Rusning till apoteket – mycket efterfrågad produkt

2023 12 30

Mängder med svenskar har rusat till apoteket inför nyårsafton.

För många är nyårsfirandet förenat med glädje, förväntan och fest.

Andra upplever kvällen, och de närliggande dagarna, som en total mardröm.

Inte minst är det hushåll med djur som lider – vilket innefattar vart tredje hushåll i Sverige enligt en undersökning av Agria.

Av den anledningen har försäljningen av lugnande medel till bland annat hundar ökat kraftigt under den senaste veckan, rapporterar Sveriges Radio och DN.

Tio gånger så mycket

Enligt siffror från Apoteket har försäljningen tre- eller till och med fyrdubblats jämfört med andra perioder på året.

På Apoteket Hjärtat, som ägs av Ica, är ökningen under nyårsveckan hela tio gånger så mycket som en normal vecka.

Och trenden märks även hos veterinärer.

– Jag upplever att vi får en allt större grupp djurägare som vänder sig till oss och ber om preparat inför nyår. Det är ett stort problem för många av våra hundar att de är jätterädda för fyrverkerier, säger exempelvis veterinären Jeanette Denton till P4 Halland.

Tidigare än vanligt

I år har försäljningen tagit fart ovanligt tidigt, en indikator på att det börjar skjutas fyrverkerier betydligt tidigare än normalt.

Förutom hundar far även katter illa av skjutandet, enligt djursjukhuset Anicura.

Har man fått lugnande utskrivet ska man ha fått tydlig information om hur man ska hantera sin hund men allra viktigast är att fortfarande se till att hunden har det lugnt och ombonat och att man undviker smällarna så gott det går, framhåller veterinären Åsa Rising till DN.

Stor ångest

I Sverige finns omkring en miljon hundar registrerade. Smällandet under nyår är en kraftig belastning och kan leda till stor ångest för djuren.

Att ge lugnande medel är ett alternativ för dem som inte har möjlighet att fly ut till exempelvis landsbygd eller flygplatser där det är lugnare, och på den svenska marknaden finns flera produkter – som nu alltså är mycket efterfrågade bland apotekskunder.

Det är jättetråkigt att man ens ska behöva ge hunden lugnande för att den ska ta sig genom nyår, säger Janina Pfalzer, presstalesperson på Svenska Kennelklubben, till tidningen.

Foto: ICA Gruppen/Frida Ström

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen