4 september 2026

Rykte sprids om svenskt godis – enormt intresse

2024 03 30

Intresset växer sig stort för svenskt godis samtidigt som ett oväntat rykte sprider sig.

Från USA märks nu en ökad efterfrågan på svenskt godis.

Branschföreningen Svensk choklad och konfektyr har sett ett stort intresse från USA, men även från andra europeiska länder.

Samtidigt sprids ett oväntat rykte som fått ordentlig fart på sociala medier.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Sprids rykten”

Det unika svenska lösgodiset intresserar på flera håll, och på sociala medier cirkulerar rykten om att det skulle vara nyttigt att konsumera det.

– Det är väl en lite exotisk känsla på detta, i att det är från Sverige med god kvalitet. Jag har även hört rykten som har spridits om att svenskt godis är nyttigt, och det kan man ju diskutera givetvis, säger Fredrik Midsten, säljansvarig vid Grahns konfektyr, till SR.

Fler förfrågningar

Vidare förklarar Midsten att det konkreta intresset för svenskt godis har ökat ordentligt.

– Våra grossister som vi säljer till i dag ökar sin försäljning till USA, säger Midsten, som inte vidare kommenterar ryktet om att det skulle vara nyttigt.

– Det vi vet är att svenskt godis håller en väldigt hög kvalitet.

På sociala medier

På sociala medier är det många som nu uttrycker en vilja att konsumera svenskt godis.

En trend på Tiktok har lett till att människor beställer hem det från utlandet i allt högre grad.

– Jag lade precis en beställning på svenskt godis. Tänker inte ens säga hur mycket jag spenderar på det, framhåller en användare på X.

– En influerare jag tittar på smakade det och nu blir folk helt galna i USA och gör allt för att köpa svenskt godis, menar en annan.

– Allt var så gott! De har verkligen unikt godis så jag köper med mig mycket varje gång jag kan, uttrycker en tredje.

Öppnat i New York

En svensk godisbutik, som går under namnet BonBon och ligger i New York, har sett intresset öka kraftigt.

– Det har varit kaos på sistone, säger en anställd till The New York Post samtidigt som bilder visar långa köer utanför butiken.

– Vi arbetar så hårt vi bara kan nästan hela tiden. Det är utmattande.

Foto: A. Jostelius

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen