Rykte cirkulerar: “Mystiskt virus sprids i Ryssland”

2023 12 19

Det sprids för närvarande ett rykte på nätet om att ett mystiskt virus pressar den ryska sjukvården.

“Baza”, en ryskspråkig Telegramkanal kopplad till landets säkerhetstjänster, har publicerat anmärkningsvärda bilder från två sjukhus i Moskva.

Bilderna visar långa rader av ambulanser som ställts på kö utanför avdelningarna för infektionssjukdomar, uppger amerikanska tidningen Newsweek med hänvisning till kontots bilder.

– En kö av ambulanser vid infektionssjukdomar nr 1 och nr 2 i Moskva, uppger Baza. 

Rysk media: "Obegripligt virus"

Enligt det ryska kontot är de flesta som behandlas på avdelningarna sjuka i lunginflammation. 

Baserat på Bazas uppgifter ska omkring 30 ambulanser ha stått på kö utanför ett sjukhus, medan ett tiotal ställt sig utanför det andra.

Ett par dagar före det att bilderna hade publicerats hade den Moskvabaserade dagstidningen Moskovskij Komsomolets rapporterat om “ett obegripligt virus som sprids över Ryssland”, enligt Newsweek.

Ryssland förnekar

Uppgifterna om ett okänt virus i Ryssland är obekräftade.

De ryska myndigheterna förnekar dessutom rapporterna och menar att det inte är ovanligt med köbildning av ambulanser utanför sjukhusen.

Man menar också att varken covid-19 eller andra akuta luftvägsinfektioner har ökat de senaste veckorna.

– Situationen när flera ambulanser anlände för en sjukhusvistelse på ett infektionssjukhus är standard, uttrycker den lokala hälsoavdelningen i ett uttalande enligt Newsweek.

– Siffrorna för den senaste veckan överstiger inte uppgifterna från föregående period, tillägger myndigheten och syftar på smittspridningen av bland annat covid-19.

"Är praxis"

Samma avledning framhåller vidare att inte heller finns någon “signifikant ökning av antalet sjukhusinläggningar” och att smittspridningen “är normal och motsvarar epidemisäsongen”.

– Att ha upp till 24 bilar på plats samtidigt är standardpraxis under rusningstid och är inte en kö eller en nödsituation, understryker hälsoavdelningen.

– Sjukhuset övervakar regelbundet ankomsten av patienter. Situationen då det fanns cirka 23 bilar på området löstes inom en halvtimme.

Infektionssjukdomar ökar i Europa

Nyligen varnade Världshälsoorganisationen, WHO, för att infektionssjukdomar ökar på flera håll i Europa.

– Till stor del förväntas en säsongsbaserad ökning av luftvägspatogener, men årets ökning också tillskrivas infektioner bland barn som skyddades under pandemin och eftersom vissa av dessa patogener varierar i cirkulation varje vinter, säger Marc-Alain Widdowson från WHO:S regionkontor för Europa i ett uttalande.

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen