RÖSTRÄKNINGEN: Så går det för Boris Johnson

2022 10 23

För Storbritanniens tidigare premiärminister pågår en kamp mot klockan.

Han har på sig fram till klockan 15.00 svensk tid  i morgon måndag. Vid den tidpunkten måste han ha erhållit stöd från 100 av sitt partis 357 parlamentsledamöter.

Max tre kandidater

Alla kandidater som får stöd av 100 ledamöter går vidare till omröstning bland de 172 000 partimedlemmarna runt om i landet.

Det innebär att max tre kandidater kan gå vidare till omröstningen och om det bara blir en kandidat som nomineras till omröstningen så blir det ingen omröstning alls.

Då är kandidaten istället direktvald av sitt partis parlamentsledamöter och har säkrat posten som partiledare och därmed även som Storbritanniens nya premiärminister efter Liz Truss.

Leder med 75 röster

I nuläget har Rishi Sunak – som var Boris Johnsons finansminister – tagit en klar ledning i kampen om nomineringar från Konservativa Partiets 357 ledamöter i brittiska parlamentet enligt BBC News uppdatering på söndagsmorgonen.

Samtidigt ligger övriga kandidater på efterkälken inklusive den tidigare försvarsministern tillika tidigare biståndsministern Penny Mourdant som är den enda officiella kandidaten så här långt.

Ingen annan har meddelat att man faktiskt ställer upp som kandidat för att bli ny partiledare.

128 röster för Rishi Sunak

53 röster för Boris Johnson

23 röster för Penny Mourdant

Möte har ägt rum

De två toppkandidaterna kan möjligen vara på väg att forma en gemensam strategi.

– Boris Johnson och Rishi Sunak har hållit samtal samtidigt som deadline för att bli nominerad närmar sig, rapporterar BBC News.

– Två separata källor har berättat att ett möte ägt rum men inget av lägren har avslöjat vad de båda diskuterade.

Hyser tvivel

Boris Johnson kan dock i praktiken redan ha nått upp till gränsen för att bli nominerad enligt BBC:s indikationer.

– Hans kampanj hävdar att han har stöd av 100 parlamentsledamöter, rapporterar TV-kanalen.

Informationen är emellertid inte officiellt bekräftad.

– Sunaks supporters hyser tvivel om uppgifterna och vill att den tidigare premiärministern uppvisar bevis, uppger BBC.

153 röster kvar

Att 128 + 53 + 23 ledamöter så här långt meddelat vem de stödjer enligt BBC:s beräkningar innebär att cirka 153 röster fortfarande kan vara möjliga att erhålla för de tre kandidaterna.

Om nomineringarna övergår i en omröstning bland medlemmarna så skall omröstningen ske digitalt och resultatet meddelas redan på fredag.

ANALYS

Det Konservativa Partiets parlamentsledamöter är skeptiska till att ännu en gång utse den färgstarka men samtidigt ifrågasatta Boris Johnson till premiärminister igen.

Samtidigt är partiets 172 000 medlemmar betydligt positivare och mätningar visar att han är favoriten.

Det som avgör kan med andra ord vara huruvida Boris ”BoJo” Johnson lyckas uppnå de 100 röster som krävs bland hans partigrupp i parlamentet. Och där pågår frenetiska intern försök att övertyga ledamöterna att undvika risken för BoJo-turbulens genom att istället rösta på Rishi Sunak.

En parlamentsutredning om Boris Johnson ligger honom i fatet.

Storbritanniens partier – Medlemsantal

432 000 Labour

172 000 Konservativa

104 000 Skotska Nationalistpartiet (SocDem)

   74 000 Liberaldemokraterna

   54 000 Gröna Partiet

   10 000 Plaid Cymru – Wales Nationalistparti (SocDem)

Foto: No. 10 Downing Street

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen