Riksdagsparti gav pengar till grupp som deltog i terrorattacken mot Israel

2023 10 20

Vänsterpartiets biståndsgrupp, VIF, har under flera år skickat pengar till en grupp som deltog i terrorattacken mot Israel. 

Det uppger VIF själva i ett pressmeddelande.

– Vi är chockade. VIF har via danska Enhetslistan stöttat ett jämställdhetsprojekt för unga och mänskliga rättigheter på Västbanken. Nu har vi fått veta att ett av partierna kopplade till projektet har deltagit i de vedervärdiga attackerna, säger Johanna Eliasson, ordförande för VIF.

Medel från Sida

I pressmeddelande framhåller Vänsterpartiets biståndsorganisation att man med medel från Sida stöttat ett jämställdhetsprojekt på Västbanken, Palestina.

Projektet syftade till att stärka unga kvinnor och mänskliga rättigheter. 

Tre palestinska partier tog del av utbetalningarna:  PPP, FIDA och DFLP. Den sista utbetalningen gjordes 2019.

Nu berättar VIF att ett av partierna, DFLP, deltagit i Hamas terrorattack mot Israel den 7 oktober. 

Fler än 1 400 israeler dödades i de Hamasledda attackerna.

Terrorgruppen håller dessutom cirka 200 israeler som gisslan i Gaza.

”Det beklagar vi djupt”

Enligt VIF menar Enhetslistan och den danska biståndsmyndigheten, DIPD,  att det  inte finns några som helst tecken på att biståndsmedel gått till annat än vad som varit avsikten.

– I nuläget arbetar vi med att få fram all information som kan bidra till att klarlägga vad som hänt. Vi tar ansvar, och vår uppgift nu är att se till att något liknande aldrig sker igen i vår organisation, säger Johanna Eliasson och tillägger:

–  Vi och många andra har uppenbarligen helt missbedömt det här partiet. Det beklagar vi djupt. Under tiden vårt projekt pågått har varken EU eller USA haft partiet på sina terrorlistor och allt har varit godkänt av Sida och deras danska motsvarighet. Vi fördömer starkt attackerna mot civila den sjunde oktober.

Projektet mellan VIF och danska Enhetslistan

- Projektet finansierades av  av Sida och deras danska motsvarighet DIPD.

- Konkret har det skett genom att VIF har fört över Sida-medel till det danska partiet Enhetslistan som i sin tur fört över pengar till projektet. Ansökan, aktivitetsplaner och rapporter har redovisats enligt gällande Sida-regler.

- Projektet inleddes 2013. Efter 2019 har VIF inte fört över några medel till Enhetslistan för projektet och projektet avslutades formellt 2022. Då löpte den programperiod som projektet ingick i ut och idag har VIF inget samarbete i Palestina.

Foto: S. Kopstein

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen