Rusning efter sommarprodukt – försäljningen ökar med hundratals procent

2024 06 10

Flera butikskedjor märker av att sommaren är här.

Detta eftersom försäljningen av vissa produkter ökar kraftigt.

Just nu så tycks svenskarna ha ett särskilt stort intresse för att förbereda sig inför myggsäsongen.

Försäljningen av myggprodukter ökar med hundratals procent.

Det rapporterar TV4.

“Inte varit med om det”

Prognoser pekar på att det kan bli en tuff sommar för den som har svårt för myggor.

Flera leverantörer av myggprodukter har märkt av det enorma intresset, bland annat företaget Myggjävlar som ägs av Acreto.

– Vi har inte varit med om något liknande sedan extremsommaren 2018, säger Sofia Mari, marknadschef på Acreto AB, till TV4.

Coop och Apoteket

Såväl Coop som Apoteket vittnar om att försäljningen har ökat kraftigt.

Coop meddelar att försäljningen har ökat med ungefär 100 procent jämfört med föregående år.

Även Apoteket ser ett rejält lyft.

– Om vi ser till vår försäljning i maj i butik och online, så har vi en stark försäljningsökning med närmare 200 procents ökning, säger Apotekets kommunikationschef Elin Jarl.

Så fungerar det

För det mesta brukar effekterna av myggornas bett gå över på ett par dagar.

– Myggor och knott suger blod, myggor med en sugsnabel och knott genom att bitas. De sprutar in sin saliv i huden. Då stelnar inte blodet och de hinner suga klart. Kroppens immunförsvar reagerar på saliven och gör att huden kliar och rodnar, förklarar Vårdguiden 1177.

– Vissa människor reagerar starkare än andra. Varför är inte riktigt känt. Myggor och knott verkar också föredra vissa personer framför andra. Det beror på de lukter vi utsöndrar.

Går att lindra

Det går att lindra effekterna själv för den som har svårt att stå ut.

– Prova att lindra klådan med kylbalsam, alsolsprit eller alsolgel. Det kan också kännas skönt att badda med kallt vatten eller kyla med en isbit inlindad i en tygbit, fortsätter 1177.

– Försök att inte klia på betten. Då försvinner svullnaden snabbare. Klådan kan bli värre om du kliar. Betten kan bli infekterade om du kliar så att huden rivs sönder.

Foto: F. Ström resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk har säkrat storvinst – vinnaren söks

2025 11 09

En vinnare till miljoner söks nu av Svenska spel.

Det var under gårdagen som en svensk vann på Svenska spels Drömvinsten.

Vinsten blev så stor som 26 miljoner kronor.

Men vinnaren svarar inte i telefon när Svenska spel ringer – och 26 miljoner kronor har därmed inte betalats ut ännu, rapporterar Aftonbladet.

Svarar inte

Vinnaren har inte gjort sig tillkänna efter 26 miljoner kronors-vinsten.

Detta trots Svenska spels arbete.

– Jag ringde hela kvällen i går och i dag, men personen svarar inte. Nu kom jag inte ens fram – så frågan är om personen blockat mitt nummer, säger kommunikationsspecialisten Sofie Hodén till tidningen.

“Gäller ju många miljoner”

Hodén fortsätter.

– Undra om personen själv vet om att den vunnit? Det är ju många miljoner det gäller.

Läs mer: En halv miljon arbetslösa – men stor brist i oväntad yrkesgrupp

Inget grattis ännu

Lördagens Lottodragning resulterade i hela fem miljonvinster med totalt fyra rader med sju rätt på Lotto 1 och en miljonvinst i Lotto Andra Chansen. 

En av raderna på Lotto 1 fick också två rätt i följd på Joker vilket resulterade i Drömvinsten, och en vinst på totalt 26 miljoner kronor.

– När vinnaren av Drömvinsten är gratulerad kommer ett bankmöte att bokas in. Där erbjuds den nyblivna mångmiljonären ekonomisk och juridisk rådgivning, framhöll Svenska spel igår.

Men vinnaren har ännu inte gratulerats för vinsten.

Så går det till

Efter en förändring i Joker är det nu enligt Svenska spel enklare att vinna Drömvinsten. 

Det räcker med två rätt i följd var som helst på Jokerraden, medan de tidigare behövde ligga i början eller slutet. 

Förändringen bidrog till att en av de två Drömvinsterna föll ut under onsdagens dragning – och "ligger bakom det historiska resultatet med tre Drömvinstvinnare på bara en vecka".

Så här går det till enligt Svenska spel:

- För att ha chans att vinna Drömvinsten måste du spela på Lotto med Joker.

- För att vinna Drömvinsten behöver du pricka in sju rätt på antingen Lotto 1 eller Lotto 2, samt ha två rätt i följd på Joker.

- Drömvinsten är alltid 25 miljoner kronor, exklusive den vinst som tillkommer vid sju rätt på Lotto 1 eller Lotto 2.

Läs mer: Storbanker hotar – kunderna får betala

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Arbetsförmedlingen varnar alla jobbsökande

2025 11 09

Arbetsförmedlingen går ut med en varning om bedrägerier.

Myndigheten har precis som många andra myndigheter, företag och organisationer drabbats.

Bedragare kapar Arbetsförmedlingens namn i syfte att försöka lura till sig pengar från folk.

De understryker att “utskicken varierar stort” – och varnar alla jobbsökande.

Arbetsförmedlingen varnar

Tyvärr är det vanligt att bedragare skickar ut bluffmeddelanden och ibland utger sig bedragarna att vara från Arbetsförmedlingen, låter det från myndigheten.

– Utskicken varierar stort och kan komma som mejl, sms eller chatt. Var försiktig med vad du klickar på.

Gör så här

Arbetsförmedlingen har upprättat en rad tips de vill att folk ska följa:

- Kolla på avsändaren av mejlet eller meddelandet, bedragare försöker ofta efterlikna seriösa företag och organisationer.

- Lämna inte ifrån dig känsliga personuppgifter på e-post, sms eller i telefon.

- Lämna inte ifrån dig inloggnings- eller kontouppgifter.

- Klicka inte på länkar, öppna bilagor eller skanna QR-koder som du inte är helt säker på att du kan lita på.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Kontakta polisen

Den som har lämnat ifrån sig uppgifter och därmed blivit utsatt för bedrägeri uppmanas att kontakta polisen för att anmäla brottet. 

Man bör också kontakta sin bank snarast för att spärra sitt bankkonto.

Tar inte kontakt

Myndigheten understryker att de aldrig tar direktkontakt på sociala medier.

De ber heller aldrig om konto- eller inloggningsuppgifter.

Den som får bedrägliga mejl eller sms uppmanas att följa Arbetsförmedlingens rekommendation.

– Rekommendationen är att du direkt raderar mejlet eller meddelandet, menas det.

– Vi ber dig aldrig att anmäla dig till ett event, nyhetsbrev eller liknande, på andra ställen än på arbetsformedlingen.se.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Foto: Arbetsförmedlingen

Text: Redaktionen