Rusning efter populär säsongsvara – butiksägare dödshotas

2024 05 03

Det råder hysteri bland svenska trädgårdsentusiaster.

Dahlian kallas för “trädgårdens primadonna” och är just nu kanske den mest eftertraktade blomman i hela Sverige.

Folk i mängder köar till trädgårdsföretagen för att få chans att köpa Dahliaknölar. Bara i år är exempelvis lagret på 120 000 knölar hos webbutiken Dahlias by Linn nästan slutsålt, rapporterar Dagens industri.

Det kan jämföras med 27 000 sålda knölar förra året.

Rusningen och efterfrågan gör även att priserna ökar, till exempel på sorten Night silence som är särskilt eftertraktad.

Dessutom behöver försäljningen ransoneras.

– Den har vi höjt priset på och satt en begränsning på två per kund, annars köper folk upp allt och säljer dem vidare på Tradera för mycket mer pengar, säger Linnea Boqvist, som driver Dahlias by Linn, till tidningen.

Har blivit dödshotad

Trycket från sociala medier bedöms ha drivit på Dahliahetsen.

Och ibland går det långt över gränsen. Nyligen blev Linnea Boqvist dödshotad av en kund som råkat skriva fel postnummer i sin order och därför gick miste om sina knölar.

– Det är nästan på liv och död med de här dahliorna. Ibland undrar jag om det är pensionspengar eller barnens sparpengar folk handlar för, säger Linnea Boqvist.

"Gått för långt"

Sanna Ansbjer säljer också Dahliaknölar. Enligt henne står över 4 000 personer i kö för att få köpa just Night Silence.

Hon har sluppit ta emot dödshot, men reagerar på att intresset för blomman blir så pass fanatiskt.

– Jag tycker på ett sätt så har det gått för långt när det går till det stadiet, men samtidigt är det väldigt roligt att folk också är väldigt passionerade, säger blomsterhandlaren till P4 Skaraborg.

Relativt sällsynt

En av anledningarna till att blomman blivit så populär är att det finns så få av dem.

– De drivs inte i stor skala hos stora odlare. Det kan vara för att det inte finns odlare som har intresse, eller för att det blir svårt att sätta knölar på dem så att det blir lönsamt, säger Sanna Ansbjer.

Trots att försäljningen vuxit de senaste åren tror hon ännu inte att kulmen är nådd.

Foto: I. Iriser

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen