Ryanair sätter in direktflyg från Sverige – till ny semesterfavorit
2025 05 01
Charmigare än Madrid och mindre hektiskt än Barcelona.
Så beskrivs spanska Valencia av resemagasinet Vagabond.
År 2022 kammade stadspärlan vid Medelhavet hem ett av EU:s två pris för smart turism och förra året utsågs staden till Europas miljöhuvudstad.
Resmålet har de senaste åren seglat upp som en ordentlig utmanare till de mer klassiska turistmålen.
Och det har inte gått flygbolaget Ryanair obemärkt förbi.
Från och med 1 maj öppnar lågprisbolaget nämligen en direktlinje mellan Sverige och den spanska kuststaden, meddelar Visit Valencia.
"Slipp överturismen"
Den som åker till Valencia kommer knappast att behöva gå sysslolös. Det finns trånga medeltida gränder med tapasbarer, stränderna är alltid nära samtidigt som du kan njuta av såväl klassisk som modern arkitektur, understryker Vagabond.
Däremot slipper du trängseln och överturismen.
– Valencia har allt det som finns i den katalanska huvudstaden. Fast i mindre skala och i lugnare tempo, framhåller tidningen.
Direkt från Arlanda
Flygen kommer att gå från Stockholm Arlanda med avgångar varje måndag och torsdag.
Resan tar drygt tre timmar.
– Perfekt för en långhelg eller en längre semester fylld av kultur, sol och gastronomi, menar Visit Valencia.
Just våren och sommaren anses vara en särskilt lämplig tid på året att besöka den spanska östkusten, eftersom det då pågår flera festivaler med musik, mat och konst i Valencia
LÄS MER: Ryanairflyg flög till “fel” destination – passagerare i tårar
Legendariskt matkrig
En av de mest traditionsrika händelserna i sommar är det legendariska tomatkriget “La Tomatina” den 27 augusti.
Tusentals människor deltar då i vad som beskrivs som världens största matkrig.
– Ett unikt evenemang som lockar besökare från hela världen, understryker Visit Valencia.
Under våren pågår även det lite lugnare firandet av Virgen de los Desamparados, Valencias skyddshelgon.
I år uppmärksammas evenemanget särskilt eftersom det är 100 år sedan Jungfruns kröning.
LÄS MER: Grundlurad på Booking.com – alla kunder varnas
Foto: W. Jackson
Text: Redaktionen