27 juli 26

Rykte sprids om svenskt godis – enormt intresse

2024 03 30

Intresset växer sig stort för svenskt godis samtidigt som ett oväntat rykte sprider sig.

Från USA märks nu en ökad efterfrågan på svenskt godis.

Branschföreningen Svensk choklad och konfektyr har sett ett stort intresse från USA, men även från andra europeiska länder.

Samtidigt sprids ett oväntat rykte som fått ordentlig fart på sociala medier.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Sprids rykten”

Det unika svenska lösgodiset intresserar på flera håll, och på sociala medier cirkulerar rykten om att det skulle vara nyttigt att konsumera det.

– Det är väl en lite exotisk känsla på detta, i att det är från Sverige med god kvalitet. Jag har även hört rykten som har spridits om att svenskt godis är nyttigt, och det kan man ju diskutera givetvis, säger Fredrik Midsten, säljansvarig vid Grahns konfektyr, till SR.

Fler förfrågningar

Vidare förklarar Midsten att det konkreta intresset för svenskt godis har ökat ordentligt.

– Våra grossister som vi säljer till i dag ökar sin försäljning till USA, säger Midsten, som inte vidare kommenterar ryktet om att det skulle vara nyttigt.

– Det vi vet är att svenskt godis håller en väldigt hög kvalitet.

På sociala medier

På sociala medier är det många som nu uttrycker en vilja att konsumera svenskt godis.

En trend på Tiktok har lett till att människor beställer hem det från utlandet i allt högre grad.

– Jag lade precis en beställning på svenskt godis. Tänker inte ens säga hur mycket jag spenderar på det, framhåller en användare på X.

– En influerare jag tittar på smakade det och nu blir folk helt galna i USA och gör allt för att köpa svenskt godis, menar en annan.

– Allt var så gott! De har verkligen unikt godis så jag köper med mig mycket varje gång jag kan, uttrycker en tredje.

Öppnat i New York

En svensk godisbutik, som går under namnet BonBon och ligger i New York, har sett intresset öka kraftigt.

– Det har varit kaos på sistone, säger en anställd till The New York Post samtidigt som bilder visar långa köer utanför butiken.

– Vi arbetar så hårt vi bara kan nästan hela tiden. Det är utmattande.

Foto: A. Jostelius

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen