14 maj 2026

Ryanair sätter in direktflyg till tre nya svenskfavoriter

2025 10 30

Ryanair utökar med direktflyg till tre nya destinationer.

Under 2026 kommer Ryanair utöka sina flyglinjer med ytterligare tre direktflyg från Malmö Airport.

– Att Ryanair lägger till två nya direktlinjer från Malmö Airport är ett välkommet tillskott till flygplatsens destinationsutbud. Det finns en tydlig efterfrågan på resor till och från Sverige, vilket gör denna utveckling särskilt betydelsefull, säger Swedawias marknadsdirektör Charlotte Ljunggren, i ett uttalande.

De tre destinationerna

Lanseringen av de nya direktflyglinjerna från Malmö kommer att ske under våren 2026.

Från och med den 30 mars kommer Ryanair flyga direkt mellan Malmö och Zagreb fyra gånger i veckan.

Det blir på måndagar, tisdagar, onsdagar och fredagar.

Med start samma dag kommer flygbolaget också trafikera en linje från Malmö till Warszawa.

Det flyget kommer gå två gånger i veckan, på måndagar och torsdagar.

London

Den 1 april kommer den tredje direktflyglinjen att starta.

Den går från Malmö till London och kommer flygas två gånger i veckan, på onsdagar och lördagar.

Bolagets expansion bidrar till att stärka regionens tillgänglighet till både Östeuropa och Storbritannien.

– Ryanair spelar en viktig roll i att uppnå Swedavias mål om att möjliggöra för människor att mötas – oavsett om det gäller affärsresor, semester eller besök hos familj och vänner, säger Charlotte Ljunggren.

– Bolagets expansion bidrar till att stärka regionens tillgänglighet till både Östeuropa och Storbritannien.

LÄS OCKSÅ: Glädjebeskedet: “55 000 kronor billigare för husägare”

Malmö Airport

Flygplatsen i Malmö drivs av Swedavia.

Bolaget är helägt av svenska staten med uppdraget att skapa tillgänglighet genom flygplatserna och bidra till att uppnå transportpolitiska mål.

Swedaviakoncernen äger och driver tio flygplatser runt om i Sverige.

Sedan 2020 är Swedavias egen flygplatsverksamhet fossilfri på samtliga tio flygplatser.

Under förra året omsatte koncernen omkring 6,4 miljarder kronor.

Swedavia har runt 2 750 anställda.

LÄS OCKSÅ: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels

Foto: Wolfgang Weiser

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen