RYMDEN: Ny spännande upptäckt kan förklara livets ursprung

2022 08 16

Efter ett sexårigt rymduppdrag har forskare underlag för en unik teori om hur livet uppstod på jorden.

Sedan 2020 har japanska forskare analyserat material från asteroiden Ryugu.

Målet med studien har varit att framkalla ytterligare svar på frågan om livets ursprung och i förlängningen även universums bildande.

Nu har forskarna publicerat sina fynd, och de ger mycket intressanta indikationer på hur allting egentligen började på vår egen planet, rapporterar France 24 med hänvisning till nyhetsbyrån AFP.

Kom från asteroider

En slutsats som dras är nämligen att vatten kan ha förts till jorden av asteroider från solsystemets yttre kanter.

Det menar rymdforskarna efter att ha granskat 5,4 gram stenar och damm som samlats upp av rymdsonden Hayabusa-2 från just asteroiden Ryugu.

Studien påvisar att man har lyckats hitta organiskt material som visar att aminosyror i själva verket sannolikt bildats i rymden, skriver den franska nättidningen.

Förklarar förekomst av oceaner

Resultaten har publicerats i tidskriften Nature Astronomy. 

Enligt forskarna bidrar upptäckten till att förstå hur oceaner egentligen dök upp på jorden för flera miljarder år sedan.

– Flyktiga och organiskt rika asteroider av C-typen kan ha varit en av de viktigaste källorna till jordens vatten, säger en av forskarna enligt AFP.

– Leveransen av flyktiga ämnen (det vill säga organiska ämnen och vatten) till jorden är fortfarande ett ämne anmärkningsvärd debatt, står det också i studien.

Forskarna tror dock inte att asteroiderna med “yttre solsystemsursprung” är den enda förklaringen för hur vatten uppstod på jorden.

300 miljoner kilometer ut i rymden

Hayabusa-2 skickades 300 miljoner kilometer ut i rymden 2014.

För två år sedan återvände den alltså med de prover från Ryugu som nu har analyserats.

– Ryugu-partiklar är utan tvekan bland de mest oförorenade solsystemets material som finns tillgängliga för laboratoriestudier och pågående undersökningar av dessa värdefulla prover kommer säkerligen att utöka vår förståelse av tidiga solsystemprocesser, framhäver studien enligt France 24.

Bra år för rymdforskningen

2022 har varit ett bra år för rymdforskningen.

I juli släppte exempelvis Nasa sina nya och otroliga bilder som togs med det extremt avancerade James Webb-teleskopet.

Bland annat hade man lyckats hitta vattenånga i atmosfären på en planet mer än 1 000 ljusår från jorden.

Lägg i sammanhanget in att ett ljusår motsvarar 9,46 biljoner kilometer så är det lätt att känna sig vimmelkantig över avståndet.

LÄS MER: Otroliga fynd i universum med Nasas nya teleskop

Foto: B. Goff

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trumps sista erbjudande – fly till Putin

2025 12 01

Donald Trump uppmanar en president att fly till Putin.

Donald Trump har erbjudit en av sina fiender att fly – till Putins Ryssland.

Det uppger den republikanska senatorn Markwayne Mullin.

”Åk till Ryssland”

President Trump har hotat med att inleda en markoperation mot Venezuela.

Nu kommer uppgifter om att USA även har erbjudit Venezuelas diktator Nicolás Maduro en möjlighet att fly.

– Vi har gett Maduro en möjlighet att lämna, säger Markwayne Mullin till CNN.

USA ska bland annat ha föreslagit att Maduro kan fly till Putinregimens Ryssland, som är en allierad till Venezuela.

– Vi sade att han kan lämna och åka till Ryssland, eller så kan han åka till något annat land, säger Mullin till kanalen.

Det är oklart när och hur ”erbjudandet” har framförts.

Donald Trump har dock bekräftat att han har talat med Nicolás Maduro i telefon.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Trump har ringt

Trump ville dock inte ge några detaljer om samtalet med Maduro.

– Jag skulle inte säga att det gick bra eller dåligt. Det var ett telefonsamtal, säger Donald Trump, enligt The Guardian.

Källor uppger dock att samtalet bland annat ska ha handlat om en möjlig amnesti och att Trump ska ha hotat att ingripa militärt om Maduro inte lämnar Venezuela, enligt Wall Street Journal.

Senatorn Markwayne Mullin förnekar dock att Trump förbereder en militär invasion.

– Nej, han har gjort det väldigt klart att han inte kommer att sätta in några trupper i Venezuela, säger Mullin till kanalen.

Ökar trycket på Venezuela

Donald Trump har dock ökat trycket avsevärt på Venezuela den senaste tiden.

Han har bland annat sagt att Venezuelas luftrum ska betraktas som ”stängt”.

USA har också utfört en lång rad attacker mot båtar utanför Venezuela som påstås vara inblandade i knarksmuggling.

De många dödliga attackerna har väckt mycket kritik, men den amerikanska presidenten hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller.

Och nu hoppas Trump-administrationen alltså att Venezuelas diktator ska lämna landet frivilligt – och kanske resa till Putins Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


1 december 2025

Glädjebesked väntar på torsdag – mer pengar i plånboken

2025 12 01

På torsdag kommer ett viktigt besked för hushållens ekonomi.

Många svenska hushåll har haft det kämpigt med ekonomin de senaste åren, inte minst på grund av inflationen.

Men på torsdag kan det komma ett glädjebesked.

Viktigt besked på torsdag

På torsdag klockan 08 kommer den svenska inflationstakten för november att avslöjas, rapporterar SvD.

Och det ser ut att bli goda nyheter från SCB. Inflationen väntas sjunka kraftigt, enligt tidningen.

I oktober landade inflationstakten på en oväntat hög siffra, 3,1 procent enligt måttet KPIF.

Men siffran för november ser ut att bli betydligt lägre.

Den väntas landa på 2,5 procent i årstakt, enligt en enkät från Infront/Nyhetsbyrån Direkt, uppger tidningen.

– Vi förutspår att KPIF exklusive energi kommer att återta det mesta av överraskningen uppåt som skedde i oktober, uppger SEB, enligt tidningen.

Även Swedbank är inne på samma linje.

– Trots den oväntat höga inflationen i oktober fortsätter vi att förvänta oss en gynnsam inflationsutveckling framöver och ser ingen anledning för Riksbanken att överväga räntehöjningar på kort sikt, skriver Swedbank.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Har varit tungt för hushållen

Inflationen har varit ett stort problem för hushållen, som därför har varit försiktiga med att konsumera.

En undersökning som Swedbank publicerade i början av november visade att 35 procent av hushållen såg mer positivt på sin ekonomi idag än för ett år sedan.

Men majoriteten planerade ändå att hålla hårt i plånboken och hålla igen på sin konsumtion.

– Trots ökad köpkraft väljer många att hålla hårt i plånboken. Erfarenheten av hög inflation och snabbt stigande bolåneräntor har satt sina tydliga spår, sade Swedbanks privatekonom Arturo Arques i ett uttalande då.

Särskilt singlar och ensamstående med barn hade en pessimist syn på sin ekonomi, enligt undersökningen.

Men nu kan inflationen alltså ha minskat kraftigt i november, vilket lär välkomnas av många hushåll.

LÄS OCKSÅ: Nato: "Vi kanske kommer bli mer aggressiva"

Foto: Emil Kalibradov

Text: Redaktionen