Rusning efter öl i Sverige – en produkt ökar med 70 procent

2024 03 15

Försäljningen av en specifik ölsort fullkomligt rusar i försäljning i Sverige.

De senaste åren har en utländsk tradition vuxit sig allt starkare även på svensk mark.

Högtiden firas under stora delar av mars månad – med den stora finalen nu på söndag 17 mars.

Det handlar om den irländska traditionen Saint Patrick’s Day som med besked omfamnar hela den svenska restaurang- och krogbranschen.

Då skjuts även försäljningen av ölen Guinness i höjden.

– Vi har sett ett allt större intresse för St. Patrick’s Day i Sverige under de senaste åren och försäljningen av Guinness har nått nya rekordnivåer, säger Ole Höglind, marknadsansvarig på Carlsberg Sverige som säljer och distribuerar Guinness på den svenska marknaden.

13 miljoner glas

Saint Patrick’s Day firas till minne av det irländska skyddshelgonet Patrick.

Över hela världen sluter över 70 miljoner människor upp på pubar, krogar, i festlokaler eller på hemmaplan för att fira det som beskrivs som Irlands nationaldag.

Guinness, betraktad som den irländska nationaldrycken, är en given del av firandet.

Det dricks mer än 13 miljoner glas av den mörka ölen i hela världen under just den 17 mars.

Ökar över 70 procent i Sverige

Sverige är inget undantag.

Under mars månad stiger försäljningen med över 70 procent under mars månad och rusar ytterligare de sista dagarna inför Saint Patrick’s Day.

– För två år sedan lanserades dessutom Guinness alkoholfri som har gjort att ännu flera har upptäckt Irlands svarta guld, säger Ole Höglind.

Parad i Stockholm

Det är förstås inte bara öl som ingår i traditionen.

En annan viktig del av firandet är den parad som genomförs i flera städer över hela världen. I Sverige återkommer sedan 2006 en egen parad som arrangeras av Svensk-irländska föreningen och avgår från Kungsträdgården i Stockholm på lördag klockan 15.

– Men det går också utmärkt att fira St. Patrick’s Day var du än befinner dig i landet.  Det är bara att kliva in på närmsta irländska pub och hänga med i festligheterna som pågår under hela helgen, konstaterar Carlsberg Sverige i ett pressmeddelande.

Fakta Guinness

- Kallas även för “Black Stuff”

- Började bryggas 1759 av Arthur Guinness i Dublin

- Säljs idag i över 120 länder

- För många synonymt med öltypen stout

Källa: Carlsberg Sverige

Foto: J. Olalde

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumpregeringen hyllar Sverige

2025 06 01

Regeringen och Sverigedemokraterna är överens om att spendera hundratals miljarder kronor på nya försvarssatsningar.

Målsättningen är att utgifterna till försvaret ska uppgå till 3,5 procent av BNP år 2030.

Men de militära utgifterna kommer behöver fortsätta att öka.

Det menar försvarsminister Pål Jonson (M). I en intervju med Bloomberg säger han att Sverige kommer öka sina försvarsutgifter till 5 procent av BNP.

Enligt Jonson planerar regeringen att lägga 3,5 procent av BNP på rena militära utgifter och ytterligare 1,5 procent på militärrelaterade försvarsutgifter.

– Så allt som allt, 5 procent, säger Jonson till Bloomberg.

– Jag har aldrig upplevt en sådan brådska som jag ser nu. Vi är redo att ta ansvar, tillägger försvarsministern.

Hyllas av Trumpregeringen

Nu hyllas Sverige av Elbridge A. Colby, som sedan 2025 innehar posten som Under Secretary of Defense for Policy i USA:s försvarsdepartement.

– Sverige visar våra asiatiska allierade vad som kan göras, skriver Colby i ett inlägg på X.

Colby, som är försvarsminister Pete Hegseths främsta rådgivare, delar även flera citat från Pål Jonsons intervju med Bloomberg.

Vill agera hårt mot Kina

Elbridge A. Colby är en ansedd expert på nationell säkerhet och försvarspolitik.

Han är känd för sin hökaktiga syn på Kina. Colby betraktar stormakten som det främsta hotet mot USA:s säkerhet.

Han förespråkar en "strategi för förnekelse" (strategy of denial) för att förhindra att Kina uppnår regional dominans i Asien, särskilt genom att stärka försvaret av Taiwan. Försvarsexperten har också argumenterat för att USA bör minska sitt militära engagemang i Europa och Mellanöstern för att fokusera resurser på Asien.

I fredags gick försvarsminister Hegseth ut med en skarp uppmaning till USA:s allierade i Asien. Hegseth uppmanade allierade i regionen att höja de militära utgifterna till 5 procent av BNP med hänvisning till hotbilden från Kina.

– Hotet som Kina utgör är verkligt och det kan vara överhängande. Vi hoppas inte det, men det kan definitivt vara det, sade försvarsministern på en säkerhetskonferens i Singapore.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryska krigsfartyg på väg till Natoövning

2025 06 01

Nästa vecka inleder Nato marinövningen Baltops i Östersjön.

Övningen har inte minst uppmärksammats av Ryssland.

Moskva har skickat 20 krigsfartyg till havsområdet. Enligt Kreml deltar fartygen i en rysk marinövning.

Beskedet har ökat spänningarna mellan Nato och Ryssland ytterligare.

Nu varnar ledande säkerhetsexperter för att situationen kan eskalera. 

– Ryssarna är mycket aggressiva. Det som händer i Östersjön riskerar alltid att leda till en allvarligare eskalering, säger säkerhetsexperten Moritz Brake, som är verksam vid universitetet i Bonn, till Bild.

”Kan dundra över fartygen”

Moritz Brake tror inte att Ryssland kommer gå till attack under övningen, men han bedömer att provokationer kan äga rum.  

– Natofartyg skulle kunna hindras från att fortsätta sin rutt, och ryska flygplan skulle kunna dundra över fartygen, säger säkerhetsexperten och tillägger:

– Det handlar om att testa Nato. Hur snabbt kommer försvarsalliansen att reagera?

Marinexperten Johannes Peters vid universitetet i Kiel gör samma bedömning.

– Vi ser att Ryssland utgör ett större hot, särskilt i Östersjön, säger han till Bild.

Moritz Brake framhåller att Tyskland och övriga Natomedlemmar inte får låta sig skrämmas av Rysslands provokationer.

– Ryssland har uppträtt mer och mer aggressivt de senaste åren. Den tyska flottan är extremt vaksam. Vi får inte låta Ryssland skrämma oss.

Sverige agerade under fjolårets övning

Under fjolårets upplaga av Baltops agerade ryska stridsflyg aggressivt mot flera Natofartyg.

Enligt Försvarsmaktens operationschef Carl-Johan Edström gjorde ryska jaktplan flera flygningar över svenska fartyg som deltog i övningen och befann sig på internationellt vatten. 

– Vi har sett att man har flugit över såväl internationella som svenska fartyg, sade försvarschefen till SVT Nyheter.

Carl-Johan Edström beskrev den ryska närvaron som ”högre än väntat” och berättade att försvaret tvingades agera.

– Den här aktiviteten blev lite högre än vi hade förväntat oss, därför valde vi att justera vår beredskap och närvaro.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen