Riksdagsparti pekas ut som ansvarigt för kaoset på Arlanda

2022 05 28

Ett av partierna bär ansvar för kaoset med långa köer och missade flygresor vid Arlanda.

Det anser Moderaterna som pekar ut ett av riksdagspartierna när det gäller de timslånga köerna på Arlanda.

Underbemanning och planeringsbrist

Bakgrunden till alla problem på Sveriges största flygplats är att det råder underbemanning och planeringsbrister avseende säkerhetskontrollerna som alla måste passera för att kunna flyga på Arlanda.

– Det är både in- och utrikesresor. Man passerar ju samma kontroller, säger David Karlsson till SVT.

Strul och långsamhet

Orsaken till den misslyckade bemanningen på Arlanda beror i sin tur på bland annat strul med säkerhetsprövningarna för att nyanställa personal på Arlanda beroende på långsam hantering och bristande planering.

Moderaterna riktar nu skarp kritik och pekar ut Socialdemokraterna som delansvariga för kaoset.

Jättestort haveri

– Det här är ju ett jättestort haveri! Det ska inte gå till på det här sättet, säger Moderaternas rättspolitiska talesperson Johan Forssell  till SR.

Han framhåller att den socialdemokratiska regeringen och justitieminister Morgan Johansson (S) bär ansvar för kaoset tillsammans med Swedavias ledning.

S-regeringen

– Människor ska ju kunna resa och inte sitta i någon form av närmast ofrivillig husarrest som det ju blir frågan om här.

Moderaterna poängterar att S-regeringen har varit medvetna om de stundande problemen både länge och väl men ändå inte agerat.

– Det faller ju ett tungt ansvar dels på Swedvias ledning naturligtvis men även på regeringen och Morgan Johansson som hade den här informationen redan för flera månader sedan men ändå inte agerade, understryker Johan Forssell.

Pensionärer från Säpo

–  Och nu är vi där vi är, säger han.
Moderaterna vill nu att S-regeringen agerar snarast möjligt för att hjälpa alla svenska flygresenärer som drabbas av oro, långa köer och missade flyg.

– Till exempel genom att tillskjuta extra resurser till Säpo så man kan ta in pensionerade personer för att öka hastigheten i handläggningen, föreslår Johan Forssell (M).

Jobba kvällstid och helger

– Med mer resurser skulle man kunna ta in ytterligare personer och mer personal. Man kan även tänka sig att tillskjuta resurser så att man kan jobba på kvällstid, helger, ja dygnet runt så att man kan hitta en lösning på det här.

– Och den lösningen måste nu till väldigt snart så att människor kan resa igen, framhäver Moderaternas rättspolitiska talesperson.

Foto: SAS Group

Text. Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen