska tro Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Tror på avtal

Friedrich Merz säger nu att han är ”försiktigt optimistisk” om att EU kan få till stånd ett handelsavtal med USA inom de närmaste dagarna, eller ”senast i slutet av månaden”.

Merz säger att målet är att nå ett avtal ”så snabbt som möjligt som kopplar samman den ömsesidiga handeln mellan USA och EU med lägsta möjliga tullar”, rapporterar Euronews.

Är i kontakt

Den tyske förbundskanslern understryker även att han själv är i kontakt med amerikanerna.

– Jag har också själv nära kontakt med den amerikanska regeringen, med presidenten och med Europeiska kommissionen.

Läs mer: Vladimir Putin: “Vi utklassar väst”

Tror på tullarna

Donald Trump fortsätter att förespråka tullar som det effektivaste verktyget i den ekonomiska verktygslådan.

Den amerikanska presidenten vill enligt egen utsago etablera fler arbetstillfällen på hemmaplan och få "revansch" för vad han menar har varit flerårig orättvisa där andra länder dragit nytta av USA.

Publicerat brev

På måndagskvällen publicerade Trump brev som demonstrerar de nya tullarna mot Japan och Sydkorea – om inga nya handelsavtal ingår innan slutet på juli.

På onsdagen har han lagt till en rad länder på listan.

– Vi har haft flera år på oss att diskutera våra handelsförbindelser med Korea och har dragit slutsatsen att vi måste komma bort från dessa långsiktiga och mycket ihållande handelsunderskott som orsakas av Koreas tullar, politik och handelshinder, framgår av brevet som publicerats på Truth Social.

– Våra förbindelser har tyvärr varit långt ifrån ömsesidiga.

25-procentiga tullar börjar gälla för Sydkorea den första augusti, enligt Trump.

Läs mer: Stor besvikelse för Trump i viktiga kärnfrågan

Foto: Number 10

Text: Redaktionen


Trumps beslut slår stenhårt mot biljätten

2025 07 09

Porsche ger nu besked om stora kostnader orsakade av Donald Trumps tullar.

Under året har den finansiella verkligheten blivit en helt annan för många länder och företag i samband med Donald Trumps tullar.

Senast nu under onsdagskvällen har den amerikanska presidenten delgett tullbrev till en rad länder om inga avtal nås innan slutet på månaden.

Nu framgår att biljätten Porsche får absorbera stora kostnader på grund av Donald Trumps beslut, rapporterar Reuters.

Slår stenhårt

Porsche förväntar sig en resultatförsämring på 300 miljoner euro, eller 351 miljoner dollar, till följd av absorberingen av de amerikanska importtullarna i april och maj.

Det motsvarar drygt 3,3 miljarder svenska kronor.

Det meddelar lyxsportbilstillverkaren i bilder som publicerades efter ett investerarsamtal före kvartalsresultatet.

Väntar fortsatt

USA har än så länge bara kommit överens med tre länder om nya handelsavtal.

Det rör sig om Kina, Storbritannien och Vietnam.

Intensiva förhandlingar pågår alltjämt med exempelvis EU – där nya rapporter pekar på att parterna tycks närma sig någon form av avtal.

Läs mer: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer att gå under”

Kan komma snart

Europeiska unionen har meddelat att de hoppas kunna enas om ett avtal om amerikanska tullar ”under de kommande dagarna” som skulle innebära att man slipper de höga importskatter som USA:s president Donald Trump har hotat med på EU:s varor.

Avgifterna skulle ha börjat tas ut den 9 juli för varor som förs in i USA från hela världen, men Trump förlängde i veckan tidsfristen för samtalen till den första augusti, uppger BBC.

Återstår att se

Det återstår att se vilka länder som lyckas komma överens med USA innan slutet på månaden.

Vad som dock står klart är att finansmarknaden inte längre reagerar lika kraftigt på Trumps utspel.

Efter det massiva fallet när Trump först gav besked om tullarna har aktiemarknaden mer eller mindre ryckt på axlarna efter den senaste tidens utspel.

Läs mer: Trump slår till – publicerar brev på sociala medier

Foto: The White House

Text: Redaktionen