Robert De Niro har huvudrollen i ny Netflix-serie

2025 02 15

Filmlegendaren Robert De Niro kommer till Netflix.

Robert De Niro - av många sedd som en av historiens bästa skådespelare - kommer att vara med i en ny serie från Netflix.

81-åringen har varit med i hyllade filmer som Taxi Driver, Killers of the Flower Moon, Gudfadern 2 och Raging Bull.

Nu satsar han för första gången på riktigt i serieformat.

Ny serie

Robert De Niro spelar huvudrollen i serien “Zero Day” som ex-presidenten George Mullen, som hämtas från sin pension för att utreda en förödande cyberattack. 

Mullen är ihärdig och modig, men han är en man från det förflutna som inte riktigt har koll på läget. 

Så här säger De Niro om att ge sig på en serie istället för film:

– Det är som att göra tre långfilmer på en gång. Jag jämför det med att befinna sig i kanalen mellan Frankrike och England och titta tillbaka, säger han till The Guardian.

– Jag kan inte se Frankrike längre och jag kan inte se England. Så jag måste fortsätta simma, hålla mig uppdaterad med scenerna, den oändliga informationen, historiens drivkraft. Hålla sig före, hålla sig på den. Så det var en helt annan typ av upplevelse för mig.

Som Jimmy Carter

Vad gäller karaktären han spelar säger De Niro att det finns vissa likheter med den tidigare amerikanska presidenten Jimmy Carter.

– Carter var en bra president. Han var en bra person, en snäll person, empatisk. Ingen gav honom riktigt beröm förrän i slutet. Men det var viktigt för mig, att han var en bra person.

Det är Zero Day

Utöver Robert De Niro medverkar även bland andra Jesse Plemons och Lizzy Caplan.

Så här beskriver Netflix thrillern:

– En före detta amerikansk president får i uppdrag att hitta de som ligger bakom en dödlig cyberattack – och snubblar över en enorm härva av lögner och konspirationer.

“Göra det rätta”

De Niro avslutar med att han ser på sin karaktär som rätt typ av president.

– Han är en person som försöker vara uppriktig. Som inte har någon annan agenda än att göra det rätta.

Foto: David Shankbone resp S. Özer

Text: Redaktionen


JUST NU: 15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 04

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny invandringsregel på gång

2025 09 04

En ny regel för anhöriginvandring uppges vara nära.

En utredning om skärpta villkor för anhöriginvandring tillsattes för ungefär ett år sedan.

Utredningen är nu färdig, och flera förslag till förändringar av regelverket som gäller i dagsläget väntas.

Bland annat handlar det om en ny huvudregel för anhöriga som vill invandra till Sverige, rapporterar Svenska Dagbladet.

Ny huvudregel

Enligt uppgifter gör det nya förslaget gällande att den som vill ta en anhörig till Sverige måste själv ha bott i Sverige i minst två år.

Efter det kan en ansökan om uppehållstillstånd prövas.

Utredningen väntas lämna över till migrationsminister Johan Forssell (M) på fredagen.

Lägsta på 40 år

Anhöriginvandringen är en av de största invandringskategorierna i Sverige, men siffror från januari pekar på att det förra året rörde sig om den lägsta nivån på 40 år.

– Det har hänt väldigt mycket under 2024, men jag kan garantera er att det kommer hända minst lika mycket under 2025, har Forssell sagt om saken.

Kraven idag

Så här ser förutsättningarna ut i dagsläget för anhöriginvandring enligt Migrationsverket:

– Personen som redan bor i Sverige, den så kallade anknytningspersonen, måste uppfylla ett försörjningskrav när det gäller både boende och inkomst, förklarar myndigheten.

– Anknytningspersonen måste ha en bostad som är av tillräcklig storlek och standard för sig själv, familjemedlemmarna som vill flytta hit och eventuella andra personer i hushållet att bo i. Dessutom måste anknytningspersonen kunna försörja alla som ska bo tillsammans.

Två år åt gången

Ett uppehållstillstånd på grund av anknytning kan beviljas för två år åt gången som längst, eller kortare om personens pass har en kortare giltighetstid än så. 

När man har haft sitt uppehållstillstånd och bott i Sverige i tre år kan man ansöka om permanent uppehållstillstånd, i praktiken betyder det att man kan ansöka tidigast efter fyra år eftersom uppehållstillståndet beviljas för två år i taget.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen