24sep2025

Ryanair ryter till – passagerare tvingas böta över 35 000

2025 05 15

Flygbolaget Ryanair ryter ifrån.

Mot slutet av juni år 2024 betedde sig en passagerare illa under en resa från Glasgow till Krakow.

Ryanair håller tillbaka med detaljer kring exakt vad det var personen gjorde under flygresan.

Nu kommer dock besked om att personen tvingas böta omkring 35 000 kronor, framhåller Ryanair i ett pressmeddelande.

Skedde förra sommaren

Ryanair skriver att de välkomnar beslutet från Krakóws distriktsdomstol att döma en passagerare som störde flyg FR4204 från Glasgow till Kraków den 30 juni 2024.

– Passagerarens oförlåtliga beteende tvingade flighten att omdirigeras till Rzeszów, där planet landade och passageraren lastades av, meddelar flygbolaget.

– 191 passagerare och 6 besättningsmedlemmar utsattes för onödiga störningar. Passageraren fick böter på 3 230 euro.

Bötern motsvarar drygt 35 000 kronor.

"Strikt policy"

Ryanair framhåller att de har en strikt nolltoleranspolicy mot passagerares olämpliga uppförande och kommer att “fortsätta att vidta beslutsamma åtgärder för att bekämpa oroliga passagerares beteende på flygplan till förmån för den stora majoriteten av passagerare som inte stör flygningar”.

– I dag välkomnar vi beslutet från Krakóws distriktsdomstol som bara visar en av de många konsekvenser som passagerare som stör flygningar kommer att få som en del av Ryanairs nolltoleranspolicy, säger en talesperson för företaget.

– Vi hoppas att denna åtgärd kommer att avskräcka från ytterligare störande beteende på flygningar så att passagerare och besättning kan resa i en bekväm och respektfull miljö.

Vill se begränsning

Det framgår emellertid inte om passagerarens beteende kan ha haft med alkoholkonsumtion att göra.

Ryanair har dock uttryckt att de vill se en begränsning vad gäller försäljningen av alkohol på flygplatser.

“Kan inte förstå”

Så här motiverar flygbolaget sitt förslag:

– Vi kan inte förstå varför passagerare på flygplatser inte begränsas till två alkoholhaltiga drycker, eftersom detta skulle leda till ett säkrare och bättre passagerarbeteende ombord på flygplanen och en säkrare reseupplevelse för passagerare och besättningar över hela Europa, menas det enligt Euronews.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


JUST NU: Larm om drönare i Sverige

2025 09 26

Under natten till fredagen har ett nytt larm om en misstänkt drönare inkommit i Sverige.

Den här gången ska den misstänkta drönaren ha flugit in över Karlskronas östra skärgård, dit polisen larmades.

Väl på plats identifierades farkosten.

– Det är en större variant, liknande den som var över Danmark och Skåne, säger jourförundersökningsledare Mattias Lundgren till SVT.

Det är oklart vad föremålet är för någonting men en anmälan om brott mot luftfartslagen har upprättats.

I natt har flygplatsen i danska Aalborg stängt igen efter att drönare observerats för andra natten i rad.

Andra dagen

Även igår larmades polisen om misstänkta drönare, då över Stockholm.

Larmet inkom på förmiddagen, rapporterar Expressen.

– Det var inte över Arlanda. Däremot var det en pilot på ett flyg som gjort observationen och kontaktade flygtornet som larmade polisen.

Det säger polisens presstalesperson Rebecca Landberg till tidningen.

Stor insats 

En större insats har inletts för att lokalisera drönarna. Det är oklart hur många farkoster det handlar om.

– Jag vågar inte svara på det, det rör sig om en eller flera, säger Rebecca Landberg till Expressen.

Ingen person har omhändertagits. Polisinsatsen är pågående.

LÄS MER: Allmänheten uppmanas – farkoster över hela Danmark

Drönare ovanför Danmark

Larmet kommer kort efter att flera drönare upptäckts ovanför danska flygplatser. Farkosterna har observerats från Aalborg i norr till Sønderborg flygplats i söder. Totalt handlar det om fyra flygplatser över hela landet.

Ryssland, som tidigare kränkt flera Natoländers luftrum, förnekar allt ansvar.  

–  Det är uppenbart att de rapporterade störningarna på danska flygplatser är en iscensatt provokation. De kommer utan tvekan att användas som en förevändning för ytterligare eskalering av de krafter som med alla medel försöker förlänga den ukrainska konflikten och utvidga den till andra länder, framhåller den ryska ambassaden i Danmark i ett inlägg på Telegram.

– Den ryska sidan avvisar starkt de absurda spekulationerna om inblandning i incidenterna, fortsätter ambassaden.

LÄS OCKSÅ: Ungern vädjar till Trump och Putin

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Polen varnar medborgare – “lämna omedelbart”

2025 09 26

Flera Natoländer har öppnat för att skjuta ned ryska flygplan som kränker deras luftrum.

Ett av dem är Polen. 

– Vi har fattat beslut om att skjuta ned alla föremål som flyger över Polen och kränker vårt luftrum, sade landets premiärminister Donald Tusk tidigare i veckan.

Den ryska ambassadören Aleksej Meshkov har i sin tur påstått att “det skulle innebära krig” om Nato skjuter ned ett ryskt plan.   

Nu varnar Polen samtliga av sina medborgare som befinner sig i grannlandet Belarus och uppmanar dem att “lämna omedelbart”, rapporterar Kyiv Independt.  

Fruktar "drastisk försämring"  

Anledningen till den skarpa polska varningen är att man fruktar en “drastisk” utveckling av säkerhetsläget till följd av de ökade spänningarna gällande Rysslands krig mot Ukraina.

– I händelse av en drastisk försämring av säkerhetssituationen, gränsstängningar eller andra oförutsedda omständigheter kan evakuering visa sig vara betydligt svårare eller till och med omöjlig, framhåller den polska ambassaden i Minsk i ett uttalande.  

– Utrikesministeriet vädjar till polska medborgare som stannar kvar i Belarus att omedelbart lämna dess territorium med tillgängliga kommersiella och privata medel.

Under den senaste månaden har ryska drönare kränkt både polskt och rumänskt luftrum. Polen sköt ned flera av dem natten till den 10 september.

LÄS OCKSÅ: Ryskt stridsflyg nedskjutet i Ukraina

Stängde gränsen i september

Belarus är inte direkt involverat i Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Däremot har landet låtit den ryska armén använda belarusiskt territorium för att gå till attack samt samla kraft inför nya anfall. Ryssland har dessutom flyttat taktiska kärnvapen till just Belarus.

Spänningarna mellan Belarus och Polen har under en längre tid varit särskilt spända. Tidigare i september stängdes gränsen vid en rysk-belarusisk militärövning och efter de ryska drönarna upptäckts över Polen, men öppnades senare igen.

– Om det behövs, om spänningarna eller ett aggressivt beteende från vissa grannländer intensifieras, kommer vi inte att tveka att stänga övergångarna igen, sade Donald Tusk vid tillfället.

Ryssland: "Svar till Nato"

Enligt uppgifter till Bloomberg hävdar den ryska sidan att kränkningarna är ett svar mot Nato för dess stöd till Ukraina.

I natt stängde flygplatsen i danska Aalborg för andra natten i rad efter ett nytt larm om drönare.

Det är inte klarlagt vem som ligger bakom, men Danmarks statsminister Mette Frederiksen säger att Ryssland är det primära hotet mot Europa och att det pågår “ett hybridkrig på dansk mark”.

– Jag tror att vi bara har sett början på de här attackerna, säger Frederiksen till TV2.

LÄS MER: Ryska varningen – “Krig om ni skjuter ner våra plan”

Foto: Artem Katranzhi 

Text: Redkaationen