13 juli 2026

Rusning till svenska butiker – två varor är extra populära

2024 12 21

Rekordmånga utländska besökare söker sig till svenska butiker.

Allt fler norrmän söker sig till Sverige – för att handla.

Handeln i svenska butiker nära gränsen till Norge går mot ett rekordbra 2024, rapporterar TV4.

Spenderar mycket

Norrmännen har spenderat över 8 miljarder norska kronor på shoppingresor till Sverige under de tre första kvartalen, uppger kanalen, som hänvisar till siffror från Statistisk sentralbyrå SSB, Norges motsvarighet till SCB.

Det är innebär en tydlig ökning jämfört med förra året, då motsvarande siffra landade på 6,8 miljarder.

Stigande priser i norska livsmedelsbutiker har varit en stark drivkraft bakom den ökande gränshandeln, har Industrinyheter tidigare rapporterat.

Sverige har lägre priser på mängder av dagligvaror. Många norrmän åker till exempel hit för att köpa alkohol och tobak, men besöker också exempelvis svenska apotek samt klädes- och sportbutiker, enligt tidningen.

Men det finns två varor som är extra eftertraktade i år, rapporterar TV4.

Två varor extra populära

I Strömstad i Bohuslän, som ligger nära gränsen till Norge, beräknas handeln ha ökat med 14 procent jämfört med 2023, enligt kanalen.

– Det känns jättebra. Förra året var det rekord och i år slår vi det med råge, säger Ole Jørgen Lind, butikschef på MaxiMat i Nordby i Strömstad, till kanalen.

De två varor som uppges vara mest eftertraktade är ost och chark.

Men man säljer också mycket av exempelvis godis och läsk.

Så mycket pengar lägger de

Trots en svag norsk krona är norrmännen alltså alltjämt villiga att komma till Sverige och konsumera.

Statistik som SSB presenterade i somras visade att norska kunder i genomsnitt spenderade 1 921 norska kronor i Sverige under första halvåret 2024.

Hur siffrorna kommer att se ut när året summeras återstår att se, men mycket talar alltså för att gränshandeln går mot ett nytt rekord.

Foto: Markus Spiske

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen