Rusning efter öl i Sverige – en produkt ökar med 70 procent

2024 03 15

Försäljningen av en specifik ölsort fullkomligt rusar i försäljning i Sverige.

De senaste åren har en utländsk tradition vuxit sig allt starkare även på svensk mark.

Högtiden firas under stora delar av mars månad – med den stora finalen nu på söndag 17 mars.

Det handlar om den irländska traditionen Saint Patrick’s Day som med besked omfamnar hela den svenska restaurang- och krogbranschen.

Då skjuts även försäljningen av ölen Guinness i höjden.

– Vi har sett ett allt större intresse för St. Patrick’s Day i Sverige under de senaste åren och försäljningen av Guinness har nått nya rekordnivåer, säger Ole Höglind, marknadsansvarig på Carlsberg Sverige som säljer och distribuerar Guinness på den svenska marknaden.

13 miljoner glas

Saint Patrick’s Day firas till minne av det irländska skyddshelgonet Patrick.

Över hela världen sluter över 70 miljoner människor upp på pubar, krogar, i festlokaler eller på hemmaplan för att fira det som beskrivs som Irlands nationaldag.

Guinness, betraktad som den irländska nationaldrycken, är en given del av firandet.

Det dricks mer än 13 miljoner glas av den mörka ölen i hela världen under just den 17 mars.

Ökar över 70 procent i Sverige

Sverige är inget undantag.

Under mars månad stiger försäljningen med över 70 procent under mars månad och rusar ytterligare de sista dagarna inför Saint Patrick’s Day.

– För två år sedan lanserades dessutom Guinness alkoholfri som har gjort att ännu flera har upptäckt Irlands svarta guld, säger Ole Höglind.

Parad i Stockholm

Det är förstås inte bara öl som ingår i traditionen.

En annan viktig del av firandet är den parad som genomförs i flera städer över hela världen. I Sverige återkommer sedan 2006 en egen parad som arrangeras av Svensk-irländska föreningen och avgår från Kungsträdgården i Stockholm på lördag klockan 15.

– Men det går också utmärkt att fira St. Patrick’s Day var du än befinner dig i landet.  Det är bara att kliva in på närmsta irländska pub och hänga med i festligheterna som pågår under hela helgen, konstaterar Carlsberg Sverige i ett pressmeddelande.

Fakta Guinness

- Kallas även för “Black Stuff”

- Började bryggas 1759 av Arthur Guinness i Dublin

- Säljs idag i över 120 länder

- För många synonymt med öltypen stout

Källa: Carlsberg Sverige

Foto: J. Olalde

Text: Redaktionen


JUST NU: Två länder skickar krigsfartyg – Kina rasande

2025 09 06

Kina rasar mot att två länder har skickat krigsfartyg.

Relationen mellan Kina och väst är fortsatt spänd, inte minst efter diktatorn Xi Jinpings möten med diktatorer som Putin och Kim Jong-un nyligen.

Nu rasar Kina mot att två länder har skickat krigsfartyg – det ett mycket känsligt område.

Kina rasande

Kanadensiska och australiensiska krigsfartyg har passerat genom Taiwansundet mellan Taiwan och Kina, rapporterar Reuters.

Detta väcker rasande reaktioner hos den kinesiska regimen. Inte minst eftersom Taiwans status är mycket omstridd.

– Kina har fördömt passagen av kanadensiska och australiska marinfartyg genom Taiwansundet och kallat det en avsiktlig provokation, enligt nyhetsbyrån.

Kina hävdar att krigsfartygens närvaro har äventyrat den regionala säkerheten.

Den kinesiska armén ska dessutom ha varit i kontakt med de kanadensiska och australiensiska fartygen i samband med att de passerade.

LÄS OCKSÅ: Trump rasar mot Europas ledare - "sluta omedelbart"

Omstritt sund

Den kinesiska armén uppger att de har spårat fartyget, enligt nyhetsbyrån.

Därefter har de varnat krigsfartygen när de passerade.

Även Taiwans försvarsministerium har kommenterat händelsen.

De meddelar att de har övervakat förloppet och satt in resurser för att ”upprätthålla stabilitet”.

Taiwansundets status är omstritt, eftersom Kina anser att det tillhör dem.

Taiwan, USA och andra allierade motsätter sig dock Kinas ståndpunkt. De anser istället att Taiwansundet är internationellt vatten.

Kina utövar just nu ett hårt tryck mot Taiwan, samtidigt som den kinesiska regimen också har väckt uppseende i hela världen den senaste tiden.

Välja mellan krig och fred

Tidigare i veckan hölls en militärparad i Peking, dit Kinas diktator Xi Jinping hade bjudit in gäster som Rysslands diktator Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Den kinesiska regimen visar upp sin styrka, samtidigt som Xi Jinping har sagt att världen nu måste välja mellan ”krig och fred”.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Arkivfoto: deBenutzerMonsterxxl

Text: Redaktionen


Ryssland släpper ”pengar” från luften

2025 09 06

Ryssland har bedrivit en bisarr kampanj.

Putinregimen använder sig av alla tänkbara metoder för att vinna kriget i Ukraina.

Nu kommer rapporter om att Ryssland har släppt ned falska sedlar över staden Tjernihiv i Ukraina.

Falska sedlar

En rysk drönare har släppt ned vad som ser ut att vara 100-sedlar av den ukrainska valutan hryvnia, rapporterar Kyiv Independent.

Men när man tittar närmare på sedlarna så ser man att det inte är pengar – utan flygblad.

I flygbladen försöker Ryssland locka den ukrainska befolkningen med riktiga pengar.

De ber civila ukrainare om hjälp i utbyte mot betalning.

– Polisen varnar medborgarna för straffrättsligt ansvar för spridande av information om var de ukrainska väpnade styrkorna befinner sig och hur de rör sig! står det i ett uttalande från den regionala polisen, enligt tidningen.

Den ryska militären vill locka ukrainska kollaboratörer – som de hoppas ska kunna hjälpa den ryska invasionsmakten på flera sätt.

Vill muta unga ukrainare

Ryssland har ända sedan starten av invasionen försökt muta eller utpressa ukrainare till samarbete, enligt tidningen.

Man försöker bland annat få ukrainare att spionera på ukrainska styrkor.

En annan uppgift kan vara att begå sabotage och mordbränder i Ukraina.

Ryssland riktar särskilt in sig på unga personer.

Den ryska underrättelsetjänsten försöker att rekrytera ukrainska tonåringar genom att kontakta dem digitalt, eller som i det här fallet, med flygblad.

De ukrainska tonåringarna erbjuds ”lättförtjänta” pengar, enligt tidningen. Men för att få pengarna måste de vara redo att förråda sitt land och lämna ut känslig information till fienden.

Har drabbats hårt

Den senaste händelsen med de falska sedlarna upptäcktes i staden Tjernihiv på lördagen. Sedlarna släpptes ned över staden med hjälp av en drönare.

Tjernihiv är en stad som har drabbats av flera allvarliga attacker under kriget, enligt tidningen. Staden ligger runt 80 kilometer från ryska gränsen.

Foto: lewek gnos resp President of Russia Office

Text: Redaktionen