Rusning till Gekås Ullared – “Slår alla rekord”
2025 08 05
Svenskarna vallfärdar till Gekås Ullared.
På tisdagen kommer Gekås Ullared med ett jättebesked.
Varuhusjättens sommarförsäljning slår alla tiders rekord – svenskarna rusar till Ullared och försäljningssiffrorna skjuter i höjden.
Det framhåller Gekås Ullared i ett pressmeddelande.
Starka siffror
Under juli månad välkomnade Gekås Ullared drygt 600 000 besökare som tillsammans shoppade för 809 miljoner kronor i varuhuset och dess fyra restauranger.
– Gekås Ullared slår alla rekord i sommar, framhåller jätten.
– Det är den största julimånaden någonsin och en ökning med drygt 5 procent mot förra året. Av besökarna övernattade 91 000 personer på Gekås hotell, stugby och camping.
“Fantastisk sommar”
Dessutom går vecka 31 till historien som den bästa veckan någonsin med en försäljning på 206 miljoner kronor i varuhuset, en tillväxt med 22 procent mot föregående år.
– Det är en fantastisk rekordsommar för oss! Att vi slår försäljningsrekord för hela juli är ett kvitto på att Gekås Ullared fortsätter vara ett semestermål som lockar väldigt många människor, säger vd Patrik Levin.
Hyllar medarbetarna
Levin fortsätter med att hylla varuhusjättens medarbetare.
– Det är ett fantastiskt duktigt team av medarbetare som gör dessa försäljningsrekord möjligt, säger han.
– Från vår fasta personal som växlar upp i högsäsong till de 300 sommarjobbare som kliver in och gör ett fantastiskt jobb runt om i destinationen.
Läs mer: Tungt bakslag för svensk butikskedja – tvingas stänga butiker
Kläder och skor
Gekås har tidigare meddelat att kläder och skor säljs i mängder.
Under maj månad ökade försäljningen med drygt 10 procent inom dam- och herrkläder och 5 procent inom skor.
Barnkläder har sålt “exceptionellt bra”, och ökade med 20 procent mot förra året, vilket är en ökning på drygt 30 procent jämfört med branschen.
Rekordveckan rundades av med Gekås Sommarscen där drygt 6 100 besökare fick se Dolly Style, Smash into Pieces, Marcus & Martinus och Hoffmaestro spela live på plats i Ullared.
Läs också: Rusch till Jula – slår rekord
Foto: Gekås Ullared
Text: Redaktionen