28 juli 26

Riktar meddelande till Facebook-användare – “Tipsat att man kan bli rik”

2024 03 31

Facebook-användare bör vara uppmärksamma på den ökande mängden bluffannonser.

Bedragare har under den senaste tiden riktat allt större resurser på bluffar som genomförs på sociala medier.

I synnerhet använder man Facebook för att lura människor.

Det handlar om flera olika metoder som bland annat innefattar så kallade “deepfakes”, chockerande besked och bilder på skadade kändisar.

Det rapporterar Källkritikbyrån.

“Tipsat att man kan bli rik”

Exempelvis handlar det om bluffannonser där bedragare försöker få användare att klicka på länkar och få förtroende med hjälp av fejkade citat från kändisar.

I en fejkad Expressen-artikel framgår att Bianca Ingrosso tipsar om hur man kan tjäna pengar enkelt.

– I “artikeln” påstås att Stina Nilsson, när hon gästat Bianca Ingrossos tv-show, tipsat om att man kan bli rik genom att använda en app för automatiserad trading, förklarar Källkritikbyrån.

Folkkära kändisar

I bluffannonserna används ofta folkkära kändisar för att lura in användarna i ett falsk trygghet.

Bianca Ingrosso, skidåkaren Stina Nilsson och skådespelerskan Helena Bergström är tre som använts.

– Föreställ dig nu hur mycket pengar som kommer att finnas i balansräkningen om en månad. På bara en månad kan dessa 2550 kr förvandlas till 60 000 eller 70 000 kronor!, är ett fejkat citat från Stina Nilsson i en av de falska artiklarna.

Facebook-användare uppmanas nu att vara försiktiga med vilka länkar man klickar på och att undersöka sidorna som publicerar.

Bedrägerierna ökar

Totalt ökade mängden bedrägeribrott i Sverige under det gångna året med nästan 22 procent, och ofta rör det sig just om investeringsbedrägerier.

– Polisen kan konstatera att anmälningarna av bedrägeribrott ökade totalt med 21,9 procent under 2023. Den största ökningen rörde investeringsbedrägerier, som ökade med 54,7 procent, förklarar polisen.

Ofta internationellt

Ofta kan det vara internationella aktörer som står för bedrägerierna.

– Investeringsbedrägerier är en internationell brottslighet som ofta startar med annonser på digitala plattformar, meddelar polisen via sin webbsida.

– Brottsoffret får kontakt med gärningsmannen som säger sig ha ett erbjudande om en mycket lönsam investering, till exempel i kryptovalutor.

Foto: B. Jordan

Text: Redaktionen 


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen