Rykte cirkulerar: “Mystiskt virus sprids i Ryssland”

2023 12 19

Det sprids för närvarande ett rykte på nätet om att ett mystiskt virus pressar den ryska sjukvården.

“Baza”, en ryskspråkig Telegramkanal kopplad till landets säkerhetstjänster, har publicerat anmärkningsvärda bilder från två sjukhus i Moskva.

Bilderna visar långa rader av ambulanser som ställts på kö utanför avdelningarna för infektionssjukdomar, uppger amerikanska tidningen Newsweek med hänvisning till kontots bilder.

– En kö av ambulanser vid infektionssjukdomar nr 1 och nr 2 i Moskva, uppger Baza. 

Rysk media: "Obegripligt virus"

Enligt det ryska kontot är de flesta som behandlas på avdelningarna sjuka i lunginflammation. 

Baserat på Bazas uppgifter ska omkring 30 ambulanser ha stått på kö utanför ett sjukhus, medan ett tiotal ställt sig utanför det andra.

Ett par dagar före det att bilderna hade publicerats hade den Moskvabaserade dagstidningen Moskovskij Komsomolets rapporterat om “ett obegripligt virus som sprids över Ryssland”, enligt Newsweek.

Ryssland förnekar

Uppgifterna om ett okänt virus i Ryssland är obekräftade.

De ryska myndigheterna förnekar dessutom rapporterna och menar att det inte är ovanligt med köbildning av ambulanser utanför sjukhusen.

Man menar också att varken covid-19 eller andra akuta luftvägsinfektioner har ökat de senaste veckorna.

– Situationen när flera ambulanser anlände för en sjukhusvistelse på ett infektionssjukhus är standard, uttrycker den lokala hälsoavdelningen i ett uttalande enligt Newsweek.

– Siffrorna för den senaste veckan överstiger inte uppgifterna från föregående period, tillägger myndigheten och syftar på smittspridningen av bland annat covid-19.

"Är praxis"

Samma avledning framhåller vidare att inte heller finns någon “signifikant ökning av antalet sjukhusinläggningar” och att smittspridningen “är normal och motsvarar epidemisäsongen”.

– Att ha upp till 24 bilar på plats samtidigt är standardpraxis under rusningstid och är inte en kö eller en nödsituation, understryker hälsoavdelningen.

– Sjukhuset övervakar regelbundet ankomsten av patienter. Situationen då det fanns cirka 23 bilar på området löstes inom en halvtimme.

Infektionssjukdomar ökar i Europa

Nyligen varnade Världshälsoorganisationen, WHO, för att infektionssjukdomar ökar på flera håll i Europa.

– Till stor del förväntas en säsongsbaserad ökning av luftvägspatogener, men årets ökning också tillskrivas infektioner bland barn som skyddades under pandemin och eftersom vissa av dessa patogener varierar i cirkulation varje vinter, säger Marc-Alain Widdowson från WHO:S regionkontor för Europa i ett uttalande.

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 09

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 augusti 2026

UPPGIFTER: Sverige vill göra som Norge – men Norge avråder

2026 08 09

Sverige vill ta efter ett norskt system som Norge själva vill lämna.

Den svenska regeringen vill se ett stort systemskifte inom transportpolitiken.

Med inspiration från Norge har man bland annat öppnat för betalvägar, så kallade bompengar, och att offentlig-privat samverkan (OPS) ska leda till snabbare utbyggnad av infrastrukturen.

Men i Norge, som pekas ut som förebild, är man på väg bort från detta, menar en debattör.

Fungerar dåligt – enligt Norge

Gunnar Lindberg, tidigare direktör Transportekonomiskt Institut Norge, varnar för att Sverige är på väg att upprepa misstag som har begåtts i grannlandet.

Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda lösningar där vägar bland annat finansieras med så kallade bompengar.

Samtidigt har den norska Skattekommissionen dragit slutsatsen att det systemet fungerar dåligt, skriver Lindberg i en debattartikel i DN.

– Kommissionen konstaterar att bompengar som tillfällig finansiering av vägprojekt är ineffektiva och rekommenderar i stället ett nytt system med kilometeravgifter och trängselavgifter, menar Gunnar Linberg i debattartikeln.

Ett problem som lyfts i Norge är också att elektrifieringen av fordonsflottan gör att intäkterna från drivmedelsskatter minskar, medan trafiken ökar, enligt debattören.

– Därför vill Skattekommissionen ersätta dagens bränslebaserade beskattning med avgifter som bättre speglar hur mycket, var och när vägarna används, skriver Gunnar Lindberg.

”Bör inte kopplas till bompengar”

Debattören menar att Sverige bör inspireras av det som fungerar i Norge, inte av det som norrmännen har dömt ut som ineffektivt.

– För det första bör OPS inte kopplas till bompengar. Om Norge själv bedömer att modellen är ineffektiv finns ingen anledning för Sverige att göra den till förebild, menar han.

Sverige bör förbereda ett avgiftssystem som fungerar även när fordonsflottan elektrifieras, enligt Lindberg. Därför är kilometer- och trängselavgifter ett bättre alternativ, anser han.

Dessutom bör regeringen skapa en konkurrent till Trafikverket och införa extern kvalitetssäkring, enligt debattören.

”Stort behov att rusta upp”

Det var tidigare under sommaren som regeringen gick ut och meddelade att man vill öppna för nya sätt att finansiera och utveckla infrastrukturen.

– Sverige har ett stort behov av att rusta upp och utveckla infrastrukturen. Efter decennier av eftersatt underhåll behöver nya arbetssätt som ger mer infrastruktur för skattebetalarnas pengar prövas, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) i ett uttalande.

– Med bättre kostnadskontroll, tydliga prioriteringar och effektivare genomförande kan vi korta ledtiderna och få fler viktiga projekt på plats. Det handlar om att få mer pengar till infrastruktur och också mer infrastruktur för pengarna, tillade Andreas Carlson.

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen