Restriktionerna slopas – det här gäller  

2022 02 08

Efter nästan två år hävs nu coronarestriktionerna. 

Folkhälsomyndigheten har bestämt att alla föreskrifter som införts med stöd av den tillfälliga covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen ska hävas från och med den 9 februari. 

Får ha öppet efter tolvslaget 

Nattklubbarna har längtat efter beskedet och är mer än redo att ta emot gästerna.  

– Vi tänkte öppna vår nattklubb i natt så fort restriktionerna släpps. Vi har saknat vår publik och vi hoppas att de har saknat oss, så vi tänker att vi kör i gång så fort det är möjligt. Så att vi får återförenas, säger Albin Jansson från Kulturbolaget i Malmö till Expressen. 

Pandemilagen kvarstår  

Den tillfälliga pandemilagen kommer formellt att finnas kvar till minst 1 mars. Efter det ska den prövas i riksdagen igen. Men några kontroller kommer inte längre att genomföras. 

– Vi kommer att fortsätta ge råd och information. Men vi kommer inte att utföra några trängselkontroller, säger Moa Karlsson från länstyrelsen i Stockholm till DN. 

Därför öppnar Sverige upp 

Att Sverige återigen kan öppna upp beror delvis på den ökande vaccinationstäckningen och ett minskat behov av intensivvård. Vid den här tidpunkten förra året låg 234 personer inlagda på intensiven med covid-19, idag är endast 86 personer inlagda. 

Ökad risk för ovaccinerade 

På det stora hela minskar behovet av intensivvård, även för de ovaccinerade. Men risken för allvarlig sjukdom är fortfarande större hos de ovaccinerade. Därför rekommenderar Folkhälsomyndigheten ovaccinerade att vara extra försiktiga. 

Minskad provtagning  

Provtagningen kommer inte längre att omfatta den breda allmänheten. Flera regioner har redan börjat avveckla sina provtagningsmottagningar. 

Vad händer den 9 februari? 

  • Tillfälliga lagen om smittskyddsåtgärder på serveringsställen tas bort. 
  • Rådet till kollektivtrafik om att behålla turtäthet tas bort. 
  • Rådet om munskydd vid trängsel i kollektivtrafik tas bort. 
  • Rådet till alla enskilda som har möjlighet att arbeta hemma tas bort. 
  • Rådet till föreningar för kultur, idrott och fritid att avstå från att arrangera cuper och läger inomhus upphör. 
  • Rekommendationen om delvis distansundervisning vid utbildning av vuxna tas bort.

Folkhälsomyndigheten betonar

Även efter 9 februari kvarstår följande rekommendationer understryker Folkhälsomyndigheten:

◾Vaccinera dig.

◾Stanna hemma och undvik nära kontakt med andra om du är sjuk med sådana symtom som kan vara covid-19.

◾Vuxna personer som inte har vaccinerat sig mot covid-19 rekommenderas att vidta särskilda försiktighetsåtgärder. Det innebär att dessa personer bör undvika trängsel och stora folksamlingar inomhus. De ovaccinerade som tillhör en medicinsk riskgrupp löper större risk för allvarlig sjukdom. Risken för allvarlig sjukdom ökar även i takt med stigande ålder.

Foto: Fabio Alves

Text: Redaktionen


20nov25

Virolog uppmanar alla: Vaccinera er nu

2025 11 20

Årtiondets värsta influensasäsong står för dörren.

Det varnar chefsläkaren Marit Voltersvik för.

Voltersvik, som är chefsläkare för infektionssjukdomar i norska Bergen, uppger att årets influensasäsong har rivstartat. 

Den muterade virusvarianten H3N2 sprids som en löpeld.

Den tidiga ankomsten oroar chefsläkaren, som har en tydlig förklaring till varför smittan ökar snabbare än vanligt.

– Det är helt enkelt för att folk inte hinner vaccinera sig innan smittan sprids. Dessutom finns det personer som undviker att vaccinera sig på grund av ökad vaccinskepsis under coronapandemin säger hon till NRK.

Den nya varianten har även noterats i Sverige.

– Vi följer situationen noga. Den muterade varianten har redan setts i Sverige, har Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog vid Folkhälsomyndigheten, sagt till TV4.

LÄS MER: Nytt virus sprids i Sverige - "värsta på tio år"

Virolog: ”Alla borde vaccinera sig”

Folkhälsomyndigheten rekommenderar vaccination mot influensa till personer som är 65 år och äldre samt personer i riskgrupper.

Men i år bör alla vaccinera sig.

Det menar Rebecca Cox professor i medicinsk virologi och chef för influensacentret vid universitetet i Bergen.

– Vaccination är viktigare än någonsin, och det är brådskande. Det handlar inte bara om att skydda sig själv, utan även om människorna omkring sig, säger hon till NRK.

Cox understryker att det vanliga influensavaccinet skyddar mot den muterade varianten.

– Även om vaccinet förmodligen inte har full tillförlitlighet, skyddar det fortfarande bra mot allvarlig sjukdom och död.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Ed Us

Text: Redaktionen


Norwegian sätter in direktflyg – UD uppmanar: boka inte

2025 11 20

Norwegian fortsätter att satsa hårt på svenska resenärer.

Inför sommaren sätter lågprisflygbolaget in fyra nya direktlinjer från Arlanda i Stockholm och Landvetter i Göteborg.

De nya flygningarna kommer att gå till Montpellier, Basel, Riga och Libanons huvudstad Beirut.

Direktlinjen till Beirut lanseras, trots att UD avråder svenska resenärer från att resa till Libanon, inklusive huvudstaden Beirut.

UD avråder från icke nödvändiga resor till distrikten Batroun, Jbail, Kesroun, El Metn och centrala Beirut samt flygplatsen och motorväg 51 mellan flygplatsen och centrala Beirut.

Dessutom avråder UD från alla resor till övriga Libanon.

– Avrådan gäller tills vidare, skriver departementet på sin hemsida.

Spänt läge mellan Israel och Hisbollah

UD:s avrådan baseras på det spända säkerhetsläget i regionen – i synnerhet konflikten mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hezbollah.

– Det råder sedan den 27 november 2024 vapenvila mellan Israel och Hezbollah men det förekommer återkommande incidenter, däribland bombningar, framför allt i södra och östra Libanon men även i Beirut, varför situationen alltjämt präglas av osäkerhet, skriver UD.

Vidare varnar departementet för att en uppblossad konflikt mellan Israel och Iran kan få stora konsekvenser för turister.

– Det kan bland annat innebära att luftrummet stängs och att flyg skjuts upp eller ställs in. De svenskar som då befinner sig i Libanon kan inte förvänta sig att få hjälp av staten att lämna landet utan måste själva ombesörja sin hemresa.

Tillgången till mat och vård kan begränsas

Den som reser till Libanon uppmanas att tänka igenom sin beredskapsplanering.

–  Det kan vid en allvarlig kris bli mycket svårt att få tillgång till exempelvis vård och livsmedel, betonar UD.

Vidare konstaterar departementet att avrådan från resor till Libanon kan ha konsekvenser för villkoren i reseförsäkringar.

– Kontrollera med ditt försäkringsbolag vad som gäller, uppmanar utrikesdepartementet.

LÄS MER: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Kommenterar direktlinjerna

 Charlotte Ljunggren, direktör vid marknad och försäljning på Swedavia som äger Arlanda och Landvetter, har kommenterat Norwegians nya direktlinjer.

– Norwegians satsning på den svenska flygmarknaden är ett tydligt tecken på en fortsatt hög efterfrågan på internationella resor till och från Sverige. De nya direktlinjerna spelar en viktig roll för att stärka Sveriges tillgänglighet till väletablerade marknader i Europa och resten av världen, säger hon.

– Norwegian har trafikerat Swedavias flygplatser under många år och de spelar en viktig roll för att nå vårt mål om att möjliggöra för människor att mötas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, fortsätter Ljunggren.

UD:s avrådan avser svenska medborgare, men man behöver inte vara svensk medborgare för att resa med Norwegian. 

LÄS OCKSÅ: Bunker busters har avfyrats – kan slå ut ryska skyddsrum 

Foto: T. Olsson

Text: Redaktionen